• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Messenger püf noktaları

Mesajlarından rahatsız olduğunuz bir adres nasıl engellenir? Webcam'inizi başkasının bilmesini istemiyor musunuz?

Windows Live özellikle 3. Dalga güncellemesi ile eksiksiz bir iletişim paketi haline geldi. CHIP Online dergisi, hem Live paketinin içerisindeki seçenekleri maksimum verimle kullanabilmenize imkan verecek en iyi ipuçlarını bir araya getirdi.

Windows Live Writer'a kolayca resim ekleme
Bir blog yazarıysanız, kaleme aldığınız konularla ilgili resim bulmakta zorlandığınız zamanlar olmuştur. Ancak Zemanta artık bu problemi ortadan kaldırıyor. Windows Live Writer'a sonradan dahil edilebilen Zemanta eklentisi ile o an yazmakta olduğunuz makaleyle ilgili resim bulmak oldukça kolay. Araç, size makalenizin içeriğine bağlı olarak resim önerilerinde bulunuyor ve böylece internet üzerinden uzun sürenizi alan resim arama işlemi de ortadan kalkmış oluyor.

Blogunuza video ekleyin
Blog yazılarınızı bazen video'larla da desteklemeniz gerekir. Windows Live Writer kullanıcısıysanız, bu tip durumlarda yapmanız gereken tek şey YouTube ya da Soapbox'ta yer alan ilgili video'nun embed code'unu kopyalamak ve Live Writer'daki sayfanıza olduğu gibi yapıştırmak; hepsi bu.

Özel Yapıştır'dan sonuna kadar faydalanın
Microsoft'un Office uygulamalarından aşina olduğumuz 'Paste Special' yani 'Özel Yapıştır' fonksiyonu, Windows Live Writer'a da kullanılabiliyor ve böylece kopyalanan nesnelerin Live Writer'a nasıl yapıştırılacağı da detaylı olarak belirlenebiliyor.

Şifre değiştirme/sıfırlama
Live Hotmail kullanıcılarının sıkça başına gelen durumlardan biri de şifrelerini unutmak ya da çaldırmaktır. Şifrelerin değiştirilmesi ve sıfırlanması için birkaç yol bulunuyor.

Örneğin buraya tıklayın ve resimde gördüğünüz harf ve sayıları olduğu gibi girin ve Devam butonuna tıklayın. Böylece şifre değişikliğini bu pencereden yapabilirsiniz.

10MB'tan fazlasını göndermeye çalışmayın
Windows Live Hotmail'in kullanıcıların dikkatinden kaçan bir sınırlaması vardır. Microsoft, 10MB'ı aşmayan dosyaların gönderimine izin vermektedir. Bu nedenle 10MB'ı geçen dosyaları başka bir adrese göndermeye çalışan kullanıcıların bu noktaya dikkat etmesi gerekir.

Live Messenger'ınızdaki kişileri yedekleyin
Hotmail adresinizin çalınması ya da başka bir adrese geçiş yapmanız durumunda kişi listenizi tek tek diğer adresine eklemek zorunda kalabilirsiniz ya da bu adresleri çalınma olayından sonra sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için Messenger'ın güzel bir fonksiyonu mevcut: Bunun için Live Messenger'ınız açıkken Kişiler'e girin ve listenin sonlarında yer alan 'Kişileri kaydet'e tıklayın. Belirlediğiniz bir klasöre bu rehberinizi kaydettikten sonra bir diğer adresten bu kişi listesini alabilmek için yeni hesabınız açıkken yine Kişiler'e girin ve listenin en altında bulunan seçeneğe tıklayarak bu rehberinizi yeni adresinize ekleyin.

Mesajlarından rahatsız olduğunuz adresi engelleyin
Her ne kadar spam mesajlarına bir çare olamasa da mesajlarından rahatsızlık duyduğunuz spesifik kişi ya da kişileri basit bir yöntemle engelleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey mesaj almak istemediğiniz kişinin e-mail adresini yazmak ve ardından listeye eklemek.

Hotmail hesabınıza alternatif e-mail adresi
Şifre çalınması ya da kaybolması durumlarında önceden belirlenen alternatif e-posta hesapları çoğu zaman kullanıcılar için hayat kurtarıcı olmuştur. bu sayfaya tıklayarak hesabınız için alternatif bir e-posta adresi belirleyebilirsiniz; böylece şifre kaybolması ya da çalınması durumlarında şifrenizi sıfırlayarak bu ikinci adresinize isteyebilirsiniz.

Windows Live Writer'ı zenginleştirin
Windows Live Writer ile fazlaca zaman geçiriyorsanız, WLW'ı daha fazla donanımla da kullanabilme şansınız var. WLW için geliştirilen eklentileri bulabileceğiniz bu sayfa ile WLW'a birçok faydalıu fonksiyonu ekleyebilirsiniz.

Her yerde kaleminizi konuşturun!
Windows Live Writer'ı kullanabilmek için sadece kendi bilgisayarınıza muhtaç değilsiniz. USB ya da Flash sürücünüz sayesinde WLW'ı istediğiniz yere götürebilir ve yazılarınızı istediğiniz yerde yazabilirsiniz.

Live Calendar ile gününüzü programlı yaşayın
Windows Live Calendar ile gün gün, saat saat ve hafta hafta notlar alabileceğiniz bir ajandayı kullanabileceğiniz gibi, 'Yapılacaklar listesi' yani 'To-do list' ile randevularınızı ve diğer gerçekleştirmeyi düşündüğünüz aktiviteleri de not edebilirsiniz. Böylece herhangi bir randevuyu ya da başka bir aktiviteyi atlamadan gerçekleştirebilirsiniz. Windows Live Calender ile ayrıca sevdiklerinizin doğum gününü unutmamak için takvimde bugünleri işaretleyebilirsiniz.

Kişi listemdeki bir kişi beni hesabından sildi mi?
Live Messenger hesabınızda bulunan kişilerin sizi kendi hesabından silip silmediğini anlamanın birkaç yolu var. Bunun için Araçlar'dan Gizlilik seçeneğine gelerek İzin verilenler listesinde bulunan kişilere sağ tuşla tıklayın. Şayet 'Sil' seçeneği aktif değilse (koyu renkli değilse) o kişi sizi listesinden silmemiş demektir. Ancak tersi bir durumda çok büyük bir olasılıkla (kesin diyemiyoruz; zira hesaplardan kaynaklanan bir problem de buna neden olabilir) karşıdaki kişi sizi silmiş demektir.

Engellendiğinizi nasıl anlarsınız?
Microsoft, karşıdaki kişinin sizi tamamen silmesi durumunda size bunu öğrenme hakkı vermiştir. Ancak birisinin sizi 'geçici olarak' bloke etmesi, yani engellemesi Microsoft'un gizlilik kuralları gereği engellenen kişiye açıklanmaz. Bu nedenle engellenip engellenmediğinizi anlamanın bugün için anlamanın bir yolu yoktur; ancak bu konuda tahmin yürütebilmeniz de imkansız değildir elbette.

Örneğin bunun için Live Messenger listenizde bulunan ve sizi engellediğini düşündüğünüz bir kişiye sağ tıklayın ve bu kişinin Profil sayfasına girin. Açılan pencerede o kişinin profil sayfası görüntülenecektir. Eğer bu kısımda uzun zamandır hiçbir aktivite kaydedilmemişse ya da eklenen bir resim yoksa, bu kişinin sizi bloke etmiş olma ihtimali vardır.

Kişisel iletinizi herkes görmesin
Profil sayfanızda yer alan iletilerinizi herkesin görmesini istemiyor ve sadece belli bir kesimin bu bilgilere erişimini mümkün kılmak istiyorsanız yine aynı sayfadayken 'Permissions' yani 'İzinler' kısmına girin ve ardından yeni sayfada 'Personal Message'a tıklayın. Bu sayfada bu bilgilerinizi kimlerle paylaşabileceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Live Messenger ile pratik arama
Dilerseniz, Windows Live Messenger'ınızı kullanarak en kısa yoldan Live Search'te arama yapabilirsiniz. Bunun için Live Messenger'ınızın arama bölümüne herhangi bir kelimeyi girmeniz yeterli.

Webcam'nizi diğer gözlerden saklayın
Karşınızdaki kişilerin webcam'inizin olduğunu öğrenmesini istemiyorsanız, bu detayı gizleme şansınız var. Bunun için Live Messenger'ın ayarlarına girerek okun gösterdiği kutucuğun seçililiğini kaldırmış olmanız gerekiyor.

Listenizdeki kişiler ne dinlediğinizi görsün
Yeni Windows Live Messenger'la birlikte eski Messenger sürümlerinde de olan 'Ne dinliyorum' özelliği yer almaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey ileti yazacağınız bölüme gelerek bu özelliği açmaktan ibaret. Ancak bu ayarı yapmanıza rağmen dinlemekte olduğunuz müzik iletinize yansımıyorsa, Araçlar'a menüsünden Seçenekler'e girin ve ardından sol bölmedeki Kişisel sekmesine tıklayın. Bir sonraki adımda ise Görünen Ad altında 'Windows Media Player uygulamasındaki şarkı bilgilerini kişisel ileti olarak göster' onay kutusunu seçin ve Tamam'a basın.

Live Search'ü Firefox'a entegre etme
Internet Explorer dışında Firefox altında aramalarınızı Live Search ile en hızlı şekilde yapmak istiyorsanız, Live Search'ü Firefox'un arama bölümüne entegre edebilirsiniz. Bunun için Firefox'un arama bölümüne girerek en altta bulunan 'Manage Search Engines'ı seçin ve ardından açılan sayfadan Live Search'ü bulup Firefox'a entegre edin.

Live Search'ü Türkçe'leştirin
Eğer Live Search'ü İngilizce dilinde görüyorsanız, dil ayarlarına girerek Live Search'e Türkçe olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için Live Search'e girdikten sonra Seçenekler'e tıklayın ve ardından Genel Ayarlar altından Türkçe'yi seçin. Son olarak da 'Ayarları Kaydet'e tıkladığınız taktirde Live Search'ü artık Türkçe dilinde kullanabileceksiniz.

Live Search ile aradığınız resimleri bulmak
Live Search ile aradığınız resimleri bulmak: sadece resim formatında görüntülenmesini istiyorsanız, Live Search ana sayfasından 'Resimler'e girmeniz ve aramanızı bu şekilde yapmanız gerekiyor.

Live Search ile video arama
Live Search altında video araması yapmak için live.com/video'ya girin ve ardından aramanızı bu sayfa altında yapın. Bu noktada Live Search'in faydalı bir özelliğinden de bahsetmekte yarar var: Örneğin imlecinizi arattığınız videoların üzerine getirdiğinizde bu videoları sesli olarak önizleme formatında izleyebiliyorsunuz.

Live Search Mobile
Mobil telefon kullanıcılarına özel olarak geliştirilen Live Search Mobile ile GPS olmaksızın otomatik olarak bulunduğunuz yeri öğrenebilir, yakınınızdaki iş yeri ve restoranları anında bulabilir ve trafiğin son durumundan haberdar olabilirsiniz.

Cinsel içerikli metin ve resimlerin arama sonuçlar
Live Search'te arama yaparken cinsel içerikli metin ve fotoğrafların arama sonuçlarınızda yer almasını istemiyorsanız, Seçenekler'e girerek Güvenli Arama bölümü altında bu tür içeriklere filtre koyabilmeniz mümkün.

Live Search Maps ile dünyayı dolaşın
Live Search Maps ile uydu veya kuş bakışı görüntüleriyle dünyayı monitörünüzün başında daha yakından tanıyabilirsiniz.

Live Search ile zorlu denklemleri çözün
Live Search ile 4 işlem hesaplarının yapılabildiğini artık biliyoruz. Ancak Live Search ile 4 işlemden daha fazlasını da yapabilmeniz mümkün. Örneğin Matematik derslerinde sıkça gördüğümüz denklemleri düşünelim ve bir denklem örneği verelim: (5x-24)+(3x-2)=50. Bu denklemi aynen arama çubuğuna yazdığınızda bir bilinmeyenli denklemdeki X değerini kolayca bulabileceksiniz.
internethaber
 
Üst