İyi bir şarap nasıl anlaşılır?

Fransız Şarap Uzmanı Jean-Luc Colin, Saba Açıkgöz ve uzun yıllardır şarap sektöründe olan Perran Arıbal,
Nişantaşında kurdukları Anatolian Vineyards Şarap Okulunda şarabı merak edenler için tadım testleri ve şarap eğitimine başladı. Türkiyedeki insanların şarap konusunda yanlış bilgilere sahip olduğunu söyleyen tadım uzmanları, şarap kokularını tanımanın hayattaki birçok seçimi kolaylaştırdığını anlatıyor.

Kadeh sallayarak şarap tadılmaz

Damak eğitimi nasıl oluyor?

Damak eğitildiği zaman yediğiniz her çeşit yemekte ayrı bir tat keşfediyorsunuz. Bu keşfettiğiniz tat sayesinde yemeğinize hangi şarabın yakışabileceğini bulabiliyorsunuz. Şarabın tadını öğretiyoruz, markasını değil. Şeker, acı biber gibi küçük küçük, dilinizin tatlara nasıl tepki verdiğini ölçüyoruz. Normalde tadım kuralları dediğimiz zaman önce rengine bakarsınız sonra aromaları yukarı çıksın diye şarabı kadehte sallar koklar ve tadarsınız. Bu basite indirgenmiş halidir ve yanlıştır. Teorik bilgiden daha fazla sizin şarapla olan ilişkinizi ortaya çıkarıyoruz. Yani şarabı koklamayı öğretiyoruz ve siz sokağa çıktığınızda bütün kokuları ayrı ayrı ayırt edebiliyorsunuz. Şarabı göz, ağız ve burun olarak algılamanızı sağlıyoruz. Şarabın kokusunu anlayan insan parfüm seçerken yanılmaz.

Şarabın kokusunu anlayan insan parfümü de anlar diyorsunuz. Nasıl yani?

Özellikle erkekler burunsuz yaşıyorlar. Koku dünyasından haberleri yok. Çiçek ve yemek kokularını bayanlar daha iyi bildiğinden burunlarını eğitiyorlar. Erkekler burunları ile tanışıyorlar burada. Şarapta çiçek, bitkisel ve meyve kokuları var. 700bin tane koku bulunmakta. Biz bunları koku ailesi olarak veriyoruz. Bu insan birden yemek yerken daha dikkatli oluyor. Lezzet hoşuna gitmeye başlıyor. Bir kadın yanında geçince onun kokusundan onu tanımaya başlıyor.

Etiketine bakıp iyi olduğunu sanıyorlar

İyi bir şarap nasıl seçilir?

Aslında hep ezber yöntemler bilinir. Biz kabuktan çıkmanızı sağlıyoruz. Şarabı seçmenin bir kriteri yok. Yazın çok sıcak bir ortamda veya keyifli bir yemekte beyaz şarap ile başlarsınız kırmızı ile de sonlandırırsınız. Hangisidir burada sizin şarabınız? Ama bilinçli de olmak lazım. Şarabı algılamak kişiden kişiye değişir. Burada insanlar şarap bakımından şaşkın şaşkın dolaşıyor. Etiketi gösterip Bak ne kadar pahalı bir şarap aldım diyorlar. Bu şaraptan anlamak değildir.

Menüde ki en yüksek fiyattaki şarap en iyi şarap değil o zaman?

Hayır değil. Burada şaraplar marka değerine göre fiyatlandırılıyor. Markanın değeri içindekilerden daha önemli hale gelmiş durumda. 60 YTLye satılan şarapla 10 YTLye satılan şarabın içeriği aynı olabilir. Şato şarabı çok iyidir. Petrus iyi derler ama o kadar iyi olmayabilir. Endüstriyel bir şarap sonuç olarak. Şarabın buraya gelirken nasıl ortamda saklandığı önemli. Çok kötü ortamlarda saklanan bir şarabı etiketi yüzünden çok yüksek fiyatlara satabiliyorlar. Sıcak şarap ise kötü şaraplardan olur.

Hava atmak için havalandırıyorlar

Şarabın yanında neler yemek gerekiyor?

Yemeğinizi nasıl pişiriyorsunuz, içine koyacağınız malzemeler, hangi et çeşidi, üzerine koyacağınız soslar şarabınızı şekillendirir. Yemeğinizi yediğiniz ortam da çok önemlidir. Bu yüzden belli başlı şunlar yenilir yanında diyemeyiz. Yemeğinize göre şarabınız değişir. İçinde şarap olan bir yemek yapacaksanız da bu şarabı genellikle yemekle beraber içeceğiniz şarap ile yapın. Az alkollü şaraplarla damak keyfinizi yerini getirin. Şarabı da yemek yerken yavaş yavaş için kalitesini anlamak için. Hızlı içiyorsanız gidin kötü şarap alın. Tadından bir şey anlamayacağınız için.

Şarabı dinlendirmek gerekir mi?

Dekantasyon şarabın sadece tortularından ayırmak için yapılan bir işlem. İnsanlar kendini şarapta ustayım havası yaratmak ve gösteriş yapmak için gösterişli bir şekilde Şarap havalansın derler. Aslında yanlış hareket ediyorlar. Bazı şarapları havalandırırsan şarap ölür biter ve defolu olur. Sen çok yıllanmış bir şarabı açıp bir başka yere dökersen o şarapta biter. Sadece genç şarapları havalandırmak lazım onlar biraz daha utangaç olduğundan, havalandıklarında rengi kendine gelir.

Defolu olduğunu nasıl anlarız?

Şarapta bir defo varsa ilk yudumda anlaşılır. İlk yudumu şarapta mantar tadı var mı, yok mu diye alınır. Sirke tadı olan ve hava alıp sönen şarap defoludur.

Şato şarap nedir?

Üretim tesisi ile şarabın yan yana olmasına şato deniliyor. Üzümünüzü topladığınız alanın en fazla 70 km ötesinde üretim alanı olmak zorunda. Şato şarabı burada da yeni yeni üretilmeye başlandı. Organik şarapta deyebiliriz buna.

Siz garsonlara da eğitim veriyorsunuz...
Şarap menüsünde bilmedikleri kelimeleri daha iyi telafuz edebilmeleri ve sunumunu daha iyi yapmaları için eğitim veriyoruz. Kelimeleri bilmediğinden söylemeye çekiniyorlar, yanında neler tavsiye edeceklerini bilmiyorlar. Burada şarap kültürüyle ilgili eksiklerini tamamlıyorlar.

Alkol seviyesi düşük olmalı
Öğlen ağır bir yemek yemeyecekseniz sizi ve ağzınızı halsiz bırakmayacak daha az alkollü bir şarap tercih etmelisiniz. Akşam istediğiniz şarabı seçebilirsiniz. Yemekle içilecek şarabın alkol oranı 13.5 olmalı. Alkol seviyesini düşürmek için kesinlikle içine buz atmanız lazım.
gazetevatan.com

Kırmızı şarap'tan vazgeçmem inanılmaz keyif verici bir kafası var ama 3 kadeh yeterli fazlası iyi değil paylaşım için tşkler:)))