• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Kalbin cilası sünneti rasul ESTAĞFİRULLAH

sual: Kalbi temizlemek için ne yapmalıdır?
kalbin cilası sünneti rasul ESTAĞFİRULLAH
CEVAPKalbi karartan günahlardır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kimse günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Eğer tevbe ederse o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse o leke büyür ve kalbin tamamını kaplar kalb kapkara olur.)

Günahlar kalbi kararttığına göre günaha sebep olacak şeylerden de kaçmak gerekir. Mesela uyku mubahtır. Ancak çok uyumak kalbe kasvet verip günah işlemeye zemin hazırlar. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Üç şey kalbe kasvet verir: Yemeği uykuyu ve rahat olmayı sevmek.)

Günah işleyince hemen tevbe ve istiğfar etmelidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Paslanan her şeyin bir cilası vardır. Kalbin cilası "Estağfirullah" demektir.)
Ölümü çok hatırlamak da oruç tutmak da kalblerin pasını siler. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Her ay 3 gün oruç tutanın kalbinin pası temizlenir.)

(Su değdiği [rutubette kaldığı] zaman demirin paslandığı gibi kalbler de [günah yüzünden] paslanır.) Orada bulunanlar (Kalblerin cilası nedir ya Resul) dediler. Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Ölümü çok hatırlamak ve Kur'an-ı kerim okumaktır.)

Müminin kalbi temizdir. Fasıkların kalbi kirlidir karadır. Kâfirlerin kalbi ise simsiyahtır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Müminin kalbi temizdir orada parlayan bir ışık vardır. Kâfirin kalbi simsiyahtır ve terstir.)


Efendimiz günde 100 den fazla estağfirullah tevbe edermiş.Pefendimiz (s.a.v) kalbinizi paslanmaktan koruyunuz kalbin cilası estağfirullah demektir.buyuruyor

Gelin hep beraber efendimizin sünnetine icabet edelim


estağfirullahestağfirullahestağfirullahestağfir ullahestağfirullahestağfirullahestağfirullahes tağfirullahestağfirullahestağfirullah
estağfirullahestağfirullahestağfirullahestağfir ullahestağfirullahestağfirullahestağfirullahes tağfirullahestağfirullahestağfirullah
estağfirullahestağfirullahestağfirullahestağfir ullahestağfirullahestağfirullahestağfirullahes tağfirullah
 
Üst