• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Şaka olarak yalan söylenmez!

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Peygamber efendimiz de şakalaşır, “Ben de şaka yaparım, fakat doğru konuşurum” buyururdu.
Yabancı ile, tanıdıklarla, çocuklarla, ihtiyar kadınlarla ve mahrem kadınlarla şaka yapardı. Ailesine karşı da, insanların en zarifi idi. Âişe validemiz ile yarış etti. Bir seferinde Hz. Âişe, başka seferde de Server-i âlem geçti. Müslümanın hanımı ile oynaması, günah değil, sevaptır. Çünkü hadis-i şerifte, “Hanımı ile şakalaşanı Allahü teâlâ sever, ikisine de sevap verir, rızıklarını artırır” buyuruldu.

Bir defasında, yaşlı bir kadına, “Cennete kocakarı girmez” buyurdu, kadıncağız üzüldü. Bunun üzerine kadına, tebessümle “Sen o zaman genç olursun” buyurdu.

Binek isteyen yaşlı bir kadına da “Sana bir deve yavrusu vereyim, ona binersin” buyurdu, kadın, “Deve yavrusu beni nasıl götürsün?” dedi. Tebessümle ona, “Her deve başka bir devenin yavrusudur” buyurdu.

Ümmü Eymen isimli bir kadın gelip, ben falancanın hanımıyım, sizi kocam davet ediyor dedi. Ona da, “Şu gözünde beyazlık olan adamın karısı mısın?” buyurdu, kadın, “Hayır onun gözünde bir şey yok” deyince, kadına tebessümle, “Gözünde beyazlık olmayan insan yoktur” buyurur.

İbni Hibban buyurdu ki: “Makâm ve mevki sâhibi kimse ile latîfe yapma, sana kin besler. Alçak ve bayağı kimselere de latîfe yapma, yoksa sana karşı cür’et gösterip, edebsizlik yapar.”

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
“Arkadaşına üzücü şaka yapma!”
“Münakaşa etmeyen, haklı olsa da, kimseyi incitmeyen, şaka veya güldürmek için, yalan söylemeyen, iyi huylu olan Müslüman Cennete girer.”
“Ölçüsüz şaka yapan hafife alınır.”
“İnsanları güldürmek için yalan söyleyenlere, yazıklar olsun!”
“Çok gülen hafife alınır. Şakası çok olanın da vakarı gider.”
“Şakası doğru olanı Allahü teâlâ sorumlu tutmaz.”
 
Üst