Zehirlenmelerde ilkyardım nasıl yapılır?

Zehirli maddelerin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan duruma zehirlenme denir. Peki bu durumla karşı karşıya kaldığımızda neler yapmamız gerekir?

Zehirlenme değişik şekillerde gerçekleşebilir;

Ağız yolu ile zehirlenmeler

-Gıda zehirlenmeleri
-İlaçlarla olan zehirlenmeler
-Kimyasal madde ile zehirlenmeler
-Alkol zehirlenmesi

Solunum yolu ile zehirlenmeler

-Karbonmonoksit zehirlenmeleri
-Diğer zehirli gazlarla olan zehirlenmeler

Deri yolu ile zehirlenmeler

-Zehirli gazların neden olduğu zehirlenmeler
-Böcek öldürücü ilaçlarla olan zehirlenmeler
-Diğer kimyasal maddelerle olan zehirlenmeler

Zehirlenmenin belirtileri

-Ağızda yanma, özel tat, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma, karın ağrısı, karın krampı, ishal, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi ve terleme,

-Bilinçte değişik derecelerde bozukluk,
Solunum ve dolaşımda değişik derecelerde bozukluk, hatta durma,

-Önemli durumlarda idrar miktarı azlığı hatta hiç idrara çıkamama,
-Görmede bozukluk, nabızda zayıflama, gözbebeklerinde küçülme, kan basıncında düşme ve havaleler olabilir.

Hastanın bilinci yerinde ise;

-Mümkün olduğu kadar çabuk tıbbi yardım istenmelidir. 112 aranarak ambulans istenir. Zehirlenmenin nedeni biliniyorsa, haber verirken belirtilir. Ayrıca Zehirlenmelerde Başvurulacak Danışma Merkezi de aranabilir.
-Tıbbi yardım ulaşana kadar hasta yalnız bırakılmamalıdır
-Kusturarak mide içindekilerin boşaltılması sağlanmalıdır

Hastanın bilinci kaybolmuş ise;

-Hasta yan yatırılır
-Baş ve boynu arkaya çevrilir, soluk yolu açılır
-Alt çene ve dil öne çekilir
-Gerekirse ağızdan ağza yapay solunum yapılır
-Kalp durmuş ise kalp masajı uygulanır
-Hasta hastaneye götürülür

Zehirli mantar, tütün ve zehirli bitkiler ile gerçekleşen zehirlenmelerde ilkyardım

-Hastaya bol su içirilir
-Zehirlenen kişi ağzına parmak sokularak kusturulmaya çalışılır. Hastanın boğazının yaralanmasına önlem olarak önce uzun tırnak kesilmelidir
-Kusarak çıkarılanlar sayılır. Birlikte hastaneye götürülür, böylece zehrin cinsi saptanabilir
-Zehirli gıda alındıktan sonra 3-4 saat geçmiş ise müshil verilerek dışarı atılması sağlanır
-İki üç yemek kaşığı tıbbi kömür bir bardak su içinde karıştırılarak hastaya içirilir. Tıbbi kömür zehirleri bünyesinde tutacaktır
-Hastanın şoka girmesi önlenir
-Hastaneye götürülür

Dikkat!!! Genel kural olarak zehirlenen kişi kusturulmamalıdır! Bu kuralı bozan tek istisna zehirlenen kişinin bilincinin yerinde olması ve kısa bir süre önce ilaç içiminin gerçekleşmiş olmasıdır milliyet
 
Çok faydalı bir paylaşım canım gerçekten 19 yılık şöförüm ve bende bilmiyordum bu olayı bak ...Emeğine sağlık yararlı paylaşımlar müdürü benim kızım....
 
vermiş olduğun bilgiler gerçektende herkesin bilmesi gereken bilgiler basit ama hayatı kurtaracak küçük bir bilgi dahi çok önemli ellerine sağlık.
 
KÖPEK ISIRMASINDA : Isırılan yeri sabun ve su ile yıkayın. Köpeği tespit edip karantina altına alınmalıdır.

Hastaneye gidin. Kuduz ihtimaline karşı aşı olun.

Kuduz: Yarasa ısırmasından, yalamasından ya da yarasaların dolaştığı mağaranın havasının solunmasından bulaştığı bildirilmiştir.

AKREP SOKMASINDA : Kişiyi yürütmeyin. Isırılan yerin yukarısına eşarp yada mendil bağlayın. Sokulan yere amonyak sürün. Gerekli ise yapay solunum yapın. Hastaneye gidin.

ARI SOKMASINDA : Çok duyarlı kişilerde ölüm görülebilir.

Sokulan bölgeyi hareket ettirmeyin. Üzerine buz koyun. Amonyak sürün. Daha sonra yemek sodası eritilmiş su ile pansuman. Gerekli ise yapay solunum yapın. Ağız, boğaz sokulmuşsa, astımınız varsa, birden fazla arı tarafından sokulmuş iseniz hemen hastaneye gidin.

KEDİ ISIRMASI :Musluk suyu ile bolca yıkayın. Temiz pansuman koyun. Isırılan yeri kalp seviyesinden yüksekte tutun. Buz koyun. Hastaneye gidin.

FARE ISIRMASI:Musluk suyu ile yıkayın. Temiz pansuman koyun. Isırılan yeri kalp seviyesinden yüksekte tutun. Hastaneye gidin.

ÖRÜMCEK ISIRMASINDA: Dişi siyah örümcek zehirlidir. Zehri sinir sistemine etki eder. Sokulan yeri oynatmayın. Üzerinden eşarp, kravat ile bağlayın. Buz koyun. Yemek sodası eritilmiş su ile bir bez konursa ağrı azaltılabilir. Gerekli ise yapay solunum ve kalp masajı yapılmalıdır. Hastaneye gönderin.

YILAN ISIRMASI:En tehlikeli olanı engerek yılanının sokmasıdır. Geceleri avlanmaya çıkar. Başı üçgen şeklinde olup üst dudağında uçta ve yukarı kalkık pullu yumuşak bir boynuzu vardır. Esas rengi boz olup sırtında uç ucuna dizili ve baklava şeklinde siyah bir şeridi vardır. Çok zehirlidir.

Isırılan yerde ağrı, yanma duygusu, şişlik, morluk olur. Diş izleri görülür. Yılan zehrinde etki yapan toksinler

1-Sinir sistemine etki yapan toksin(nörotoksin): Solunum merkezini felç eder. Kan dolaşımını etkiler. Bazı sinir hücrelerinin ölümüne yol açar.

2-Dolaşım sistemine etki yapan toksin(hemorojik): Kanın kıl kökü damlarlarından dışarı çıkmasına ısırılan yerin mor görünmesine neden olur.

3-Kanın pıhtılaşmasına etki eden toksin(koçgulin): Kanın damar içinde pıhtılaşmasına yol açar.(entikoagulin) kanın pıhtılaşmasını önler.

4-Kan hücresine etki eden toksin(hmolisi): Kanın kırmızı hücrelerinin parçalar.

· Hücre zehri olan toksin kangrene yol açar.

En çok sinir sistemine ve kan sistemine etki yapar. İnsanda uyuklama, mide bulantısı, kusma ve solunum kaslarında felç, solunum durması ve ölüm olabilir.

İlk yardım: Sırt üstü yatırın. Oynatmayın. Tespit edin. Isırılan yeri kalp seviyesinin altında tutun. Isırılan yukarısına eşarp, kravat ile sıkın. Yılan zehri lenf damarlarıyla yayılır. 1,5 saatten fazla sıkmayın.,her yarım saatte bir 5-10 dakika gevşeterek zehrin yavaş yavaş vücuda yayılmasının sağlayın. Yılan serumu uygulandıktan sonra turnike uygulamayın. El ve ayak parmaklarına turnike uygulamayın.

Isırılan yeri kaynatılmış soğutulmuş su ile bolca yıkayın. Buz uygulayın. Isırılan kişiyi kesinlikle sarsmadan, ısırılan yeri oynatmadan hastaneye kaldırın. Masaj yapmayın.

Isırılan yerin emilip-kesilmesi: Pek faydası yoktur. Yaranın iltihaplanması, damar, sinirlerde yaralanmaya yol açar. Yardımı yapan kişide zehirlenir. Yılan serumu ölüm oranını % 10 kadar düşürür. Gereksiz yere yaptırılmamalıdır. İlerde tekrar yılan serumu yapılması gerektiğinde alerjik durumlar olur.

Isırılan yerdeki şişlik ve morluk yukarıya doğru ilerlemişse turnikeyi daha yukarı koyun. Alkollü içki vermeyin. Isırılan yeri ateşle dağlamayın. Mümkünse ısıran yılanı öldürün., kuyruğundan tutarak kaşıyın. Yılanın cinsinin tespiti hakkında bilgi verin.

Kişi en az 6-8 saat gözlem altında tutunuz. Zehrin etkisi geçtikten 2-3 gün sonra ısırılan yeri kalp seviyesinden yukarı kaldırın.
yukarıda yazmış olduğun arı akrep ve örümcek için amonyakla ıslatılmış pamuk daha etkili olur evlerimizde küçük bir ilk yardım kutusunda amonyak bulundurmak bence çok iyi olur
 
Faideli bilgielr.İstifade etmek gerekir.Benim için de tekrar olmuş oldu...Seneye sertifika yenileme sınavım var.

Ama sadece okumak ve bilmek yetmiyor.Uygulamalı olarak eğitim şart..
 
Üst