Bebekle hacca gideceklere ipuçları

Selam!
2007 Aralık ayında o zaman 9 aylık olan kızımızla hacca gittik. Yolculuk öncesi gelen mailler ve yorumlar sonradan çok işimize yaradı. Bizim gibi bebekleriyle gidecek olanlara faydası olur diye bu önerileri toparlamaya karar verdim.

* Beklentilerinizi asla çok yüksek tutmayın, eğer bizim gibi daha önce bebeksiz umre ibadeti yapmışsanız yine aynı rahatlığı bulacağınızı düşünmeyin. Hac bebek olmadan bile zor bir ibadet (eşime sorarsanız zorlaştıranlar insanlar), bu yüzden mümkün mertebe size farz olan bir ibadeti en sevdiğinizi geride bırakmadan yapacağınızı düşünüp zorluklara hazır olun.
* Namazlarınızın çoğunu sokakta kılmaya hazır olun, Kabe'ye bebekle girmek için en ideal zaman gece namazı vakti. Gündüz girseniz bile çıkmak çok zor olacaktır. Bir diğer yöntem de öğlen girip ikindiden sonra çıkmak, akşam namazı vakti girip yatsıdan sonra çıkmak.
* Güneş kremi, şapka ve şemsiyeyi yanınızdan ayırmayın. Bunlar olmadan bebeği asla dışarıya çıkartmayın.
* Yanınıza çok miktarda steril maske alın. ce-e! yaparak maske takma oyunları oynayarak onu dışarıda devamlı maske takmaya alıştırın. Kalabalıkta onun mikrop kapmamasında maske çok işinize yarayacaktır. Siz de dışarıda maskeyle dolaşın, böylece ona mikrop geçirmemeye özen gösterin.
* Gitmeden önce doktorunuzla konuşup götürmeniz gereken ilaçların listesini isteyin. Biz 1 yaşına kadar olması gereken tüm aşıları olduktan sonra gittik, hatta artık ülkemizde yapılmayan ama hacda bebeğiniz için gerekli olan polio aşısını da oldu. Örnek teşkil etmesi için 9 aylık bebeğimize bizim doktorumuz vitamin damlası, soğuk algınlığı şurubu, öksürük şurubu, fitil, ishal şurubu, pişik kremleri, balgamlı öksürük/orta kulak iltahabı gibi enfeksiyonlar için şurup, göz damlası ve güneş kremi yazdı. Türkiye'deki ilaçlar orada yoklar bu yüzden mutlaka ilaçlarınızı, ateş ölçerini yanınızda taşıyın. Eğer ilaçlarınız biterse kutularını eczacıya gösterip benzer bir ilaç alabilirsiniz. Dönüşte bebeği doktorunuza kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.
* Hacdaki doktorlar çok yoğun olduklarından sizinle ilgilenemeyebilirler onun yerine kendi doktorunuzun numarasını (iş ve cep) yanınzda taşıyın. Bizim kendi doktorumuzla devamlı temas halinde olmamız çok işimize yaradı. Örneğin burun akıntısına oradaki doktor daha bebeği incelemeden "enfeksiyona çevirecek, amoksisilin içeren bir ilaç bulmanız lazım, buradaki ilaçlar orayla aynı değil, eczanede arayıp bulacaksınız" derken doktorumuz "anne sütü alıyor, hemen antibiyotiğe başlamayın, yanınızda götürdüğünüz ....'de amoksisilin var, gerekirse ona başlarsınız" dedi, gerçekten de sadece burun akıntısı ile bitti.
* Bize bebeğin arabasını götürmeyi önermişlerdi ancak kabe'ye almadıkları için işimize yaramadı. Onun yerine kanguru daha çok işimize yaradı. Böylece beraber tavaf yaparken o çoğunlukla babasının kangurusunda uyudu. Say yaparken ise tekerlekli sandalyelerden kiraladık, kalabalığa girmeden orta yolda babamız bizi götürdü. Onun da saydan sonra saçlarından bir tutam kestirdik biz, güzel bir anı oldu bizim için.
* Teheccüt namazlarında ve medine'de hava çok soğuk olabiliyor bu yüzden yanınıza tulum şeklinde palto ve ince hırkalar götürün, birkaç battaniyesini alın. Hac zamanı kabe'ye halı serilmiyor o uyuduğu zaman battaniyelerinin üzerine yatırabilirsiniz.
* Her ne kadar 4-5 yıldızlı otellerde de kalsanız çoğunlukla bebek yatağı bulamıyorsunuz, bu yüzden yanınızda portatif yatak götürün.
* Herkesin bebeği öpmesine izin vermeyin, insanlar sizi tersleyebilir, herkes akıl vermeye çalışabilir ama "hasta oluyor, lütfen öpmeyin" derseniz anlayış göstereceklerdir. Her görenin bırakacak kimseniz yok muydu! Annanesi bakmıyor muydu?" demesine hazırlıklı olun. Bunu en az 500 kez duyacaksınız çünkü.
* Çok fazla tavaf yapmaya çalışmayın, mümkün mertebe enerjinizi arafat'a saklayın.
* Emziriyorsanız sizin için büyük kolaylık çünkü arafata çıkarken bebeği devamlı emzirerek beslemeniz gerekecek. Yine arafata çıkarken bebeğin yastığını, battaniyelerini alın. Kadınlar ve erkekler ayrı çadırlarda oldukları için babanızdan bir müddet uzak kalabilirsiniz.
* Müzdelife'den mina'ya şeytan taşlamaya gidilirken bebeği ve annesini otobüslerle gelmeleri için geride bırakmayın. Otobüsleri insanlar saatlerce bekleyip yine çok uzun sürelerden sonra otele varabiliyorlar. Biz bebeği yine babasının kangurusunda yaklaşık 2 saatte götürdük, geride kalanlar 7 saat sonra gelebildiler. Sonraki günler şeytan taşlamaya anneyi ve bebeği götürmeyin. En kısa yol yürüyerek gidip gelmek, araba tutmaya çalışırsanız çok daha uzun sürecektir. Yine şeytan taşlamada sütunun en sonundan taşlarınızı atın, böylece daha rahat edeceksiniz.

Baby Center'ın yanınıza almanız gerekenler listesi benim çok işime yaradı, bunlardan bazıları:
* bebek bezleri
* bez değiştirme örtüleri
* battaniyeler
* küçük çöp torbaları
* pişik kremleri
* ıslak mendiller
* sabunsuz temizleme jeli
* mendiller
* fazladan emzikler (bizimkiler kaybolunca damaklı bulamadığımız için mecburen emziği bıraktık, dönünce de geri almadı)
* bir iki oyuncak
* kıyafetler, çoraplar, ayakkabılar
* plastik önlükler (plastik önlüğü o zaman büyük geldiği için biz mothercare'in tek kullanımlık önlüklerinden götürdük, 5-6 paket almanızda yarar var.)
* şapka
* bebek kaşığı, kullanıyorsa tabağı
* bebek maması, su, meyve suyu
* kullanıyorsa fazladan biberon, bardak
* sizin için atıştırmalıklar
* kullanıyorsanız süt pompası
* ilk yardım seti (müzdelifede gruptakilerden biri ayağını burkunca bizim ilk yardım setimiz işe yaradı)
* kanguru
* portatif yatak
* araba koltuğu, hafif bebek arabası, şişirilebilir küvet (küveti almadık)
portakalagaci.com
 
Üst