• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

evlenince yüzük takma geleneği nerden geliyor

. İnsanların evlenince yüzük takmaları eski Mısırlıların inançlarına dayanıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Sonra bu inanç ve adet Romalılar vasıtası ile iyice yaygınlaştı. Kazılarda o devirlere ait çok ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır.

Evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının sebebi ise modern tıbbın gelişmesinden önceki devirlere ait yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbimize gittiği sanılıyordu. Böylece buraya takılan yüzükler evli çiftin kalben bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdi damarların nereden gelip nereye gittiği biliniyor ama bu da bir adet olarak kaldı.
 
İşte benim beceremediğim bir olay da bu :) Yedi aylık hamileliğimde sinirlenip yüzüğü bir çıkarttım , bir daha da hiç takmadım. Mısırlılar büyük emdeniyet ama bir kadının duyguları daha büyük :)
 

Kadim

Yüzükle falan olmaz bu işler..

Sen yüreğine kazımadıktan sonra istersen trilyonluk pırlanta tak benim için beş para etmez.
 
Son düzenleme:
Yüzük takmam sevmemde rahatsız ediyor beni evlenince ne olur bilmem?şahsen eşimin takmasını isterim.
 
ben çıkarmadım hiç...takımtım yok ama on yıldır parmağımda..hatta bu sene değiştirelim dedik evlilik yıldönümünde eşim değiştirdi...ama yüzük takımtım yoktur...
 
yüzük takmak benim icin okadar önemli deyildir yeterki kalbinde esine bagli kal bu isler takmakla olmuyor bu benim görüsüm saygilarimla
 
Üst