AtatürK 'ten Kısa Kısa

ATATÜRK’ÜN SÖYLEDİĞİ İŞTE BU DEDİRTECEK SÖZ…

Cumhuriyet'in ilanından sonra İstanbul'da bir resepsiyon verilir.Tüm dünya ülkelerinin elçileri ve ateşeleri de davet edilir.-Davet güzel bir şekilde devam etmektedir fakat ingiliz ateşeşi olan binbaşının bakışları MUSTAFA KEMAL'in gözünden kaçmaz.bütün davet boyunca kendisine dik dik bakmıştır ve bakmaya devam etmektedir.-Ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir.Yaver, MUSTAFA KEMAL'e şöyle der:paşam kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana MUSTAFA KEMAL'in Çanakkale'de babasını öldürdüğünü söyledi.Bunun üzerine MUSTAFA KEMAL şöyle der:-Git sor bakalım babasının ÇANAKKALE'de ne işi varmış???

UŞAK OLMAYI ÖĞRETEMEDİM…

Atatürk'ün davet ettiği İngiliz kralı türkiyeye gelir ve dolmabahçe sarayinda sohbete baslarlar.Atatürk'ün söförü kazayla kahveyi kralin ustune doker.Kral sinirli sinirli yanindakilere "Ne beceriksiz adam.Yanindakilere disiplin verememis ulkesini nasil kurtarmis?" demis.Ataturk demiski:"Ne diyor bu kocaoglan?" Olayi anlatmislar Ata cok kizmis ve demiski:"Ben bu millete herseyi ogrettim sadece usak olmayi ogretmedim" demis

ALMAN PROFESÖR…

Sene 1938, 10 Kasım..İstanbul Üniversitesinde saat 9'u 5 geçenin meşum haberi duyulmuş... Bir Alman profesör var, hukuk fakültesinde, o da duymuş, şaşırmış. Derse girsin mi girmesin mi..Bir türlü karar veremiyor. O sırada aklına rektöre müracaat etmek geliyor.Kalkmış yanına gitmiş. Aralarında şu konuşma geçmiş:-"Efendim, tereddüt ediyorum. Acaba ne yapsam?"-"Sizde böyle büyük bir adam ölünce ne yaparlarsa onu yapın"İşte o zaman Alman profesör kulaklarını iki yana sarkıtarak:-"Bizde hiç bu kadar büyük bir adam ölmedi ki" demiş.

RECEP … ÇAVUŞ

-bu villa kimin?
-Kırkor efendi'nin paşam!
-su kösk?
-Dimitri efendi'nin paşa hazretleri!
-ya su ilerideki konak?
-Salamon efendi'nin
az ötedeki toprak damli, virane bir ev işaret edilerek
-peki ya su ev?
-Recep cavus'un pasam!
-çağırın şu recep çavuş'u!
*Recep çavuş getirilir*
-emredin paşam
-bu villa kırkor efendinin, bu kösk dimitri efendinin, su konak ,salamon efendinin, o virane de seninmiş!bu ermeniler, rumlar, yahudiler şu binalari dikerken sen neredeydin!?
-sizinle beraberdim paşam! trablusgarp'da, çanakkale'de sakarya'da..

''Doğuşumdaki Tek Olağanüstülük Türk Olarak Dünyaya Gelmemdedir.''

Atatürk, kendisinin insanüstü bir varlık olduğunu söylemelerini hiç hoş karşılamazdı. Çocukluk arkadaşı Nuri Conker’in sert şakalarını büyük bir neşe ile dinler ve hepimizin önünde tekrarlatırdı.

Bir gün sofradakilerden biri:

- Paşam, demişti, kimbilir çocukluğunuzda ne müstesna bir insandınız. Kimbilir ne eşsiz anılarınız vardır.

Atatürk güldü ve Conker’e döndü:

- Nuri anlatsın, dedi.

Nuri Bey her zamanki şakacı diliyle:

- Bakla tarlasında karga çobanlığı ederdi, yanıtını verdi. Deminki soruyu soran kişi, sözün bu yola dökülmesinden fena halde ürktü. Soruyu ortaya attığına bin kez pişman oldu.

- Aman efendimiz, diyecek oldu, Atatürk hemen sözünü kesti:

- Bana, insanlar üstünde bir doğuş atfetmeye kalkışmayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdedir.”

MekaNın CenLet oLsun PaşaM!!!!!!!!
 
Üst