Düşündüren Ayetler

Tevbe suresi 30. Ayet :

Ve yahudiler: “Üzeyir Allah’ın oğludur.” dediler ve nasraniler: “Mesih Allah’ın oğludur.” dediler.
Onların ağızlarıyla söylediği bu sözler, daha önce inkâr eden kimselerin sözlerine benziyor.
Allah onları öldürsün. Nasıl da döndürülüyorlar.


Allahın kendisi "Allah onları öldürsün!" diyor.
 
Ay İkiye Bölünüp Yere Düşmüş

İslam'da Şakku'l-Kamer (Ay'ın bölünmesi) Mucizesi diye ünlü "mucize"yi birlikte göreceğiz: Kamer Suresinin l. ayetine, Diyanet'in resmi çevirisinde şöyle anlam verilir:

"Kıyamet saati yaklaşır, ay ayrılır."

Bu çevirideki "yaklaşır, ayrılır" ayetteki sözcüklere uymuyor. Ayette, burada, "geçmiş zaman" kipi kullanılıyor. Bu nedenle, doğrusu: "Yaklaştı, ayrıldı."dır. "Ayrıldı"yerine de ayetteki "inyakka" sözcüğüne uygun olması için "bölündü", ya da "parçalandı" demek gerekir. Diyanet'in çevirisi, burada, "akıl ve bilim dışılığı örtmek" amacıyla, sözcükler kendi anlamlarının dışına çıkarılarak, daha sonraki ayetler, ayrıca açıklayıcı hadisler gözardı edilerek yapılmış bir "yorum"a, ibnü'l-Cevzi'nin yorumuna (Bkz. tefsiru ibnü'İ-Cevzi, 8/89.) dayanmakta. Bu yorum, tefsircilerce kabul edilmez. (Bkz. M.Ali Sabuni, Safvetu't-tefisir, 3/284; Hizin, 4/226.)

Bu durumda ayetin doğru çevirisi şudur: "Kıyamet (sat) yaklaştı; ay bölündü :" Bunu izleyen iki ayetin anlamı da şöyle: "Onlar bir mucize gördüklerinde; yüz çevirirler ve: 'sürüp giden bir büyüdür.' derler. Yalanladılar ve kendi eğilimlerine uydular. Her şey, yerini bulur." (Kamer: 2-3.) Görüldüğü gibi ayetlerde açıkça, kıyametin yaklaştığının da bir belirtisi olarak, Ayın bölündüğü ve bu mucizeyi, inanmazların yalanladıkları" anlatılıyor.

ALINTIDIR
 
BAKARA SURESİ 29. AYET DER Kİ;

''' O, yeryüzünde olanların hepsini sizin için yaratan, ''SONRA'' göğe yönelip onları yedi gök hâlinde düzenleyendir.''' (Diyanet)

Ayete göre önce dünya sonra evren yaratılmıştır!
 
Sosyalist, bu forumda herhalde muhalefet görmüyosun. Ondan mı yazıyosun? Senin yüzünden solcular maldır diyebilirler. Evvela kalbi bilgi vardır. Kelimeler ne derse desin, insan kalben bi şeye inanır diğerine inanmaz. Hiçbi şe bilmezsen , neye inanacağın konusunda kalbine ilham olana taraf ol. "emrolunduğun gibi dosdoğru ol"
Gal-u bela da Allah(c.c.) a söz verdin, "ya Rabbi senin davanı yükselteceğim" diye.... Neler olmuş dünyada seçim hakkını alınca diil mi Sosyalist?

--Ay hilal felan... Arapça biliyo musun? ne atıyosun ya? Arif e tarif gerekmez. Sen ille bi şe istiyosun. Herşeyde hikmet vardır. Zamanla anlaşılan bilimsel gerçeklerle Kur'an a bağlılık artmıştır. O kadar hata aramaya çalışıyosun peki doğruluğu ispatlananlara ne yapacaksın? Eğri hurma dalında hikmet vardır, ışık olaylarında da. Aradaki bağlantıdır hikmetli ayet.

-cehennem doldurulacak... Sen bu hükmün ne zaman indiğini ne biliyosun? Cinler önceden yaratıldı. Kur'an dan önce çok ümmetler geld geçti. O kadar insan ve cinnin cehennemde ne yer tutacağını ne biliyosun? Ve de imtihan dünyasındayız. Bu dünyada zaten cennet ve cehennem son olacak. Bu imtihan yaratılmışsa muhakkak cennet cehennem olacak. Peki neye itiraz ettin? Allah imtihan eder ve dilerse cehennemi doldurur.
İmtihanı Allah yarattı. Allah yarattığına eziyet mi ediyor? Etse ne diyebilirsin? Ve hak etmedin mi de eziyet diyosun? Hak etmeden kimse ceza görmez. Dünyanın yaratılışını ve ne zaman yaratıldığını iinsan algılayamaz. Zaten herşeyi anlayabilseydi insan Allah insanın bile anlayamayacağı bir şey yaratamıyor derdiniz. Zamanı Allah yarattı onun için ne zaman demek manasızdır. Çok önce ve ya sonra, biz öğretileni biliriz.
Mesela senin bile cehenneme gireceğini bilemeyiz Sosyalist. İşte bu Allah ın hikmetidir.

-İslam da nikahsız birliktelik olmaz. Armağan demek mehiri armağan etmektir. Yani kadının erkekten alması gereken evlilik parasını bağışlamak. Çünkü gelmiş geçmiş en üstün insana şart koşulmaz, Hayırlısı budur. Buradan bu manaları çıkardığına göre hiç düşünmüyosun. Kur'an da da hiç düşünmez misiniz ayetleri var. Oraya da bak.

-Kur'an ı Cebrail(a.s.) indirdi. hitabet var mıdır Allah bilir. Allah azze ve celle nin ismi geçtiğinden Cebrail in aşk ile söylemesi vaki olur. Ama Allah kendi ismini Allah diye söylemiş. Sen ne anlatıyosun? Kendi ismini zikredemeyen ilah mı edindin? Sizin putlar ötebiliyor mu?

-Ölümsüz deniz anası Allah tan sosyalizmi demiyosun. Yani sonsuza kadar yaşayacak felan!! O deniz anasının ölmeyeceğine dair senedin mi var? yoksa anasının babasının ölmediğini mi biliyosun? Bi de deniz anası dediğinin canlı olduunu nasıl anladın? Dışkı da ölmüyor diyo musun sen? Kıyamet kopunca deniz anası ebesininkini görür diyebilir bazıları ama biz demeyiz.

--İlk Müslüman??? Hazret-i Adem aleyhisselam dan önce ilk Allah a tapan kimse o dur. Melekler, Cinler ...... Ancak anlatımda yazılmayan kısımlar olur. İlk Müslüman Hazreti Hatica denirse insandan bahsedildiği bilineceğinden insanlardan demeye gerek olmaz. Ve de Hatice den bahsedildiğinden İslam dininde demeye gerek olmaz. Müslüman Allah a teslim olan demek. İnanır mısın Azazil, iblis di bir zaman....

Peki anlam kargaşası neden yapıyorsun, neden derin düşünce kısmından bi şe yazamamışsın?
insanın anlayamadıkları olur. Dünya nın yaratılması, ne zaman yaratıldığı, vb.... İnsan anlayamayınca neden inkar eder? Solcuların inkarı ibadet etmeden sorumluluk taşımadan ihanet içindir. Anlayamadığın zaman yapacağın düşünmek yine anlayamazsan, Hakka inanmaktır.

Maymundan gelirmiş insan........ İnsan küçülüyor git gide ama yine de maymundan büyük hala? sen onu bi anlatsana?
(Darwin "atalarımız maymun" diyo. çok dooru, ataları yahudidir ve Yahudiler maymuna döndü. Adam bilimadamı gördü ormanda atalarını yaptı deneyini konuşuyo. Ama siz neden üstünüze alınıyorsunuz?)

Mantık nedir? bilgiler arasında bağ kurmak. Siz iki üç tane şey öörenip hemen inkar-kabul diye atlıyosunuz. Halbuki bilmedikleriniz yüzünden mantığınız dooru çalışıyo mu? Yeni bilgilerle iptal olmaya mahkumsunuz. Bilgiler arası bağ kurarken kesin hüküm ve ilim olmadan ötülen cik cikler saçmalamak olur. Benzin suyla karışmaz. İstasyonalara iftira mı atılıyo yani? Vardır bi düzeni deyip araştıracaksın. Ve de sadece bilgiye mecbur ve muhtaç olan mantığı nasıl ilah ediniyorsunuz?
 
İbrahim ve Sara çok yaşlı olmalarına, hatta Sara yaşlılığının yanında bir de kısır olmasına rağmen çocukla müjdelenirler.
Fakat bir ayette müjdelenen çocuklardan biri Yakup iken, bir ayette İsmail’dir:

HÛD Suresi Ayet 71 : Ve ayakta duran hanımı, bunun üzerine gülümsedi. O zaman onu, İshak ile ve İshak’ın arkasından Yâkub ile müjdeledik.

İBRAHİM Suresi Ayet 39 : İhtiyar halimde bana İsmail'i ve İshak'ı lütfeden Allah'a hamdolsun! Şüphesiz Rabbim duayı işitendir.
 
Peki iki değil de üç çocukla müjdelenmiş lutfolunmuş olamaz mı???
Ortradaki İshak. Öncesi ve sonrası olamaz mı?
Ve de müjde başka sonuç başka. Müjdelendikten sonra Yüce Allah ın nasıl emrettiğini ne bilirsin? İnsan hep hata yapar. İstediklerimizi alsak helak olurduk. Belki müjdelendi ama nasip edilmedi?

Ve de müjdeler kime veriliyor? Birden fazla hanımı olamaz mı? Ayrıca biri Allah kelamı biri İbrahim in duası. İbrahim müjdeler arasından bir kısmını seçmiş olamaz mı?

Tabi şu daha da esaslı::
"Bir insanın birden fazla ismi olamaz mı???"""....!!!!!!

Ne denmişti mecliste: "yine sınıfta çaktın!!"
 
Tabi İbrahim aynı İbrahim mi İshak lar Yakuplar aynı mı ona hiç girmedik.
Sadece ne kafayla eleştirdiklerini görüyorsunuz...
 
Ayrıca " Memur ve İşçinin Cuma Namazı " konu başlığı altındaki kaynakta şu yazmaktadır " Cuma namazı akıl baliğ olan sağlıklı erkeklere farzdır ".Yani bir hüküm.

Peki bakalım ayetler ne diyor ;

9 - Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığı(nız) zaman, Allah'ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.

10 - Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah'ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.

Hani burada "ERKEKLER" nerede?Oysaki Allah ne diyor " Ey İnananlar " diyor.Erkekler inanıyor da kadınlar inanmıyor mu? Bu nasıl bir fetva?

İşte sıkıntılardan bir örnek.

Sağlıcakla kalın.


“Ey amenü olanlar!” İfadesinin sadece erkeklere özgü bir hitap olabileceğini düşündünüz mü?

CUMA SURESİ
9-Ey amenü olanlar! Cuma günü, namaz için nida edildiği zaman hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

Aşağıdaki ayetlerde bu örnekler mevcut…

AHZAP SURESİ
49-Ey amenü olanlar! Mümin kadınları nikâhlayıp da sonra onlara dokunmadan boşarsanız, bu durumda sizin için onun iddetini sayacağınız bir müddet yoktur. Artık onları metalandırın ve güzel bir bırakışla serbest bırakın.

NİSA SURESİ
19-Ey amenü olanlar! Kadınlara, zorla varis olmanız size helal değildir.

MÜMTEHİNE SURESİ
10-Ey amenü olanlar! Hicret etmiş mümin kadınlar size geldikleri zaman onları imtihan edin.

Ayrıca Kuran, takva üzere kurulu mescitlerde temizlenmeyi seven erkeklerin olacağını söylemekte.

TEVBE SURESİ
108-…Elbette ilk gününden takva üzerine tesis edilen mescit, orada bulunman için daha uygundur. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır.

Peygamber eşleri müminlerin anneleridir…
Fakat buna rağmen peygamber eşlerinden bir şey istediğinizde perde arkasından isteyin emri var..Ve bu durum iki tarafın kalpleri için daha temizdir deniyor.

AHZAP SURESİ
53-Ey amenü olanlar! Size bir yemek için izin verilmedikçe peygamberin evlerine girmeyin! Vaktini bekleyip durmaksızın çağrıldığınızda girin, ancak yemeği yiyince hemen dağılın. Söze dalıp lafı koyulaştırmayın. Çünkü böyle davranmanız peygamberi rahatsız eder. Fakat o size bir şey söylemekten utanır. Allah ise hakkı dile getirmekten çekinmez. Peygamberin eşlerinden bir şey istediğinizde, onlardan perde arkasından isteyin. Bu sizin kalpleriniz için ve onların kalpleri için daha temizdir. Allah’ın resulüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra onun eşleriyle nikâhlanmanız size ebediyen helal kılınmamıştır. Böyle bir şey Allah katında büyük bir vebaldir.
 
NİSÂ-15:
Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin.
Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun (dışarı çıkarmayın).


Bence hiç mantıklı görünmüyor.
Çünkü hiçbir kadının dört şahit eşliğinde zina yapması beklenemez.

Saçma, akıl ve mantık dışı bir yöntem...
 
yaw aklınızın ermediği herşeyi konuşuyorsunuz. Ayette zina iddiası olursa 4 şahitle ispatlanmadan sahih değildir ceza verilemez deniyor. Ayrıca kadın bekarken zina ederse 100 değnek evli olup zina ederse recm -idam- edilir.

Kadına iftira atmak çok kolay olduğundan İslam bu emri koymuştur. Hatta kanımca; şahitlerin bile birbiriyle alakasız kişilerden bulunması gerekir. Çünkü 4 kafadar çıkıp bir kadını zani ilan edebilir. Hukuki her türlü araştırma yolu ve iddiacıların tepesine binilerek iddialarının tespiti esastır. 4 şahit bunlara rağmen gereklidir.

Gerçi 1930 kanunu ile resmen kadın satanların pek ilgisi olmaz bu işlerle...
 
Üst