• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Manik Teri Cheney

Manik Teri Cheney

Manik, bipolar hastalığı anlamak isteyenlerin mutlaka okumaları gereken bir kaynak kitap.

Manik, sadece bu hastalığı olanlara değil, onların aile ve yakınlarına, iş arkadaşlarına ve çevresine de bipolar hastalığı anlamaları için ayrıntılı bir rehber değeri taşıyor.

Bipolar affektif bozukluk (İki uçlu duygudurum bozukluğu) az bilinen ancak toplumda her yüz kişiden birinde görülen oldukça yaygın bir ruhsal hastalıktır.

Uykusuzluk, çok konuşma, kendine güvende aşırı artış, çok para harcama gibi belirtilerin olduğu, kendisini çok akıllı, çok zeki, çok güzel, çok yetenekli hissettiği ve buna göre davrandığı Manik dönemlerle, kendisini çökkün, işe yaramaz, beceriksiz, isteksiz, mutsuz hissettiği Depresif dönemler ve ikisi arasında ruh sağlığının tamamen normale döndüğü ara dönemler yaşayan bu hastalara eskiden manik depresif denirdi.

İyi tedavi edildiğinde hastaya tümüyle sağlıklı bir hayat sürme olanağı veren bu hastalık ne yazık ki, iyi tanınmadığı ve tedavi edilmediği çoğu durumda hem hastalara hem de yakınlarına ıstırap vermekte ve ruhsal, toplumsal yıkıma neden olabilmektedir.

Kendisinde de bipolar hastalığı olan Terri Cheney, kitabında anı-roman biçemiyle okurların hastalığın bir insanın hayatını nasıl altüst ettiğine ilk elden tanıklık etmelerini sağlıyor. Manik, özenli ve yetkin çevirisiyle son derece akıcı ve anlaşılır tarzda Bipolar hastalığı anlamak isteyenler için güçlü bir kaynak.

Amerikan Ruh Sağlığı sistemi hakkındaki gözlemleri belgesel değeri taşıyan Cheney, hastalığın belirtilerinin hasta için taşıdığı anlamı, dışardan bakanlara çok tuhaf, hatta delice gelen davranışlara neden olan ruhsal süreçleri çok başarılı bir şekilde aktarmış.

Hastaları tedavi eden başta psikiyatrlar olmak üzere tüm ruh sağlığı çalışanları, dikkatsizce sarf ettikleri sözlerin, onlara çok sıradan gelen bazı davranışlarının hastalar tarafından nasıl algılandığını ve onlara nasıl ıstırap verdiğini de Manik'te bulacaklar.

Manik, bipolar hastalığı anlamak isteyen hastalar, hasta aile ve yakınları ve ruh sağlığı çalışanlarının mutlaka okumaları gereken bir kaynak kitap.

Minima Yayıncılık
Basım Tarihi : 06 – 2009
Sayfa Sayısı : 245
Çevirmen : Yıldız Temürtürkan
 
Üst