• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Altın değerindeki safran, binlerce dolarlık mantar, geyik sütünden elde edilen peynir... İşte dünyanın en pahalı yiyecekleri!

Safran

Sadece 450 gramlık baharat elde edebilmek için bir futbol sahası genişliğinde alana dikilen safran çiçekleri kullanmak gerekiyor.

Bu sebepten, safran çiçeği baharatı dünyanın en hassas ve pahalı baharatı haline geliyor.
Kolayca bulunabilmesine rağmen oldukça pahalı olan safranın olumlu tarafı, nefis bir safranlı risotto (İtalyanın geleneksel pilav yemeği) yapmak için sadece birkaç tutamının yeterli olması.

Havyar

Havyarın oldukça ilginç bir geçmişi var. Ortaçağ dönemi Rusyasında çiftçilerin yemeği olan havyar, aynı zamanda çiftçiler tarafından soylulara satılırdı.

Dünyanın diğer bölgelerinde ise bugün olduğu kadar pahalı bir yiyecekti.

Roma İmparatorluğu döneminde, havyarın masaya sunumu trompetlerin çıkardığı gösterişli bir müzikle yapılırdı!

Kopi Luwak

Dünyanın en pahalı ve en akıl almaz kahvesi, Güneydoğu Asya ve Güney Çinde yaşayan bir memeli olan Asya Palm Civet hayvanının dışkısından elde edilen Kopi Luwak, nam-ı diğer Civet Kahvesi.

Kedi büyüklüğündeki hayvanın çiğnediği kahve çekirdekleri kısmen sindiriliyor ve dışkısından kahve elde ediliyor. Bundan rahatsız olmaya ise hiç gerek yok. İçtiğimiz her kahve olgunlaşmış ve olgunlaşmamış kahve çekirdeklerinden yapılıyor.
Oysa Civet, sadece olgunlaşmış kahve çekirdeklerinin kabuğunu yiyor ve geride dünyanın en olgun ve taze kahve çekirdeklerinden yapılmış dışkı kalıyor.

Macadamia Cevizi

Dünyanın en pahalı cevizleri, elde edildiği macadamia ağacı yedi ile 10 yaşına eriştiği zaman olgunlaşıyor.
Ağaçlar sadece verimliliği yüksek toprağa sahip ve fazla yağış alan bölgelerde yetişiyor.

Cevizlerin bir kilosunun değeri 30 dolar civarında. İlk olarak 1857 yılında Avustralya kıyılarında keşfedilen Macadamia ağacının cevizi, çok güzel bir aromaya sahip ve içerdiği vitamin ve yağlar sayesinde hem sağlığa hem cilde yararlı. Hatta kozmetikte bile kullanılıyor.

Geyik Sütü Peyniri

Geyik sütünden yapılan peynirin 450 gramı tam 500 dolar civarında olabiliyor.

Bu kadar pahalı olmasının nedeni ise, peynirin sadece kuzey İsveçte bulunan özel bir geyik çiftliğinde üretiliyor olması.

Süt sadece Mayıs ve Eylül aylarında üretilebiliyor. Bir geyiği sağmak 2 saat sürerken, her geyikten günde bir galon süt elde edilebiliyor. Üretilen peynirlerin yağ ve protein oranı yüzde 12.

Trüf Mantarı

Sadece mantarlar arasında değil, tüm yemek çeşitleri arasında en pahalı olanı, pahalı-yiyecek zincirinin tepesinde olan trüf mantarı.

Cevherden farkı olmayan bu yiyeceğin pahalılığın nedeni, son derece nadir olan mantarı arayan avcıların bol şans ve kendilerine yardımcı olacak domuzlara ihtiyaçları olmaları.
Trüf mantarının 450 gram başına fiyatı 4 bin 500 dolara kadar çıkabiliyor.

Wagyu Bifteği

Wagyu, Japonların genetik ön hazırlığa tabi tutarak yetiştirdikleri ve son derece yağlı sığırlara deniyor.

Japonyada yetiştirildikleri bölgelere göre aldıkları isim değişiyor. Yetiştirilmeleri döneminde gösterilen titizlik sayesinde Japonlar biftek piyasasında bir numara durumundalar.

Wagyu sığırları günlerini masaj yaptırarak ve bira içerek geçiriyorlar. Bu sayede olabildiğince yağlı ve sulu bifteklere sahip hayvanlara dönüşüyorlar. Tabi ki en pahalı bifteklere de.

Tieguanyin Çayı

Çayın adı Merhametin Demir Tanrıçası anl***** geliyor. Fiyat açısından merhametli olduğu söylenemeyecek Tieguanyin, dünyanın en pahalı çayı durumunda.

Çinde üretilen en pahalı Oolong yani yeşil ile siyah renge sahip geleneksel Çin çayı olan Tieguanyinin bir fincanı 15 dolar civarında.

Eğer bir kilo almak isterseniz 3 bin doları gözden çıkarmak zorundasınız. Fiyatının yüksek olmasının nedeni, çayın tadını kazanabilmesi için sürekli bakıma ihtiyacı olması.
 
Üst