• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

babam ssk dan emekli ve bir arkadasına kefil oldu

benim sorunum su arkadaslar babam ssk dan emekli ve bir arkadasına kefil oldu adam borcu ödememiş ve ihtar geldi icra takibi başlamış sanırım babamdan ayrı bir kefil daha var sanırım mütessel kefil olmuşlar borçlu kişi piyasada yok ama annesi ve babasına ulaşabildik benim 1. sorum su biz bankaya bildirsek adreslerini versek bu para anne ve babasından tahsil edilebilirmi ? 2.sorum babamın ssk maaşına el koyabilirlermi ? 3.sorum oturduğumuz ev tapu su elektirik telefon annemin üstüne 2 katlı altlı üstlü duruyoruz bize icra uygulayabilirlermi ? saygılarımla şimdiden teşekkürler..
 
Cevaplar:
1-Borçta şahsilik prensibi vardır.Şayet Asıl borçlu 18 yaşını doldurmuşsa anne ve babasından tahsil edilemez.
2-Babanızın SSK emekli maaşına SSK kanunun 121 maddesi hükmü uyarınca hiç bir haciz konulamaz.Nafaka alacağı haricinde kısmi haciz dahi geçerli değildir.Ancak şayet böyle bir işlem yapılırsa İcra Tetkik Merciine Şikayette bulunacaksınız.Haczi öğrendiğiniz tarihten itibaren 7 gün içersinde.
3-İİK m.81 hükmü uyarınca Borçlunun haline mütanasip evi haczedilemez. Zaten evde anneniz üzerine kayıtlı.Ama eve girip evin içinde eşya haczi yapabilirler.
Geçmiş olsun ama yaşam bu işte acılarda çok. Selamlar.
 
Üst