Kuş gribi Korunma ve belirtiler

Sağlık Bakanlığı'nca, kuş gribinin tespit edildiği ve şüpheli vakaların görüldüğü yerlerde halkın bilinçlendirilmesi amacıyla broşür dağıtılmaya başlandı. Broşürde hastalıktan korunma ve hastalığın belirtileri anlatılıyor.

Sağlık Bakanlığı kamuoyunda kuş gribi olarak bilinen "avian influenza" hastalığından korunmak için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

- Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdır,

- Başta kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlar olmak üzere, herkes ferdi hijyen kurallarına uymalı, eller sık sık bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır,

- Kuş gribinden ölen veya kuş gribi şüphesiyle itlaf edilen hayvanların gerek itlafı sırasında gerekse bunların bertaraf edilmeleri esnasında gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır,

- Hasta veya ölmüş hayvanların salya, burun akıntısı, boğaz akıntısı, dışkısı gibi materyallerine veya bu materyallerle kirlenen yüzeylere temas edilmemelidir,

- Ölen kanatlı hayvanlar yakılarak veya derince açılan çukurlara gömülüp üzerlerine sönmemiş kireç dökülmek suretiyle bertaraf edilmelidir,- Kanatlı hayvan etleri, (etlerin iç ısısı 70 derece olacak veya ette pembe/kırmızı görüntü kalmayacak şekilde) ve yumurtaları (70 derecede 5 dakika olarak) iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir."

KUŞ GRİBİ HASTALIĞIN İNSANLARDA BELİRTİLERİ

Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribiyle ilgili broşüründe, hastalığın insanlarda ateş, boğaz, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi klasik grip belirtileriyle ortaya çıktığı, bunun yanı sıra normal gripten farklı olarak karın ağrısı ve ishalin de görülebildiği bildirildi.

Hastalığın insanlardaki kuluçka süresinin ise 2-4 gün olduğunun altı çizildi. Kanatlı hayvanlar arasında salgınlara sebep olan mevcut kuş gribi tipinin, sadece kanatlı hayvan yetiştiren ve bu hayvanlarla sıkı teması olan insanlara bulaşmasının söz konusu olduğu, bu alanlarla ilgisi olmayan diğer insanlar için bir riskin bulunmadığı vurgulandı.

Kuş Gribi Virüsünden Nasıl Korunulur?

Sağlık Bakanlığı, Doğu Anadolu`da kuş gribine karşı alınacak önlemlerle ilgili broşür dağıtmaya başladı: Hastalık dışkı ve salgıyla bulaşır. Hasta hayvanlarla temas etmeyin. Yumurtaları yıkayın.
Sağlık Bakanlığı, kuş gribinin saptandığı ve şüpheli vakalar görülen yerlerde broşür dağıtmaya başladı. Broşürde hastalığın şu anda insandan insana bulaşmadığı vurgulandı, hayvanlarla temas uyarıları yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, kanatlılarda ilk kuş gribi vakasının görüldüğü Manyas`ta dağıtılan broşürün aynısının Doğubeyazıt ve Doğu Anadolu Bölgesi`nde dağıtıldığını söyledi.

Hastalığın bulaşma yolları, belirtileri, tedavisi, korunma yöntemlerine yer verilen broşürde, kuş gribinin virüslerin sebep olduğu, kanatlı hayvanların çok bulaşıcı ve öldürücü seyreden bir hastalığı olduğuna dikkat çekilerek şu bilgiler verildi:

Balinalara da bulaşır
Hastalık daha çok evcil kanatlıları etkiliyor, ancak insanlara, atlara, balina ve fok balığı gibi memelilere de bulaşabiliyor.

Hastalık etkenini taşıyan su kuşlarının salya, burun akıntısı ve dışkısıyla doğrudan veya bu salgılarla kirletilen yüzeylere temas eden evcil kanatlı hayvanlar hastalığa yakalanabiliyor.

Kuluçka süresi 3-5 gün

Virüsün aslında normalde insanlar için hastalık yapıcı özelliği yok, ama hayvanlarla yoğun temas edenlere bulaşabiliyor.

Hastalığın, insandan insana bulaşması söz konusu değil.

Kuş gribi Nasıl hasta ediyor?

Hastalık, hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanlara çıplak elle dokunulması, bu hayvanların gözyaşı, burun akıntısı, boğaz akıntısı veya dışkılarıyla ya da bu hayvanlara ait çıkarılarla kirlenmiş yüzeylere temas edilmesiyle insana da bulaşabiliyor.

Kuş gribi insanlara, hastalık etkeninin karıştığı havanın solunmasıyla da bulaşabiliyor.

Karın ağrılı grip

Hastalık insanlarda ateş, boğaz, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi klasik grip belirtileriyle ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra normal gripten farklı olarak karın ağrısı ve ishal de görülebiliyor.

Hastalığın insanlardaki kuluçka süresi, iki-dört gün.

Kanatlı hayvanlar arasında salgınlara sebep olan mevcut kuş gribi tipinin, sadece kanatlı hayvan yetiştiren ve bu hayvanlarla sıkı teması olan insanlara bulaşması söz konusu, bu alanlarla ilgisi olmayan diğer insanlar için ise bir risk bulunmuyor.

Mutfaktaki önlemler
Kanatlı hayvan etlerinin, iç ısılarının 70 santigrat derece olacak veya ette pembe/kırmızı görüntü kalmayacak şekilde pişirilmesi halinde, hastalığın insanlarda oluşması mümkün değil. Yumurtalar ise sabunlu suyla yıkanmalı ve 70 santigrat derecede en az 5 dakika pişirilmeli.

Veteriner hekim kontrolünden geçmiş piyasadaki ürünler için bir risk bulunmuyor.

H5N1 isimli kuş gribi virüsüne karşı şu an için etkin bir aşı yok. Hastalıktan korunma ve / veya tedavi amacıyla antiviral ilaçlar kullanılıyor. Antiviral ilacın, kuş gribi hastalığına yakalanmış veya bu hastalıktan ölen hayvanlarla teması olan kişiler tarafından kullanılması gerekiyor.

Sektörde çalışanlar ferdi hijyen kurallarına uymalı, eller sık sık bol su ve sabunla iyice yıkanmalı, hasta ve ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılmalı.

Hastalığın görüldüğü yerlere gidilirse kanatlı çiftlikleri ve pazarlardan uzak durulmalı
 
Üst