Tembel Nefsim....

REMZ ;

Arkadaş! İnsanın vücûdu, bedeni, Yaratıcı tarafından veriler, neferin elinde bulunan bir hayvan gibidir. O asker, o hayvanı beslemeğe ve hizmetine mükellef olduğu gibi, insan da o vücûdu beslemeğe mükelleftir.

Aziz kardeşlerim! Burada bana bu sözü söylettiren, nefsimle olan bir münakaşamdır. Şöyle ki:

Mehâsiniyle ( Güzellikleri ile ) mağrur olan nefsime dedim ki:

- Sen bir şeye mâlik değilsin, nedir bu gururun?

Dedi ki:

- Mâdem mâlik değilim, ben de hizmetini görmem.

Dedim ki:

- Yâhu bu sineğe bak! Gâyet küçücük zarif elleriyle kanatlarını, gözlerini siler süpürür. Her işini görür. Sen de lâakal onun kadar vücûduna hizmet etmelisin, diye ikna ettim. Takdis ederiz o zâtı ki, bu sineğe nezâfeti ( temizliği ) ilhamen öğretir, bana da üstad yapar.
Ben de onun ile nefsimi ikna ve ilzam ederim.

R.N.K

REMZ ;

Arkadaş! İnsanın vücûdu, bedeni, Yaratıcı tarafından veriler, neferin elinde bulunan bir hayvan gibidir. O asker, o hayvanı beslemeğe ve hizmetine mükellef olduğu gibi, insan da o vücûdu beslemeğe mükelleftir.

Aziz kardeşlerim! Burada bana bu sözü söylettiren, nefsimle olan bir münakaşamdır. Şöyle ki:

Mehâsiniyle ( Güzellikleri ile ) mağrur olan nefsime dedim ki:

- Sen bir şeye mâlik değilsin, nedir bu gururun?

Dedi ki:

- Mâdem mâlik değilim, ben de hizmetini görmem.

Dedim ki:

- Yâhu bu sineğe bak! Gâyet küçücük zarif elleriyle kanatlarını, gözlerini siler süpürür. Her işini görür. Sen de lâakal onun kadar vücûduna hizmet etmelisin, diye ikna ettim. Takdis ederiz o zâtı ki, bu sineğe nezâfeti ( temizliği ) ilhamen öğretir, bana da üstad yapar.

R.N.K

Evet...
Kendimizi beğenmediğimiz zamanda, sinek ten bile dersler çıkarabilir.... onun üstadlığını kabul ederiz bazı zaman.... ve onun ile nefsimizi sustururuz.

Yâhu bu sineğe bak! Gâyet küçücük zarif elleriyle kanatlarını, gözlerini siler süpürür. Her işini görür. Sen de lâakal onun kadar vücûduna hizmet etmelisin, diye ikna ettim. Takdis ederiz o zâtı ki, bu sineğe nezâfeti ( temizliği ) ilhamen öğretir, bana da üstad yapar.

Beğenmediğimiz ve hiçe saydığımız sineğin gizli vazifelerinden biri...
İnsana üstadlık bile yapıyor yeri geldiğinde..