Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu 1987 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu üniversitemize bağlanmıştır. Ayrıca 1992 yılında Afyon il merkezinde Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır. Üniversitemize bağlanan bu birimler dışında Afyon'da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinde halen 8 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 12 meslek yüksekokulu ve 12 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizde Eylül 2006 tarihi itibariyle 29 profesör, 67 doçent, 280 yardımcı doçent, 209 öğretim görevlisi, 46 okutman, 344 araştırma görevlisi, 32 uzman ve 1 eğitim öğretim planlamacısı olmak üzere toplam 1008 akademik personel bulunmaktadır. İdari personel sayısı ise 532’dir.

Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Karahisari Kampusü olmak üzere üç kampuste eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Üniversitemiz 2006-2007 akademik yılına yaklaşık 24.000 öğrenciyle başlayacaktır.

Neden AKÜ?​

AKÜ, 1974 yılından gelen 32 yıllık deneyimi ve birikimiyle köklü bir yükseköğretim kurumudur.

AKÜ, uluslararası alanda söz sahibi bir üniversite olmayı hedeflemekte ve bu alandaki başarılı çalışmalarıyla hedefine hızla yaklaşmaktadır.

Üniversitemiz son dönemde büyük önem verilen ve sayısı hızla artan bilimsel çalışmaları ile de başarıya ulaşmıştır. YÖK Başkanlığınca yayımlanan yayın istatistiklerine göre AKÜ, yayımlanan 135 full article (tam makalesi) ile SCI (Science Citation Index), SSCI (Social Science Citation Index) ve AHCI (Art&Humanities Citation Index)’da yayımlanan yayınlara göre öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı sıralamasında 24. yayın sayısı sıralamasında 34. sırada yer almıştır.

AKÜ, güçlü bir öğretim üyesi kadrosu ile genç ve dinamik bir öğretim elemanı kadrosuna sahiptir.

AKÜ, öğrencilerine özgür düşünce ve özgüven yeteneğini kazandırır, başarıyı ödüllendirir, rahat ve huzurlu bir üniversite ortamı sunar. Kazandırdığı takım çalışması ve iletişim kurma becerileri ile üniversite sonrası yaşama hazırlar.

AKÜ, zengin bir tarihi, kültürel ve doğal mirasa sahip; ülkemizdeki önemli kara ve demiryollarının kesiştiği; büyük şehirlerimize yakın bir il olan Afyonkarahisar'da yer almaktadır.

Ulaşım​

Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır. İlimizin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir : İstanbul-Afyonkarahisar arası 457 km. (Otobüsle yaklaşık 6 saat), Ankara-Afyonkarahisar arası 257 km. (Otobüsle yaklaşık 3 saat), İzmir-Afyonkarahisar arası 325 km. (Otobüsle yaklaşık 5 saat), Antalya-Afyonkarahisar arası 287 km. (Otobüsle yaklaşık 3.5 saat). Ayrıca yurdumuzun birçok ilinden Afyonkarahisar'a trenle de ulaşılabilmektedir. Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nin bulunduğu kampuslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Ayrıca üniversitemizde üniversitelerimiz arasında ilk ve tek olan "Öğrenci Kampus Acil Yardım Servisi" hizmeti de verilmektedir. Servis, üniversitemizin Afyonkarahisar il merkezindeki kampuslerinde öğrenim gören ve derslerinin olağan dışı saatlere sarkması nedeniyle hiçbir ulaşım hizmetinden yararlanma şansı kalmayıp kampuslerde mahsur kalan öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrencilerimiz de yararlanabilmektedir. Servis, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu servis kapsamında Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bir binek aracı ve şoför hazır bulundurulmaktadır

Barınma​

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimiz barınma konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar. Afyonkarahisar'da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları barınma ihtiyacının büyük kısmını karşılamaktadır. Yurtlarımız, öğrencilerimizin her türlü ihtiyacına yanıt verebilme donanımına sahiptir. Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü yakınında ve şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 700 erkek, 1260 kız olmak üzere toplam 1960 öğrenci kapasiteli yurtlar öğrencilerimize hizmet vermektedir. Yurtta bulunan2 erkek ve 4 kız blokundaki odalar 4'er ve 6'şar kişiliktir. Şehir merkezinde yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 450 kişilik bir erkek yurdu, 280, 200 ve 180'er kişilik üç erkek yurdu olmak üzere toplam 1110 öğrenci kapasiteli 4 yurt bulunmaktadır. Yurtlarda çalışma salonları, spor alanları, kantin,yemekhane ve anfi tiyatro yer almaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda toplam 3070 öğrencimiz barınmaktadır. İl merkezi ve ilçelerdeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır.

İscehisar'da 250 kişilik öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Bolvadin, Sandıklı, Emirdağ ve Çay'da yurt sorunu bulunmamaktadır.

Beslenme​

Üniversitemizin tüm birimlerinde öğrencilerimiz için yemekhane ve kantinlerimiz bulunmaktadır. Fast-food türünde yiyeceklerin yanı sıra içeceklerin de bulunduğu kantinlerimizde satış fiyatlarının öğrenci bütçelerine uygun olmasına dikkat edilmektedir. Satışa sunulan tüm yiyecek ve içecek maddelerinde sağlık koşullarına titizlikle uyulmaktadır.

Kampuslerimizde bulunan kantinlerimiz, öğrencilerimizin beslenme gereksinimlerinin karşılanabilmesi için öğretim saatleri boyunca açıktır. Öğrencilerimizin istedikleri müzikleri dinleyebilmeleri için müzik kutuları da bulunmaktadır.

Kampuslerimizde öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlandığı yemekhaneler de hizmet vermekte ve yemek çeşitleri uzmanlarca belirlenmektedir. Yemek listeleri günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarına göre hazırlanmaktadır.

Akademik ve idari personel ile öğrencilerin öğle yemekleri aynı mutfaklarda hazırlanmakta ve aynı çeşit yemekler öğrencilerin kampuslerinde verilmektedir.

Öğrencilerimiz kampuslerde geçirdikleri zamanlar dışında beslenme ihtiyaçlarını şehir merkezinde bulunan restoran ve cafelerde de giderebilmektedirler. Restaurantlarda, son derece zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar'ın yöresel yemekleriyle tanışmak mümkündür.

Sağlık​

Üniversitemize bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgili ilk başvuru merkezi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Mediko Sosyal Merkezidir. Üniversitemizde mediko hizmetleri Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yer alan Mediko Sosyal Merkezi, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Necdet Sezer Kampusü olmak üzere 3 birimde verilmektedir. Mediko Sosyal Merkezi, öğrencilerimizin tüm sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenen bir kadroya sahiptir. Öğrencilerimizin muayene ve tedavileri uzman doktorlarca yapılmaktadır. İleri tetkik ya da tedavi gerektiren durumlarda öğrencilerimiz Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edilmektedir.

Sosyal yaşam​

Kampuslerimize yakın yerlerde ve şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri, restoranlar ve termal turizme yönelik beş yıldızlı otellerin disko, yüzme havuzları, eğlence ve müzik salonları mevcuttur. Şehir merkezinde çok sayıda kafeterya ve sinema salonları da bulunmaktadır.Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bulunan Öğrenci Vadisi adı verilen alanda 1000 kişilik Vadi Kafe ve 1000 kişilik öğrenci yemekhanesi hizmet vermektedir. 2005-2006 akademik yılının başında öğrencilerin kullanımına açılan Vadi Kafe öğrencilerin boş zamanlarında dinlenebilmeleri ve bazı aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Öğrenim saatleri boyunca açık olan Vadi Kafe'de, öğrencilerin aperatif olarak beslenme ihtiyaçlarını giderebilmeleri için her türlü yiyecek ve içecek maddelerinin satışı yapılmaktadır. Vadi Kafede bulunan 4 adet profesyonel bilardo masası ve satranç masaları da öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için kullanıma sunulmuştur. Yine Ahmet Necdet Sezer Kampusünde öğrenci ve personelin hizmetine sunulmuş No Smoking Cafe de yer almaktadır. Bu kampusdeki eğitim blokları ile Ali Çetinkaya ve Ahmet Karahisari Kampuslerinde çok sayıda öğrenciye aynı anda hizmet verebilecek kantinler bulunmaktadır.

Burs olanakları​

Üniversitemizde öğrenim gören bütün öğrencilerimiz, devletçe sağlanan burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık tarafından her yıl isteyen öğrencilere kredi ve burs verilmektedir.

Ayrıca üniversitemizde öğrenim gören yardıma muhtaç öğrencilere Sosyal Yardımlaşma Birimimiz tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Yine bu birimimiz tarafından belirlenen maddi durumu yetersiz öğrencilere çeşitli kişi ve kurumlardan sağlanan olanaklar ölçüsünde parasal destek sağlanmaktadır. Üniversitemizdeki başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilere üniversitemiz birimlerinde kısmi zamanlı çalışma olanağı da sunulmaktadır.

Araştırma Olanakları​

Üniversitemizin Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bulunan merkez kütüphanede 79 bin kitap ile 781 adet yerli ve yabancı süreli yayın bulunmaktadır. İnternet olanağının da sağlandığı kütüphanede hafta içi 08.30 ile 20.00, cumartesi 10.00 ile 16.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Dört farklı veritabanından 35 bin elektronik kitap, 1900 tam metinli elektronik dergi ve Avrupa Birliğiyle ilgili hemen hemen her türlü dokümana erişebilme olanağı mevcuttur. Üniversitemizin tüm birimlerinde 93.000 dolayında kitap vardır. Böylece üniversitemizde zengin bir araştırmaya dayalı eğitimin ön planda olduğu gerekli alt yapı hazırlanmıştır. Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerin uygulama derslerinde kullandıkları çok sayıda donanımlı laboratuvar ve atölye de bulunmaktadır. Öğrencilerimizin tümüne internet erişimi imkansağlanmış ve bilgisayar laboratuvarları okulların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.

Uluslararası İlişkiler​

Üniversitemizin Avrupa Birliği Eğitim Programlarına aktif katılımının sağlanması yönünde çalışmalar yürütmek amacıyla AKÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü (UİK) kurulmuştur.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarını üniversitemizin tüm birimlerine sağlıklı bir şekilde tanıtabilmek ve projelere etkin katılımı sağlayabilmek için AKÜ Rektörlüğüne bağlı olarak kurulan UİK'de, 7 öğretim üyesi koordinatör olarak görevlendirilmiştir.

UİK'de programlara başvuru ve katılım için yoğun çalışmalar yapılmış, Socrates-Erasmus başvurusu tamamlanmıştır. Mayıs 2004 tarihinden bu yana Avrupa Birliği Mesleki Eğitim (Leonardo da Vinci) programı çerçevesinde Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Birliği tarafından 24 asil ve 6 yedek bilimsel projesi kabul edilmiştir. Uluslararası üniversite olma yolunda önemli bir adım atarak Türk üniversiteleri arasında üniversitemiz üç yıldır ilk beşin içinde yer almaktadır. Üniversitemiz, mermercilik, gıda, turizm, hidroterapi ve fizik tedavi alanlarındaki projelerini Almanya, İtalya, İspanya, İsveç ve Avusturya'daki üniversite ve kurumlar ile birlikte yürütmüştür. Üniversitemizin 2006-2007 akademik yılı için Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Programına 6 projesi kabul edilmiştir. Üniversitemiz kabul edilen projeleri ile Türkiye’deki ilk 3 üniversite arasında yer almıştır.

Özellikle Erasmus programına katılımla, öğrencilerimize Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelerde eğitim fırsatı sağlanmıştır.

Socrates/Grundtvig 3 projeleri hizmetiçi eğitim kurslarından 2005 yılında 3 öğretim elemanımız yararlanmış ve 2006 yılında 2 öğretim elemanımızın başvurusu kabul edilmiştir. Üniversitemizin 2006 yılı bahar şenliklerine Almanya’dan 17 genç katılmıştır. 2006 yılı Gençlik(Youth) Programı kapsamında Almanya ile Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Yüksek Okulu ile birlikte hazırladığı ve kabul edilen projeden , Ağustos/ Eylül’de 22 öğrenci 5 öğretim elemanı yararlanacaktır. Üniversitemiz tüm Fakülte, Enstitü, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarımızın ECTS çalışmaları tamamlanmış olup, 2006-2007 Akademik Yılında eğitim-öğretimler bu programlar ile devam edecektir. Müfredatlarımız Avrupa Üniversitelerinin programlarına uygun olarak hazırlanmıştır. 2007 Mart ayında Fakülte, Enstitü, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarımızın hazırlamış oldukları ECTS Programları ile Avrupa Komisyonuna ECTS Label almak için başvuru yapılacaktır. Üniversitemizin Diploma Eklerinin Avrupa’da geçerli olması için, Diploma Ekleri hazırlanmış olup DS Label (Diploma Eki Etiketi) başvurusu 1 Mart itibari ile Avrupa Komisyonuna yapmış ve kabul edilmiştir.

Üniversitemiz Socrates-Erasmus Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programı kapsamında öğrenci ve öğretim elemanlarını 2006-2007 akademik yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelerin üniversitelerine gönderecektir. Bu kapsamda Almanya, İtalya, Yunanistan, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İngiltere, Macaristan, İspanya, Polonya ve Avusturya gibi ülkelerdeki üniversitelerle anlaşmalar yapılmıştır. Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri istekleri doğrultusunda 1 ya da 2 yarıyıl bu ülkelerde öğrenim göreceklerdir. Öğretim elemanlarımız da yine istekleri doğrultusunda en az 1 hafta en fazla 6 ay süre ile bu ülkelerdeki üniversitelerde ders vereceklerdir.

Danışmanlık hizmetleri​

Üniversitemiz öğrencilerine öğretim elemanlarımız tarafından ders seçme, p***olojik rahatsızlıklar, yurt dışı ilişkileri, lisan öğrenme, mezuniyet sonrası iş bulma konularında danışmanlık hizmetleri verilmektedir

Kariyer Hizmetleri​

Üniversitemiz bünyesinde Kariyer Ofisi bulunmaktadır. Kariyer Ofisi, öğrencilerin hem okul içinde hem de mezuniyet sonrasında kariyer gelişimleri için destek vermektedir. Ofis, üniversitemiz öğrencilerini iş dünyasında yüksek becerilere sahip kişiler olarak geliştirmeyi ve iş dünyasında aranan kişiler yapmayı hedeflemekte ve faaliyetlerini bu yönde sürdürmektedir. Bu amaçla ücretsiz olarak birtakım eğitim programları ve kurslar düzenlemektedir. Bunun yanında öğrencilerin sosyal yönden gelişimlerini sağlamak için sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştirmektedir. Kariyer Ofisi Rektörlük Binasında faaliyet göstermektedir. Kariyer Ofisine kariyer@aku.edu.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Ofisin web adresi AKÜ Kariyer Ofisi şeklindedir.

Ayrıca üniversitemizde ECDL (European Computer Driving License-Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası) Test Merkezi bulunmaktadır. Üniversitemiz Senatosu, merkezde verilen eğitim sonrası kariyerlerine büyük katkı sağlayacak bu sertifikayı alan öğrencilerinin içeriği uygun olan bilgisayar derslerinden muaf sayılmasını kararlaştırmıştır.
 
Afyon Kocatepe Üniversitelerinin ve diğer üniversite öğrencilerimizin paylaşım platformu
Hemen üye olun palaşımın tadını çıkarın.
 
Üst