• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Kalçalarımdan ve Göbeğimden Kurtulmak İstiyorum Lütfen Yardım Edin !

Mrb ben 17 yaşında bir kızım.Benim sorunum kalçalarım ve göbeğim :icon_cry: Boyum 1.67 kilom 57.. Çevremdeki insanlar kilomun normal olduğunu söylüyor,ama ben kalçalarım ve göbeğim yüzünden istediğimi giyemiyor,ve rahat hareket edemiyorum.Kısa sürede sonuç verecek bi yönteme ihtiyacım var.Ara sıra mekik çekiyorum,faydası varmış ama alışkanlık haline getiremediğim için faydasını göremiyorum.Fazla yemek de yemiyorum,az ama sık yiyorum yine de yağlarımdan kurtulamadım :malesef: Kısa sürede sonuç alabileceğim neler önerirsiniz ? Şimdiden teşekkürler :icon_cry:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Göbeğiniz için mekik idealdir..
Tam mekik çekmenize gerek yok..
Yarım mekik çekseniz de yeterli olacaktır..
Ama mutlaka düzenli olarak yapın...
Bir sayı belirleyin..
Ve hergün mutlaka yapın..
Spordan sonuç alabilmek için disiplinli olmakzorundasınız..
Kalçalarınız içinse,
Dik durun...
Oturur gibi eğilin..
Tamamen oturmamalısınız...
Yukardan aşağıya inerken kalçalarınızın yer ile paralel hale geldiği an durun..
Bunu da disiplinli olarak belli aralıklarla belli sayılarla tekrarlayın...

Bir de ayak çek hareketi biliyorum..
Buda çok faydalıdır..
Yere yatın..
İki elinizi kalçanızın altına koymalısınız..
Ayaklarınız çarpraz olacak şekilde üst üste koymalısınız..
Daire çizecek şekilde kendinize doğru çekmelisiniz...

Öncelikle sorunun ne olduğunu bilmelisiniz. Bu sorunlar vucut yapınız gereği mi var yoksa herhangi bir ilaç kullanımı veya benzer bir sorundan ötürü sonradan mı oluştu? Sadece aktiviteyle üstesinden gelinemeyecek bir sorun olabilir, bu sebeple beslenme alışkanlığınızı kontrol edin ve normal olup olmadığını kontrol etmek, gerekiyorsa da değiştirmek için mutlaka bir doktora gidin. Beslenme değişiklikleri için asla kendi başınıza ve ihtisas sahibi olmayan kişilerin güdümüyle karar vermeyin.

Spor uzun süreli bir çözümdür. Fakat en sağlıklısıdır. Bölgesel incelme gerekliliği sorunlarında ise, bölgeye has hareketlerde bile kesinlikle bir ön çalışma gerekir streching dediğimiz, kaş yaparken göz çıkarmayı engelleyici bir ön çalışma. Yine bölgelsel incelme gerektiren sorunlarda, ara sıra değil devamlı ve düzenli bir çalışma gerekir. Özellikle harekette azami sayıyı belirleyerek en az 3-4 turluk tekrarlar şarttır. Çalışma süresi göz ardı edilemez, kaldı ki ısınma süreci bile 12-13 dakikalık bir zaman dilimi gerektirir asgari 45 dakikalık bir vakit ayırmanız gerekir. Ve çalışma sonrası tekrar streching… İncelmede seri ve ağırlıksız hareket etmek de önemlidir. Mekik ve benzeri hareketlerde ise hareketin doğru yapıldığından emin olmak gerekir. Mutlaka bir bilenden hareketi öğrenmeli ve o şekilde çalışmaya devam etmelisiniz. Tam mekik zaten yıllar önce mimlenmiş bir hareket, artık önerilmesi bir yana denetimli çalışmalarda yaptırılmıyor. Dikkatli olun, bel bölgesinde hasara sebep olabilir, özelliklede kalça ve göbek sorununuz varken bu ihtimal daha da artar… Önce bir doktorla sonra da bir antrenörle reelde mutlaka görüşün derim ben... Sevgiyle...