Şehzadebaşı Camii ve bir sorumluluk örneği...‏

Şehzadebaşı Camii ve bir sorumluluk örneği...‏
Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Camisi’nin, 1990’lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan inşaat firmasının yetkili mühendislerinden biri, bu çalışmalar sırasında yaşadıklarını televizyonda şöyle anlatmıştı:
Cami bahçesini çevreleyen havale duvarındaki kapılar kemerli. İşte bu kapıların üstündeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bunların yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşa edildiğini öğrenmiştik. Fakat taş kemer inşasıyla ilgili hiç pratiğimiz yoktu…
Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık.
Sonuç olarak, kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacak… Daha sonra kemeri yavaş yavaş söküp, yapım teknikleri ile ilgili notlar alacak… Ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktık.
Kalıbı söktük. Sökmeye de haliyle kemerin kilit taşından başladık.
Fakat taşı yerinden çıkardığımızda, hayretler içinde kaldık. Çünkü iki taşın birleşme noktasındaki silindirik boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeyle karşılaştık. İçinde ise dürülmüş bir kağıt vardı…
Şişeyi açıp kâğıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu…
Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi. Büyük sanatkâr, koca usta Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Ve bize şunları söylüyordu:
“Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir.
Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından, siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden, kemeri yeniden nasıl inşa edeceğinizi bilemeyeceksiniz.
İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum…
Koca Sinan, böyle başladığı mektubunun devamında; kemeri inşa ettikleri taşları Anadolu’nun neresinden getirttiklerini söylüyor, diğer malzemelerin hangilerini nasıl kullandıklarını izah ediyor ve teferruatıyla kemer inşasını anlatıyordu…
Bu mektup, bir insanın, yaptığı işin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insanüstü bir örneğidir. Bu mektubun önemi; modern çağın insanlarının bile tahmin etmekte zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kâğıdın ve mürekkebin nasıl yapılması gerektiğini bilmesi gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bunlar, o koca mimarın erişilmez özelliklerindendir.
Ancak, erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olan; 400 sene sonraya çözüm sunma gayretindeki sorumluluk duygusudur…
 
sorumluluk duygusu nun avrupa da da ornekleri vardir.

Bircok mimarii yapinin projesinin yapildigini ve bu projelerin yangin sondurmeden tutun yenilemeye kadar isik tutacagini 1000 li yillarda hayat gecirildi. ama Suphesiz ki Mimar sinan buyuk bir ustadir. Ve bu ciddi bir calismanin belgesidir. buyuk Mimar gelecegi de dusunur.

Venedikte veyahut Floransaya giderseniz cok eski binalarin bugun ayni temizlikte kullanildigini gormekteyiz. faaldir.

Benim Tarihi eserlerde en cok kizdigim bir nokta vardir.

Arkadas adam 700-1000 yil once cesme koymus , Cesme tarihi cesme, ustunde osmanlica yaziyor. 1000 sene once cesme cesmelik gorevi yaparmis. yani insanlarin hayirina su verirmis. Belediyeler Eskiden Turkiye gazetesi, milli selametin sebillerini yapacaklarina <bu tarihi eserlere su vermeyi neden dusunmediler.

Istanbul tarihiii cesmeler ile doludur. Allah rizasi icin yapilmis bu cesmelere su verilmesini isterim. Turkiye gazetesi adina yapilan sebiller ile yapilacagina insanlari Tarihe yonlendirmeye calisilmali. Insanlari siyasete zorla sokacaklarina ,gecmisini cagrisim yaptirmalidir.

Ben olsan osmanli usulu Aluminyum tasta bardaklari zincirle baglardim oyle koyup devreye sokardim , Belediyelerin hemen hepsi Akp kontrolunde. yapmamalari icin sebep yok. gunde 5 ton su gitmesi o insanlarin evde icememesini saglayabilir.
bir insan o sudan ictigi zaman

Aman Allahim bu cesmeyi kim yapmis ne zaman yapmis diye dusunmeli insan.
Osmanlicilik propagandasi degil bizimki yalancilik. Nice kalmis osmanli kemerler var

Italyada bir bedesten 1000 yil once isyeri ise bugun de isyeridir, bir itfaiye 200 yil once tarihii itfaiye ise oradadir ona gore dizayn edilmistir.
Bir eser kullanildiktan sonra farkedilir. Kullanmak icin de sebep olmasi gerekir.

Sen istedigin kadar tarih kitaplarinda yaz ,ogretemezssin.fayda vermedikten sonra
Hicbir fikir zorla empoze edilerek insan beynine sokulamaz, insan isterse fikri bulur. bunun icin ortam gerekir. Ortami yapmak Akilin elindedir.

Bence...
 
Üst