Cinsel eğitim çocukları yoldan mı çıkardı ?

Batı’daki ülkeler arasında en yüksek ergen hamileliği oranına sahip ülke İngiltere seks eğitimini tartışıyor. Bu konu şimdilik Türkiye’nin gündeminde yok ama çok yakında bizler de kendimizi bu tartışmayı yaparken bulacağız!..

Okullarda cinsel eğitim verilmesi konusu çok hassas ve suistimale açık bir konu. Amerikan haber dergisi TIME da bu konuyu ele alan bir kapak yapmıştı. Guardian gazetesinde yer alan habere göre, okullarda verilen cinsel eğitim ülkenin muhafazakar medyasını ayağa kaldırırken öğrenci velilerini de huzursuz etmiş durumda.
Diğer yandan kraker paketlerini bir tür doğum kontrol hapı sanacak kadar bilgisiz gençler de var. O halde nasıl bir denge sağlanmalı?

Mesela ergenlik çağındaki gençlere için Kanal 4 tarafından hazırlanan ‘Living and Growing’ (Yaşamak ve Büyümek) adlı videoda öncelikle büyümeyle birlikte vücutta oluşan farklılıklar diagramlarla anlatıldıktan sonra bunun doğal bir süreç olduğu ve kesinlikle endişe yaratmaması gerektiği vurgulanıyor. Erkek ve kız çocukların vücutlarındaki ve organlarındaki değişimler de grafikler yardımıyla gösterildikten sonra penisin hem işemek hem de bebek yapmak için kullanıldığı belirtiliyor.

En sonunda ise karton bir kadın ve karton bir erkek cinsel ilişki içinde gösteriliyor. Çocuklar için hazırlanan eğitim amaçlı bu videoyu seyretmiş olan Guardian muhabiri, “Bu eylemden hem kadının hem de erkeğin zevk aldığını açıkça gösteren bu diagramda üstelik de kadın üstteydi” sözleriyle şaşkınlığını belirtmiş.

MUHAFAZAKARLAR TEPKİLİ

Muhafazakar çevrelerin tepkisi işte tam da bu noktada başlıyor. Onların fikrine göre çocuklara bir eğitim verilecekse, onlara ‘masumiyetlerini korumaları ve seksten kaçınmaları’ öğretilmeli. Bu çevreler, ergenlik çağındaki genç kızlarda son derece yüksek oranlarda seyreden hamilelik ve kürtaj vakalarının, gençlerin aklına bu tür fikirlerin sokulmasında kaynaklandığı görüşündeler.

Öğretmen sendikaları başta olmak üzere kamu sağlığı ve eğitiminden sorumlu uzmanlar ise tam aksi görüşteler. Onların fikrine göre asıl bu eğtimler yaygınlaştırılmadığı için sorunlar çıkıyor.

EĞİTİMİ YETERSİZ BULUYORLAR

Okullarda verilen seks ve ilişki eğitiminin yeterliliği konusu gençlere sorulduğunda ise bambaşka figürler ortaya çıkmakta. Son olarak yapılan araştırma çerçevesinde 22.000 İngiliz öğrencinin yüzde 40’ı okullarda verilen eğitimin yetersiz veya çok yetersiz olduğunu belirtirken yüzde 33’lük bir oran “ne iyi ne kötü” cevabını verdi.

12 ile 15 yaş arasındaki çocukların yüzde 55’i cinsel rahatsızlık yaşamaları durumunda başvurmaları gereken en yakın kliniğin neresi olduğunun kendilerine öğretilmediğini belirttiler.

GENÇ KIZLAR NASIL KORUNACAK?

Muhafazakarları asıl kızdıran konu ise, okullarda cinsel eğitim uygulamasına geçileli beri İngiltere genelinde 16 yaşından küçük kızlarda rastlana hamilelik oranlarının yüzde 10 artmış olması. Hele de çocuklara gösterilen eğitim amaçlı video o için çok ağır görüşler dile getiriliyor. “O pis filmin çocukların ahlakını bozduğu” sıklıkla dile getiriliyor.

Kimi çevreler ise 18 yaşından küçüklere doğum kontrol yöntemleri öğretilmesinin müstehcenlik sınırlarını zorlamak olduğu fikrinde. Buna karşı geliştirilen tezlerde ise “Bilgilerinin sınırları daraltarak genç kızları kötülüklerden koruyamazsınız” fikri ileri sürülüyor.

DANIŞMAN İHTİYACI

Eve Cooper adlı 14 yaşındaki kız öğrenci ise konu cinsellik olunca gençlerin anne ve babaları dışında ‘konuşup danışabilecekleri’ birilerine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Kendilerini azarlayıp ayıplamadan dinleyecek ve yardımcı olacak bir danışman öğretmenin öğrencilere çok faydalı olacağı açık.

Eve Cooper’ın babası Phil Cooper da aydın bir ebeveyn olarak kızının okulda cinsel eğitim almasından memnun olduğunu belirterek “Eğer çocuklarım bana açılmaya çekiniyor ve güvenilir birilerine danışma ihtiyacı hissediyorsa, çocuklarımın sağlığı benim babalık gururumdan önce gelir diye düşünüyorum. Ama bu benim akılcı yoldan elde ettiğim perspektifi bütün anne-babalar paylaşmıyor. Onların da görüşüne saygı duyuyorum” diyor.
kokikids.com

ya ülkemizde
 
ben karşıım böyle şeylere ... herkes evlenince yaşasın cinselliğini... ondan sonra 12 yaşında ingiliz kızı doğum yapıyor...

böyle şeylere ne kadar meraklısınız... milletimizi nasıl yoldan çıkaracağınızı bilemiyorsunuz...:angry: :malesef:
 
''Cinsel eğitim insanları yoldan çıkardı'' düşüncesi mantıklı gelmiyor bana.
Önemli olan bu eğitimi doğru zamanda veya öğrencinin yaşının uygun olduğu zamanda vermektir.
İnsanların cinselliği düşündüğü yaşın tespitinin çok doğru yapılması gerek.
Bu tespit doğru yapıldığında cinsellikle ilgili verilecek eğitim çocukları daha olumlu yönde etkileyecektir.
 

Kadim

ben karşıım böyle şeylere ... herkes evlenince yaşasın cinselliğini... ondan sonra 12 yaşında ingiliz kızı doğum yapıyor...
böyle şeylere ne kadar meraklısınız... milletimizi nasıl yoldan çıkaracağınızı bilemiyorsunuz.
çıkma dostum sende yoldan düz devam et
fikrini beyan etmen güzel fakat karalaman pek hoş değil
umarım anladın. birde genele konuşmasan daha mütevazi olacaktı yazdıklarınnn :prv:
 
Ailenin cinselliğe bakış açısı sağlıklı değilse, cinsel konuların konuşulması, soru sorulması ayıp ve günah sayılıyorsa; bu ailede yetişen çocuklar cinsiyetlerinden utanmayı öğrenir. Cinselliği yatak odasının mahremiyetinden ve cinsel ilişkiden ibaret zanneden aileler cinsiyet eğitiminin önemi kavrayamazlar.
Çocukluğunda sağlıklı cinsel eğitim almayan gençler cinsel duygularını kontrol altında tutmayı beceremezler. Okul önlerinde çarşıda pazarda kız çocuklarına laf atan takip ve taciz eden genç erkekler görürsünüz. Yine kız yüzünden kavga eden birbirini yaralayan hatta öldüren gençler var. Kaynağı ve amacı belli olmayan ilanlara aldanarak şarkıcı oyuncu ya da manken olmak için evden kaçan genç kızlar var. Bu madalyonun bir yüzü. Öbür yüzünde okul çıkışında sokakta toplu taşıma araçlarında yüksek sesle çekinmeden arkadaşları öğretmenleri ve anne babaları hakkında argolu konuşan birbirine sarılan şakalaşan kızlı erkekli gruplar görürsünüz. Çevreye rahatsızlık verdiklerini ya fark etmezler ya da umurlarında değildir.
Tabiki çocukluk çağında verilmesi gereken derslerden biridir kendi kendine keşfetmesi daha kötü olur bence.Aile içinde konuşamıyınca çocuk yada aile aman çocuğum öğrenmesin,duymasın diyen yanılır çocuklarımız televizyonda,okulda,dışarıda,arkadaşlarından bir şekilde duyuyor,öğreniyor aileler sanıyorki nerden bilicekler herşeyide biliyorlar o yüzden bunun okulda daha bilinçli,eğitimi verilmesi çok daha iyidir..
 
Çocuğa cinsel eğitimi ilk önce aileler vermelidir.
Yoksa vücudundaki değişiklikleri korku ve panikle karşılar.
En doğru ve en basite indirgeyerek çocuğa verirsek cinsel eğitimi çocuklarımızda bu zorlu ergenlik dönemini en hasarsız şekilde atlatabilirler...
 
Üst