• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Türkiye’de kürtler için yeni açılımlar memnuniyet verici

TÜRKİYE’DE KÜRTLER İÇİN YENİ AÇILIMLAR MEMNUNİYET VERİCİ​

Kim ne derse desin 1 Ocak’ta yayın hayatına başlayan TRT Şeş, kaliteli ve seviyeli yayıncılık anlayışıyla engin denizlerdeki martılar gibi geleceğe adım atıyor. Bazıları için seçim yatırımı olarak değerlendirilse de, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki Kürt vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Her gün basın organlarında TRT Şeş’e yönelik olumlu eleştirilere yer veriliyor.

İspanya'da yayımlanan “El Periodico” gazetesinin internet sayfasında 9 Şubat 2009 tarihinde “Andres Mourenza” imzasıyla yer alan İstanbul çıkışlı bir yazıda; Batmanlı Tikit Ailesi’nin, çok sevdikleri Kürt şarkılarını ilk kez bir Türk televizyonunda görüp dinledikleri zaman gözyaşlarını tutamadıklarından bahsediliyor.

1 Ocak'tan itibaren Türk devlet televizyonu TRT 6 kanalı, ülkede yaşayan 12 milyon Kürtün tarihi isteği olan Kürt dilinde özel bir program sunuyor. TRT 6 için çalışan bir yapımcı ve de Kırmızı Çizgi'nin baş editörü olan Ahmet Sel, "TRT 6’nın yayın hayatına başlamasının, Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları alanında attığı en önemli adımlardan biri olduğunu, bunun bir gazeteci için tamamen yeni ve çok heyecan verici bir şey olarak kabul edilebileceğini belirtiyor.

TRT 6'yı yaratma kararının nihayet geçen Kasım ayında alındığı ve ancak bir buçuk ayda yoktan bir kanal kurulduğu, Kürtçeyi akıcı konuşan sunucularla, şarkıcılarla ve gazetecilerle anlaşma yapıldığı vurgulanıyor. Kırmızı Çizgi'nin yönetmeni Ramazan Öztürk, "Eskiden Kürtçe konuşan profesyonellerin bulunmadığına, bir dil otoritesinin de olmadığına, Kürtçe redaktörlük veya Kürtçe dublaj gibi yeni meslekler ihdas edilmesi gerektiğine” dikkat çekiyor. Ayrıca ilk kez insanların Bruce Willis'i Kürtçe konuşurken görmelerinin başta şaşkınlık yarattığı, sonradan bu şaşkınlığın mutluluğa dönüştüğü aktarılıyor.

80'li yılların sonunda Saddam Hüseyin rejiminin Irak'ta on binlerce Kürt'ü katlettiği Anfal kampanyasını izleyen Kürt kökenli gazeteci Ramazan Öztürk, şimdi bu yeni projeye odaklandığını ve kendisine hediye verilmiş bir çocuk gibi gözlerinin parladığını ifade ediyor. Editör Ahmet Sel ise, verilere göre, bir ayda TRT 6'nın Türk devlet televizyonunun en çok seyredilen kanalı haline geldiğini ve Danimarka'dan yayın yapan PKK'ya yakın Kürt kanalı ROJ TV'nin yayınını geçtiğini vurgulayarak, "Televizyonumuz çok kaliteli ve çeşitli. ROJ TV ise sadece siyasi propaganda yayımlıyor." şeklinde değerlendirme yapıyor.

Leyla Zana gibi Kürt eylemcilerin bile "yeterli olmasa da ayrılığın çözümüne doğru bir adım" olarak bu girişimi selamladıklarına, diğerlerinin ise AKP’nin Mart ayında yapılacak yerel seçimler açısından salt seçim stratejisi olduğunu düşündüklerine işaret ediliyor.

Kürt müzisyen Sabite Kaya da, "21. Yüzyılda devletin Kürt gerçeğini kabul etmesinden memnuniyet duyduğunu” kaydediyor.

Hoşgörü, açıklık ve demokrasi sayesinde taleplerini rahatlıkla ve serbestçe dile getiren Kürtler, artık eski günlere dönmek istemediklerini, huzur beklediklerini her fırsatta her ortamda açıklamaktan kaçınmıyor. Kürt siyasi hayatına yeni bir nefes olarak doğduğu düşünülen DTP’nin de, yeni açılımları desteklemesi bekleniyor.

Helin Demir
helindem@mynet.com

İnsanların kültürleri yasaklanmadığı sürece
barış ortamı hiçbir zaman bozulmaz...
Kürtlerin bu talepleri zamanında karşılansaydı ne PKK olurdu
ne de 40.000 civarında insan ölürdü...

taleplerini biliyomusunki buraya bukadar rahat kabul edilmeli diye yazıon

bölünmek asla kabul edemez

talepler milli bütünlüğe aykırıdır

bunların kabulu ise vatan hainliğidir

40.000 bin değil gerekirse 4.000.000 asker daha ölür ama bu vatan bölünmez

bölücü kürtlerde gereken cevabı alacaktır, sadece zamanı bekleniyor

Her ne kadar anlatsakta anlatmak istediğiniz şey karşınızdakinin anlayabildiği ile kısıtlı..

Terörist Pkk örgütünün 70'lerde oluşumunun temelinin atıldığını hep söyledik bu örgütü kuranların ilk etapta şehirde varolduğunu halka,polise ve askere kurşun sıktığını..Terörist örgüt adı lazım değil şu an dünyada olmayan bir siyasetçi neticesinde 80'lerde kadrosunu büyütmeye başlamış,kabuk değiştirip dağa çıkmıştır..Pkk'nın 93-94 yılları arasında kökü kazınmak üzereyken hangi siyasetçinin Ankara'da beslediğimiz gerillayla ateşkes imzaladığını biliyorsundur umarım..

Bu zamana kadar kimin kültürü yasaklanmış bu ülkede Sos veren kardeş..?Herkes bağlarının bulunduğu bölgenin geleneksel ve otantik kültürünü yaşamakta kimsenin örf ve adetleri sorgulanmadı bu zaman kadar...Ha siz çok seslilikten yanasınız ya bide özerklik derdiniz var tabi.?Madem çok sesli olalım diyonda bu ülkede konuşulan sayısız dil var o halde 100 tane dili resmi kurumlarda kullanalım ve müfredatta yer alsınki çocuklarımız bunu konuşsun öylemi..?Hani o bahsettiğin talepler varya ne olduğunu idrak edebildinmi...?T.C kimsenin talepleri doğrultusunda hareket etmeyeceği gibi bölücü emelleri olanlarıda toplumdan tecrit etmek bizlerin görevi..

Şehit olan 40.000 askerimizin ailelerini hiç düşündünmü ve ne uğruna bu insanların aramızdan ayrıldığını..?Özerklik diye sarıldığınız fikrinize ithafen bir kaç kıyaslama yapalım..

Laz,Çerkez,Alevi,Sunni,Rum,Ermeni,Musevi ve Kürt olmak üzere bir çok etnik kültürü üzerinde barındıran coğrafyamızda hiç kimse bazı Kürtler gibi kendini azınlıkta hissetmiyor ve bu insanlar bağlı bulundukları bölgenin kültürel özelliklerini günlük yaşamlarında ve aile içinde yaşıyorlar örf,adet ve dil gibi unsurlar..Bu duruma kimsenin sesi soluğu çıkmadığı gibi herkes resmi dilini konuşarak ve himayesi altında bulunduğu topraklardan gayet memnun bazılarının dışında..Özerklik talep eden bu tabakaya bir kaç sual sunalım..!

Bunca değişik kültürün yer aldığı topraklarda herkes özerklik isteyip kendi dilinin resmi hüviyet kazanmasını isterse ülkede kaos başgösterir..Yugoslavya'dan farkımız kalmaz..Yugoslavya örneğinde görüldüğü gibi Sırp'lar pek tasvip etmesekte etnik ayrımcılık gözeten bir bütünü yıkmaya çalışan kitlelere büyük zaiyat verdirdi..Duygusallığı bir kenara bırakıp gerçek persektiften bakarsanız bölücü zihniyetlerin oldukça kayıp verdiğini görürsünüz..Sırplar insani unsurların üstünde hareket etmiş olabilir yaptıkları barbarca gelebilir ama bir bütünü yıkmaya çalışmak tarihte hep böyle kanlı senaryolara öncülük etmiştir..

Türkiye'nin yapısı Yugoslavya'nın aksine daha güçlü ve daha sıkı sıkıya bağlıdır milletine..

Tek gayemiz var o da ezberbozmak..

Kanal kaliteli yayın yapabilir ama bence seçim yatırımı üzerine yapılmıştır.. Zaten bu kürt sorununu bir türlü anlamış değilim ve çözümlerini hiç mi hiç anlamadım.. Bu ülkede lazlarda yaşıyor ama hiç bir laz laz sorunu gündemi yaratmıyor.. çünkü lazlar bile Türk bayrağının anlamını çok iyi biliyor.. Bu kürt sorunu cümlesi nerden çıktı kim çıkardı onu da bir anlasam tam olacak ...

SAHARAY

Kanal kaliteli yayın yapabilir ama bence seçim yatırımı üzerine yapılmıştır.. Zaten bu kürt sorununu bir türlü anlamış değilim ve çözümlerini hiç mi hiç anlamadım.. Bu ülkede lazlarda yaşıyor ama hiç bir laz laz sorunu gündemi yaratmıyor.. çünkü lazlar bile Türk bayrağının anlamını çok iyi biliyor.. Bu kürt sorunu cümlesi nerden çıktı kim çıkardı onu da bir anlasam tam olacak ...
Ben bu kürt sorunu sözünü ilk Tayyip Erdoğan'dan duydum.Alt kimlik,üst kimlik dedi.
Bu ülkede kürt sorunu var dedi. Daha önce söyleyen oldumu bilmem.
Ama ben ilk Başbakan Tayyip Erdoğan'dan duydum...

Ben bu kürt sorunu sözünü ilk Tayyip Erdoğan'dan duydum.Alt kimlik,üst kimlik dedi.
Bu ülkede kürt sorunu var dedi. Daha önce söyleyen oldumu bilmem.
Ama ben ilk Başbakan Tayyip Erdoğan'dan duydum...
Ne büyük bir gaf, ne kadar basit bir cümle bana göre.. insanların ayırımını Türkiye'nin başbakanı yapıyor... Sonra da kürt türk ayırımı yoktur diyor... bu ne yaman çelişki böyle...

SAHARAY

Ne büyük bir gaf, ne kadar basit bir cümle bana göre.. insanların ayırımını Türkiye'nin başbakanı yapıyor... Sonra da kürt türk ayırımı yoktur diyor... bu ne yaman çelişki böyle...
O gafı doğunun oylarını almak için bilerek yaptığını düşünüyorum.
Sonuçta başarılı oldu belki ama doğuda iş çığırından çıktı bana kalırsa.
Laz,çerkez,gürcü olan vatandaşlarımız bize de ayrı tv kanalı demeye başladı...
Bakalım daha neler olacak?