• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Bahar!Gelme Üstüme

Bahar! Gelme Üstüme!​

Bahar geldi! Güneş sıcak yüzünü bize biraz daha fazla göstermeye başladı... Ancak bahar gelişini neşe içinde, güneşin sıcaklığıyla müjdelese de biz onu öyle karşılayamıyoruz nedense. Tersine, güneşin sımsıcaklığına ve ışığın göz kamaştırıcılığına, kan dolaşımı sorunları, uyku rahatsızlıkları ve baş ağrılarıyla merhaba diyoruz. Ya da gün boyu yorgun ve keyifsiz sürükleniyoruz oradan buraya. Tek istediğimiz ise uyku! Bu sorunların tek bir adı var: Bahar yorgunlukları.

Bahar yorgunlukları çoğu zaman bir hayal ürünü olarak tanımlanır. Ama gerçekten de vücudumuzun kış döneminden yaz dönemine geçiş sürecinde çok çabalayıp çalışması gerekiyor. Çünkü bu dönemde metabolizmamız tam anlamıyla içimizde bir bahar temizliğine başlamış oluyor. Vücudumuzda daha fazla hormon üremeye ve eski hücreler yerilerini yeni hücerlere bırakmaya başlıyor. Bu da daha fazla enerji demek oluyor...

Bu bahar yorgunluğunun suçlusu aslında biraz da ışık. Kulağa biraz paradoksal geliyor oalbilir, ancak çok ışık insanı tembel yapabiliyor. Günler ilerledikçe daha geç akşam olmaya, hava dah geç kararmaya ve sabahlar gün daha erken aydınlanmaya başlıyor. Bu da vücudun uyku hormonu olan melatonini daha az boşaltmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da uzun uyku süreçlerimiz kısalıyor, uyku yetmiyor ve bu da bizi yoruyor. Ayrıca kış boyu tek taraflı beslenme şekli, hareketsizlik ve sık sık üşütüp hasta olmak vücudumuzdaki güç ve vitamin deposunu tüketmiş oluyor. Yine de tüm bunlar için birşeyler yapabiliriz...

Bahar yorgunluğuna karşı öneriler​

Meyve, sebze ve kepekli ürünleri sık tüketin.
Açık havada bolca hareket yapın. Sık sık merdiven çıkın, bisiklete binin. Ya da spora gidin.
Kan dolaşımını harekete geçirmek için sabahları jimnastik yapın, duş alın ve özellikle duşunuza soğuk suyla son verin. Ayrıca banyo yaparken, küvete biberiyeli jeller döküp banyoda dinlenin.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sık sık saunaya gidin. Böylece vücudunuz ısı değişimlerine uymayı öğrenecektir.
Gardrobunuzu yenileyin. Kış tonlarını artık terkedip yerine açık ve taze renkler koyarak kendinize pozitif enerjiler aşılayın.

Tüm bunlara rağmen yine de bahar üstünüze geliyor ve yorgunluk veriyorsa, bırakın versin! İyice esneyin ve gerinin. İşlere biraz ara verin. Koltuğunuzda şöyle arkanıza yaslanıp gözlerinizi kapatın ve dinlenin. Bu kadarlık birşey elbette ki hepten tembellik sayılmaz... Hele buna alışmak hiç değil.
siyahruj.com
 
kadimime birşey olmuş dedi simge bende tahmin ettim konuyla alakası olup olmadığı değil :eek:k::freakedout:
 
Üst