Sidre-i Müntahâ

Arkadaşlar neden Cebrail a.s Sidre-i Müntaha'dan öteye gidemedi.
denir ki aşk ile oraya gidilir. kulun Rabbine olan aşkıyla mı? yoksa Rabbimizzin kuluna olan aşkıyla mı? lütfen biraz araştıralım.

Nil@y

Eski Üye

Sidre-i Münteha ve Refref

Sidre-i Münteha, Cebrail’in (as), Peygamberimize asıl şekliyle göründüğü, inciden yapılmış köşkleri ve misk kokulu topraklarıyla Cennetü’l-Me’va’nın gövdesi olan ve İlahî nurlarla aydınlanmış bulunan ışıl ışıl bir alemdir. Cennetü’l- Me’va, melekler, şehitler ve müttekîlerin ruhlarının barındığı yerdir. Sidre, Arş-ı A’la’nın altındadır. Cebrail (as) bir müddet daha Sidre-i Münteha’da Peygamberimiz’e arkadaşlık eder. Nihayet kaza ve kaderi yazan kalemlerin cızırtılarını işitecek noktaya gelirler. Tam bu sırada Cennet’ten yemyeşil bir Refref (ipek döşek) getirilir.

Fahr-i Âlem onun üzerine oturur. Melek Cebrail, Peygamberimize İlahî Huzur’un Eşiğine (Kürsî) varıncaya kadar yolu tarif eder, bundan sonrası için eşlik edemeyeceğini de, “Şayet ben bu sınırın ötesine geçecek olursam İlahî bir tecelli ile yanarım. Ancak sen bir davetlisin, ilerle!” diyerek mazeretini ortaya koyar. Çünkü burası, imkân âleminin, yaratıklar âleminin son noktasıdır. Bundan sonrası vücûb âlemidir. Allah’ın gayb âlemidir. Peygamberimizden başka hiç kimseye nasip olmamıştır.

Umarim senin merak ettiklerine bu bir cevap olur...

Arkadaşlar neden Cebrail a.s Sidre-i Müntaha'dan öteye gidemedi.
denir ki aşk ile oraya gidilir. kulun Rabbine olan aşkıyla mı? yoksa Rabbimizzin kuluna olan aşkıyla mı? lütfen biraz araştıralım.
arkadaşım ALLAH'ın kuluna aşık olması gibi bir ihtimal var mı ? bunu bir araştır istersen...

Teşekkür ederim kardeşim açıklamalarınla aydınlandım. yeni fikirler,düşünceler duymak çok güzel bir duygu.(yeni dediğim benim daha önce duymadığım hreşey benim için yenidir.) saygılarımla.

karaca kardeş araştır demeden önce sen bir araştır.
bu beşeri bir aşk değil. anlaman için beşeri düşünme. lütfen önce sen araştır.bulamazsan eğer bana yaz sana yardımcı olurum