Fransız Mutfak kültürü

Dünyanın en iyi mutfakları arasında yer alan Fransız Mutfağı, iştah açıcı ve göz doldurucu olması ile dikkat çeker. Fransız Mutfağı her bölgenin özelliklerine göre farklılık gösterir.1970'lerde başlayan modern mutfak anlaşıyla doğal bitkiler ve aromalar kullanılarak hazırlanan yemekler önem kazanmıştır.

Fransızlar güne kahve veya sıcak kakaonun yanında kruvasan, baget ve tost içeren bir kahvaltıyla başlar.Özellikle akşam yemekleri çok önemlidir. Başlangıç olarak alkollü bir içki alınır. Arkadan çorba veya küçük bir salata ile devam eilir. Ana yemek olarak özel soslarla hazırlanmış et veya balık yanında sebze ile servis edilir. Tatlılar son derece lezzetli ve hoş görünüşlüdür.

Yemek sonrası alınan güçlü fakat miktarı az bir içkinin sindirime yardımcı olduğu düşünülür. Yemek yanında daima ekmek, soda ve şarap vardır.Şarap yemeğin bir parçası ve tamamlayıcısıdır. " Şarapsız yemek güneşsiz bir güne benzer " diye eski bir Fransız atasözü , sofrada şarabın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Fransiz Mutfagi

Bol soslu, degisik lezzetlerin merkezi olmasi ile ünlü Fransiz Mutfagi’nin aslinda Italya’dan ithal edildigini biliyor muydunuz?

Akdeniz mutfaginin kalbi Italya’dan etkilenip üstüne üstlük yemeklerini bir de soslarla bezeyince kuskusuz Fransiz mufagi dünyanin en gözde mutfaklarindan biri haline geldi.

Ortaçagda Fransiz tahtinin varisi II.Henry’nin Floransa’li Catherine ile evlenmesi ve Catherine’in Paris’e yaninda Italyan asçi ekibini de getirmesi ile Italyan mutfak kültürü Fransa’ya geçmis oldu.

Fransiz mutfagi enfes soslariyla,sofra ihtisamiyla, çesitli yemeklerle ve çatal biçakla bu dönemde tanisti.
II.Henry’nin ölümünden sonra yerine yegeni Navarreli Henry geçti. O güne kadar saraya yaptigi ziyaretlerde güzel sofra düzenlerine ve yemeklere ilgi duyan Henry, kendi kralligi döneminde bu anlayisi yayginlastirdi. Hatta Navarelli Henry tarihe ismini kralin yanisira gurme olarak da yazdirmistir.

Fransiz mutfaginda Ortaçag’in agir yemekleri yerlerini, hafif ve lezzetli yemeklere birakti. Mutfak sanatinda süslemeler ve dekorasyon en az yemeklerin tadi kadar önemli hale geldi.

Fransiz aristokratlarinin yemege ve sofraya gösterdigi özen asillik sembolü olarak görülmeye baslaninca, Fransa’da yemek ve sofra düzeni üst sinifin tekelinde oldu. Gündelik yasama ve halka geçisi ise yüzyil aldi. Hatta asil siniftan Kont Besamel,adini tasiyan sosuyla bilinmekte, Kont Soubise ise soganli sosuyla yemek kitaplarinda geçmektedir.

Fransiz asçilari bu dönemden itibaren Avrupa ülkeleri arasinda tutulmaya, diger ülkelere transfer edilmeye veya Fransa’da açilan yemek okullarina Avrupa’dan ögrenci gönderilmeye baslandi.

Dünyanin en iyi mutfaklari arasinda yer alan Fransiz Mutfagi, istah açici ve göz doldurucu olmasi ile dikkat çeker. Fransiz Mutfagi her bölgenin özelliklerine göre farklilik gösterir.1970'lerde baslayan modern mutfak anlayisiyla dogal bitkiler ve aromalar kullanilarak hazirlanan yemekler önem kazanmistir. Fransizlar güne kahve veya sicak kakaonun yaninda kruvasan, baget ve tost içeren bir kahvaltiyla baslar. Özellikle aksam yemekleri çok önemlidir. Baslangiç olarak alkollü bir içki alinir. Arkadan çorba veya küçük bir salata ile devam edilir. Ana yemek olarak özel soslarla hazirlanmis et veya balik yaninda sebze ile servis edilir. Tatlilar son derece lezzetli ve hos görünüslüdür. Yemek sonrasi alinan güçlü fakat miktari az bir içkinin sindirime yardimci oldugu düsünülür. Yemek yaninda daima ekmek, soda ve sarap vardir. Sarap yemegin bir parçasi ve tamamlayicisidir. " Sarapsiz yemek günessiz bir güne benzer " diye eski bir Fransiz atasözü , sofrada sarabin ne kadar önemli oldugunu gösterir.

Kisa kisa..

*Fransizlar tabaga yerlestirilecek yemeklerde (special),her tür ayri ayri pisirilir.Et ayri,sebze ayri sekilde hazirlanir ve renklerin birbirlerine uyum saglamasi gerekir.

*Önemli bir nokta ise; müsterinin kör olabilecegi düsünülerek,yemegin tabaga dizilis bicimi hep aynidir.

*Tüm yemek cesitleri kendi dillerinde söylenir.Hangi ülkede bulunursaniz bulunun,Fransiz yemegi istendiginde,ancak Fransizca adi ile istenir.
Yani,Fransizlar yemek adlarina bir tür patent almislardir diyebiliriz.
 
Üst