Rekorlar kitabında Türkler!

2003 yılı Şubat ayında bir ABD dolarının, 1 milyon 672 bin 449 TL'ye tekabül ettiği para birimimiz dünyanın en değersiz para birimi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki yerini koruyor.

Kitabın sportif faaliyetler kısmında yer alan ve 1460'dan bu yana devam eden Kırkpınar Güreşleri ise dünyanın en eski güreş organizasyonu. Türkiye ayrıca dünyanın en büyük mikrobuna da ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en büyük mikrobu olarak kabul edilen mikrobun fosili, 150 mm. uzunluğunda Türkiye'de bulunmuştu.

Bu arada İstanbul'da yaşayan Tevfik Esenç, dünyanın en fazla sessiz harflerinden oluşan ve Kafkas dili olarak bilinen dili konuşmasıyla rekorlar kitabına girdi.

Dünyanın en küçük mikrofonu da bir Türk üniversitesince yapıldı. Bilkent Üniversitesi, saç kılından daha küçük çapa sahip bir mikrofon yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı. Oralama bir saç kalınlığı 50 mikron iken, Bilken Üniversitesi 40 mikron çapında mikrofon üretmeyi başardı.

2004'te Akdeniz Üniversitesi'nden 1983 öğrenci ise aynı anda balon patlatarak bu alandaki rekoru egale etti.

Hakan Şükür'ün 2002 Dünya Kupası'nda Güney Kore-Türkiye arasında oynanan maçın 11'nci saniyesinde attığı gol de, dünyada en kısa sürede atılan gol olarak rekorlar kitabında yer aldı. Ancak Güney Kore'nin Jeju Adasın'da oynanan 17 yaş altı Dünya Kupası karşılaşmasında Brezilyalı golcü Fabinho 9'ncu saniyede Yeni Zelanda ağlarını havalandırarak "FIFA dünya kupaları tarihinin en hızlı golcüsü" ünvanını Hakan Şükür'den devraldı.
mynet.com
 
Üst