• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Günümüz insanının en büyük sorunlarından birisi de hiç kuşkusuz dışarıdan bakıldığında estetik görünememe problemidir. Daha çok kadınların sorun kabullendiği estetik görünme çabası son yıllar da erkeklerin de en büyük zaafı olmaya başladı. Bununla beraber de estetik ameliyatlar ve estetik operasyonlar büyük önem taşımaya başladı.

Ayrıca insanlar estetik operasyonlar ile de hem istedikleri dış görünümüne sahip olabiliyorlar ve hem de dış görünümlerini kafaya taktıklarından dolayı oluşan ruhi bunalımlar estetik tedaviler sonucunda giderilmektedir. Bununla beraber daha çok kadınlarda görülen ve kadınlar için büyük sorun haline gelen yüzde oluşan lekeler ise minik devamlı estetik operasyonlar ile giderilebilmektedir.

Öncelikle bu lekelerin neden oluştuğuna bir göz atalım. Genellikle kadınlarda görülen bu lekelenmelerin en büyük nedeni güneşin gönderdiği A ve B ışınları sebeptir. Güneşi gören hassas cilt Bu A ve B ışınları ile beraber zaten her insanın cildinde bulunan ve görülemeyen lekeleri ortaya çıkarıyor. Yani bu lekeler bir hastalık değil. Zaten herkesin cildinde bulunan ve güneş tarafından açığa bir görünüm. Bu nedenle yüzünde güneşin A ve B ışınları nedeni ile leke çıkan kişilerin üzülmemesinde büyük fayda var.

Aynı zamanda şuan bu lekeleri ortaya çıkmış insanların da üzülmesine hiç ama hiç gerek yok. Çünkü gelişen teknoloji ile beraber, ve aynı zamanda gelişen teknolojiye paralel olarak gelişmesini sürdüren estetik bilimi sayesinde bu lekeler giderilebilmektedir.
Peki, tedavisi nasıl oluyor?

Peeling adı verilen estetik operasyonlar ile dört ila beş ay sonunda ciltte lekenden iz kalmamaktadır. Estetik uzmanlarının verdiği bilgilere göre peeling estetik tedavisinin tam manası ile uygulanıp başarılı sonuç alınabilmesi için, kış aylarının en uygun aylar olduğu söyleniyor
kozmetikestetik.com
 

CİLT LEKELERİNDE V BEAM LAZER

Lazerler belli dalga boyunda ışık yayan cihazlardır. Yaydığı ışığa bağlı olarak farklı renk ve etkinliktedirler. V beam lazer, 595 nm boyunda ışık üreten pulse dye dediğimiz bir lazerdir. Bu dalga boyundaki ışık özellikle damar içindeki oksihemoglobine spe******. Bu özelliği ona çevre dokulara zarar vermeden damarlar üzerinde etkili olmasını sağlar. Her türlü damarsal lezyon tedavisinde kullanılabilir.

Yüzdeki şarap lekesine de etkili mi?

Tabii ki. Port wine stain denen porto şarabı lekesinde en etkili tedavidir. Şu an Bursa’da bu tedaviyi yapan tek lazer. Bu tedaviyi yaparken de çevreye zarar vermediğinden iyileşme süreci çok kısa. Bunun dışında hemen hemen tüm bayanların en çok şikayetçi olduğu bacaklardaki kılcal damarlarda da çok etkilidir. Burunda şekil bozukluğu yapan, burun üzerinde ve kenarlarında telenjiektaziler oluşturan akne rozasea da, 30 yaşı geçen herkeste oluşabilen cherry anjioma denen kiraz anjiomlarda da çok iyi yanıt alınmaktadır. Yanaklarından kan damlıyor gibi gördüğümüz kırmızı yüzlü kişilerde de kısa süreli bir tedaviyle çok iyi sonuç almak mümkündür.

Sadece damarsal lezyonlarda mı kullanılıyor?

V beam lazer çok yönlü bir lazerdir. Damarsal lezyonlar yanında en önemli kullanım alanı cilt yenileme ve kırışıklık tedavisidir. Bu tedavilerde de çok yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün. Kırışıklarda botokstan farklı olarak uzun vadeli düzelme sağlamak mümkün. Yani uygulama yaptırdıktan sonra artık botoksa ihtiyacınız kalmıyor. Özellikle kahverengi cilt lekelerinde, kaza, yanık ve yaralanma sonrası oluşan izlerin tedavisinde de çok etkili bir lazerdir. Deriden kabarık yara ve yanık izlerini deri seviyesinde ve düzgün bir görünüm sağlamak mümkündür. Hatta çatlak tedavisinde, akne ve sedef hastalığında bile kullanılabilir.

Uygulamalar kaç seans sürüyor?

Lezyonun büyüklüğüne ve türüne göre bu değişir. Port wine stain için 3-4 seanslık uygulama ile tatminkar bir sonuç alınmaktadır. Özellikle yüzdeki telenjiektazilerde 1-2 seansta iyileşme gözlenmektedir. Cherry angioma ve örümcek anjiomada tek atışta bile yanıt alınmaktadır. Yüzde, dekoltede ve boyun bölgesindeki yaygın kızarıklıklar için 1-2 seans yeterli olmaktadır. Bacaktaki damarlar için de 2-3 seanslık uygulama gerekmektedir. Damar harici uygulamalar için seans sayıları 2 ila 4 seans arası değişmektedir.

Uygulamalar ağrılı oluyor mu? Sonrasında yara ve kabuklanma oluşuyor mu?

V beam lazer en son teknoloji ile donatılmış bir pulse dye lazer, ayarları lezyona göre tamamen elektronik olarak kendisi yaptığından yanlış bir uygulama yapmanız imkansızdır. Özel bir soğutma sistemi var. Bu DCD denen patentli sistem sayesinde uygulamalar oldukça ağrısız geçiyor ve uygulama sonrası diğer lazerlerdeki gibi peteşi ve morluk oluşmuyor. Minimal kızarıklık ve nadiren de kabuklanma oluşabiliyor. Bunlar da birkaç gün içerisinde kayboluyor. Uygulama sonrası mutlaka iyi bir bakım kremi ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmak gerekiyor.

V beam lazerin kullanıldığı yerler

Ciltteki istenmeyen damar hastalıkları (Doğumsal veya sonradan kazanılmış olabilir)
Her tür cilt lekelenmeleri (Yaşlılığa, güneşe ve yara iyileşmesine bağlı cilt lekeleri)
Çatlak ve yara izleri
Aknenin değişik formları (Acne vulgaris, Acne rozasea)
Kırışıklıklar
Sedef hastalığı
 
Üst