Diyelim ki Kutuplarda Oruç Tutmak İstedik

DİYELİM Kİ KUTUPLARA YAKIN YERLERDE YAŞIYORUZ VE ORALARDA ORUÇ TUTMAK İSTEDİK ,
genelde güneşin doğuşu ve batışı islamiyette çok önemlidir, namaz vakitleri de güneşin doğuş ve batışı baz alınmakta ona göre ayar yapılmaktadır,, mesela suudi arabistanda namaz saatleri

Türkiyeye göre daha az değişir, endonezya -malezya kuşağında ise yaz kış hemen hemen aynı saat ve dakikalarda namaz kılınır, 1 yıl içinde saat dilimi değişmez ,, mesela endonezya jakarta da hep saat 19:30 da hava kararır.

Müslümanlar--genelde ekvator kesiminde veya 4 mevsimlik dönencelerde yaşadıkları için, yine fazla etkilenmezler..

ancak şimdi burada durun,,

kuzey kutubuna yakın MURMANSK ta yaşıyorsunuz diyelim, SİBİRİYA
kuzey kutubuna yakınsınız şu günlerde,, şanslısınız çünkü güneş hiç doğmuyor neredeyse toplasanız 1 saat güneş göremezssiniz bile yani eğer hep baz alınan güneş , bu sefer size sadece 1 saat oruç tutturur-- çünkü kuzey kutubunda gündüz olmaz...

şimdi tam tersini düşünün--
ramazan ayı tam hazirana rastlarsa hiç gece görmez burası ,hep güneş ve gündüz görür, ee o kadar saat neredeyse 24 saat oruç tutmak zorunda kalınır,
mı?

----------aslında bu pek çözülmemiş bir soru------------
atıp tutmadan lütfen,

mor_kelebek

kimsin sen sadettin teksoymu bir zamanlar o da şimdi size kutuplarda nasıl namaz kılınır gösterecem dedi başladı nama kılmaya:redface: :redface: :redface: :smile:

mor_kelebek

sevgili kardeşim ben konuya esprili bi yaklaşım getirmek istedim ama galiba sen beni anlama nezaketine katlanamadın olsun biz de daha dikkatli oluruz cevaplarımızda daha ciddi bir tutum sergileriz

kimsin sen sadettin teksoymu bir zamanlar o da şimdi size kutuplarda nasıl namaz kılınır gösterecem dedi başladı nama kılmaya:redface: :redface: :redface: 😄
Bence güzel bi yaklaşım olmuş bu gibi konuları kafaya takmamak lazım.aklın yolu birdir.güneş yoksa saat diye bi şey var.bence en güzeli bu konuyu güzel bir yaklaşım olarak görmek ama paradoksmuş gibi şu anda medya maymunlarının yaptığı gibi konuyu büyütmeyelim

İslamı uygulayan bütün ülkeler , saate göre değil, güneş doğuş batışına göre ayarlı,
vakit güneş doğuş ve batışına göre hesaplanır, imsakiye sistemi de böyle ayarlıdır.

ben kuzey kutubuna gittim,, Türk bayrağını da oraya çok az dikenlerden biriyim,,

bu soru o zaman aklıma geldi , 15 yıl önce
o kadar çok ekleme yapıştırma ile bilgiler var hemen her forumda benzer şeyler bulabilirsiniz,
benim burda maksadım, basma kalıp hep aynı şeyleri yazmak değil ,,

Düşünmeye itmek,, yapıcı olmak ,, araştırmaya itmek

bir düşünün ocak ayında sadece 30 dakika gündüz görüyorsunuz,

Arkadaşımız güzel bir soru sormuş Diğer kardeşlerimizde bildikleri kadar cevap vermeye çalışmış. Hemen hemen hemen birbirine yakın cevaplar.
İşin aslı ve fıkıh kitaplarında zikredilen, ve Bulgar ülkeleri diye gerek ibn-i abidin ve gerekse el-hidaye fıkıh kitaplarında şöyle der.
Burada yaşayan insanlar kendilerine en yakın ülkelerin saatlerini kullanırlar.
Eğer 6 ay gece ve gündüz olan bölgelerde yaşayan insanlar var ise, onlarda günün yarısını dünyanın kendi eksenin de dönüş zamanının yarısı olan 12 saat üzerinden bu ibadetlerini yerine getirirler.
Her ne olursa olsun, güneş sistemine göre değil, Hilal sistemine göre ayarlanmış olan Ramazan ayı orucu, bir insanın yaz kış, soğuk sıcak olmak üzere tüm mevsimlerde oruç tutmak sureti ile bu ibadetin tadına varmış olacaklardır.
Eğer güneş sistemine göre ve güneş hesaplarına göre olsaydı, örneğin haziran ayında tutan afrikalı insanlar hep sıcak mevsimde tutmuş olacaklardı. Oysa hilale göre belirlendiğinden dolayı her insan her mevsimi yaşamak sureti ile denge sağlanacaktır.
En doğrusunu Allah bilir.

Nihayet benim sorduğum soru ile ilgilencek biri çıktı yıllar sonra, İlk defa türkiye dışı politikadır bu. Herkes kafasına göre atmayacak. Bilen konuşacak. Ben kuzey kutubuna gittim. bilmek isterim. İşte bu kadar.

alıntı başladı

Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, kutup bölgelerinde mevcut namaz vakitleri anlayışında insanların dinlenmesine imkan verilmediğini belirterek, “Çalışmalarımız devam ediyor, ancak 1 Ağustos'ta Tromso'da uygulanması gereken oruç vakti imsak için 05.32, iftar için 19.19. Böylece oruç tutulması gereken zaman yaklaşık 14 saat oluyor. Gece de dinlenmek için 10 saat kalıyor” dedi.

Bayındır, Ensar Vakfı'nda düzenlediği basın toplantısında, kutuplarda oruç ve namaz vakitlerini tespit etmek için güneşin sürekli ufkun altında olduğu Ocak ayında ve güneşin hiç batmadığı Haziran ayında Norveç'in Tromso şehrine giderek orada çeşitli gözlemler yaptıklarını söyledi.

Türkiye'ye döndüklerinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini aktaran Bayındır, “Bize göre kutup bölgesiyle ilgili çok güzel kriterler belirledik. En önemlisi bu kriterlerin tamamının Kur'an-ı Kerim'den çıkarılması ve peygamberimizin sözlerine de uygun olmasıdır. Bir de insanların günlük hayatlarını rahatça yaşayabilmelerine imkan vermesidir” diye konuştu.

DİNLENMEK İÇİN 10 SAAT KALACAK

Bayındır, Kur'an-ı Kerim'e göre gecenin akşam, uyku ve dinlenme bölümü olan gece ortası ile tan yerinin ağarmasından güneşin doğmasına kadar geçen süre olmak üzere 3 bölüme ayrıldığını aktararak, şöyle devam etti:

“Kutuplarda gecelerin karanlık olmayabileceğini gösteren ya da beyaz gecelerin olabileceğini gösteren ayetler var. Mevcut namaz vakitleri anlayışında insanların dinlenmesine imkan verilmiyor. Örneğin Diyanet İşleri Başkanlığının 1 Ağustos'ta Tromso için ilan ettiği namaz vakitlerine göre, imsak saati 02.30, yatsı da 23.00'da oluyor. Bu süreler arasında 3,5 saatlik bir ara var. Bu aralıkta insanların dinlenmesi, yemek yemesi ve oruca başlaması mümkün değil. Ekvatorda yılın tamamında güneş dik açı yapıyor, gece ve gündüzün uzunluğu sürekli 12 saat oluyor. Kutuplarda güneş kutba hep paralel olduğu için orada da gece ile gündüzü 12 saat saymak gerekir. Gecenin 3 bölümden oluşması için 45 dereceden kutba doğru gündüzlerin sürekli kısalması gerekir. Buradaki ölçüler ekvatora geri dönüş gibi olmalıdır. Yani 50 derecede 40 derece enleminin, 60 derecede 30 derece enleminin, 70 derecede 20 derece enleminin, 80 derecede 10 derece enleminin, 90 derecede de ekvatorun vakitleri geçerli kılınmalıdır. Çalışmalarımız devam ediyor, ancak 1 Ağustos'ta Tromso'da uygulanması gereken oruç vakti imsak için 05.32, iftar için 19.19. Böylece oruç tutulması gereken zaman yaklaşık 14 saat oluyor. Gece de dinlenmek için 10 saat kalıyor.”

Namaz vakitleri ile ilgili çalışmalarının zaman alacağını anlatan Bayındır, “Kutup noktasında olanlar ekvator şartlarına göre namaz kılıp oruç tutabilirler” dedi.
Bayındır, şimdiye kadar yapılan takvim çalışmalarında gecenin dinlemeye elverişli olarak değerlendirilmediğini savunarak, “Yaptığımız çalışmayla kutup bölgelerinde namaz kılmak ve oruç tutmak ızdırap olmaktan çıkıp zevke dönüşecek ve birçok insan oruç tutmak için yazın o bölgelere gidecektir” diye konuştu.

“TÜRKİYE'DE ORUCA 40 DAKİKA ERKEN BAŞLANIYOR”

Bayındır, İslam aleminde uygulanan takvimlerde imsak vaktinin erken ilan edilmesi nedeniyle sabah namazının vaktinden önce kılındığını ve oruca erken başlandığını iddia ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Geçen yıl oruca en az 40 dakika erken başladığımızı söylemiştik, bunu tekrarlıyoruz. Kuzeye doğru gidildikçe bu süre daha da artıyor. Bu sene de Türkiye'de vatandaşlar rahatlıkla imsaktan 40 dakika sonrasına kadar sahur yapabilir. Ancak 40 dakika sonra namaz kılmasınlar, 50 dakika sonra kılsınlar. Ben yaklaşık 30 yıldır ailece oruca sabah ezanı ile başlarız sahur yapmaya. Bu yaklaşık 40 dakika sürer, 5-10 dakika daha bekledikten sonra da sabah namazımızı kılarız. Yatsı ezanının okunduğu vakit de Kur'an-ı Kerim'e yatsı vaktinin bittiği vakittir, başladığı vakit değil. Günlerin çok uzun olduğu bu günlerde insanların uykusundan bir de yatsıda fedakarlıkta bulunmaları isteniyor.”

alıntı, bitti
kaynak
Kutuplar iin iftar vakti - Hrriyet Gndem

orkuorkun' Alıntı:
sabah namazının vaktinden önce kılındığını
memlekette namaz ezanla değil güneş doğmasına yarım saat kala kılınmakta. Daha faziletli diye.
Yatsı ezanının okunduğu vakit de Kur'an-ı Kerim'e yatsı vaktinin bittiği vakittir
hangi ayet??? Yatıs namazının geciktirilmesi ile ilgili "hadis" bulunmakta... Hatta yatsı namazı ve vitr namazlarının da birbiri ardına değil aralarında zaman farkı kalarak kılınması gerekli.

Kutuplarda nasssı oruç? Ve hatta nası namaz?
Bi defa vaktin saat eşdeğeri için aynı meridyendeki hat dikkate alınır. Vakit içinse tedbirli olma açısından olabilecek en uzun oruç vakti dikkate alınır.
Namazda yine güneşin altı ay doğmadığı yerlerde kesinlik ortada olmadığından, "namaz beş vakit emrolunmuştur" ahkamı üzere gün içinde beş vakit tayin olunması gerekir.
Bir de ibadetlerde insanın içine sinmesi, doğru olduğuna ferahça kani olması gerekir. Allah nasılsa bir yol bildirecektir.