Ozuru kabahatinden buyuk?

Selam…

Ozuru kabahatinden buyuk?

İşkenceyle stres atmışlar!

Genel Müdür Kalaman: Onlar da insan, o günkü psikolojileri böyle bir sonucu doğurabilir!

Devlet bir ilke imza atarak, yolda siyasi bir dergi dağıtırken gözaltına alınıp konulduğu cezaevinde hayatını kaybeden 29 yaşındaki Engin Çeber’in işkenceden öldüğünü kabul etti ve özür diledi. Ancak Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman’ın özrü, kabahatinden büyük! Alanya’da “Cezaevleri’nde Sağlık Hizmetleri” konulu bir toplantıya katılan Kalaman, işkenceyle ilgili inanılmaz bir savunma yaptı. Türkiye’de cezaevleriyle ilgili bir reform süreci başladığını, 10 yıl önce başlatılan çalışmalar çerçevesinde çok iyi işler yapıldığını, cezaevlerinde önemli gelişmeler sağlandığını söyleyen Kalaman, Çeber ve arkadaşlarına yapılan işkenceyi gardiyanların psikolojisine bağladı:

Münferit işkenceler!

“Reformların temelinde uluslararası sözleşmelere uygun binaları yapmak ve fiziki koşulları düzeltmek var. Tabii ki, fiziki koşulları düzeltmek yetmiyor, personeli de eğiterek Avrupa standartlarında, dünya standartlarında hizmet vermelerini sağlamak da çok önemli. Bakanlığımızın ve devletin amacı da zaten arada münferit bazı olaylar olsa bile bu sorunları çözmek. Engin Çeber olayında kurumsal bir işkencenin söz konusu olması mümkün değil. Böyle bir şeyi kurumsal olarak kabul edemeyiz. Bu, münferit bir olaydır.”

O günkü psikolojileriymiş!

“Neticede burada insanlar görevli. Bir insanın o günkü psikolojisi böyle bir sonucu doğurabilir. Onu da önlemek çok mümkün değil. Yaptığımız eğitimlerle bunları sıfır noktasına getirmek zorundayız. Hükümetin de, devletin de politikası zaten bu. Cezaevinde işkence ve kötü muamelenin adını bile ettirmememiz lazım. Böyle bir şeye yeltenen memur hakkında da, yasal gereği neyse, son olayda görüldüğü gibi gereği yapılacaktır. Affetmek mümkün değil. Toleranslı davranmak da söz konusu değil.”

Cezaevlerinde doktor sıkıntısı

Kalaman, cezaevlerinde en büyük sorunlardan birinin doktor sıkıntısı olduğunu söyledi: “Sağlık Bakanlığının yaptığı reformlar sonrasında, doktor maaşları epeyce arttı. Bunun sonucunda Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan doktorlarla bizim bünyemizde çalışan doktorlar arasında epeyce bir maaş farkı oluştu. Dolayısıyla doktorlar cezaevlerinde çalışmak istemiyorlar. Biz de ’bu sorunu nasıl aşarız’diye çalışma yapıyoruz. Cezaevlerinde bu hizmetleri mutlaka sunmak zorundayız.”

Haber: Vatan

Saygilar…
 
Üst