• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Karadenizli Kemençe Ustaları

Halil Kodalak: 1878 yılında Görelenin Karadere köyünde doğmuştur.

Lakabı Karaman olup kemençeyi Kandahor köyünden Kuyucuoğlu ile Tuzcuoğlundan öğrenmiş Piçoğlu ve Durkayanın ustasıdır.

· Rizeli Sadık (Aynacı): 1888 yılında Rizenin Yeniköy mahallesinde doğmuştur. 1946 yılında Istanbulda vefat etmiş olup plak kayıtları mevcuttur.

· Fehmi Alan: 1900 yılında Maçkanın Ipsela (Ocaklı) köyünde doğmış 1958 yılında vefat etmiştir.

· Piçoğlu Osman (Gökçe): 1901 yılında Görelenin Daylı köyünde doğmuş 1946 yılında Istanbula yaptığı bir gemi yolculuğunda vefat etmiştir. Lakabı ustası Halil Kodalakın bir kızgınlık anında sarfettiği "Ula piçoğlu piç" sözünden kalmıştır.

Görele tarzı kemençe stilinin ardıllarını etkilemesinin yanısıra tüm zamanların en sevilen kemençecilerinden biri olmuştur.

· Salanoylu Mehmet (Yavuz): 1908 yılında Maçkanın Salanoy mezeresinde doğmuş 1974de Istanbul Zeytinburnunda vefat etmiştir.

· Hüseyin Dilaver: 1910 yılında Sürmenenin Aso köyünde doğdu. Kemençe çalmayı aynı köyde bulunan yaşlı bir Rumdan öğrendi. 1937-1941 yılları arasında Trabzonda fırıncılık ve Karbük Demirçelik iş-letmesinde memur olarak çalıştıktan sonra önce Adapazarı sonra Istanbula yerleşti. 1964 yılında vefat eden Hüseyin Dilaver kemençe tekniği geniş repertuarı ve özellikle denizci Türküleriyle ardılları üzerinde en çok iz bırakan sanatçıdır.


· Durkaya Kemal (Ipşir): 1911 yılında Görelenin Ardıç köyünde doğmuş ve 1988 yılında vefat etmiştir.

· Hasan Tunç: 1913 yılında Maçkanın Mağura köyünde doğmuştur. Yedi çocuklu bir ailenin en büyük oğlu olan Tunç 9 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sağ gözünü kaybetmiştir. Asıl mesleği yorgancılık olma-sına karşın Istanbul radyosunda uzun süre program yapmış 1986 yılında Istanbulda vefat etmiştir.

· Osman Genç: 1915 yılında Maçkanın Soldoy köyünde doğmuştur.

· Hasan Duman: 1920 yılında Ordu merkez Uzunmusa köyünde doğmuştur.

· Hasan Sözeri: 1921 yılında Rizenin Portakallık semtinde doğmuş Ankara Rad-yosunda "Karadenizden Sesler" programı yapmış 1970 yılında Ankarada vefat etmiştir.

· Ferhat Özyakupoğlu: 1921 yılında Maçkanın Meksila köyünde doğdu. Kahvecilik yapan ve bir süre Ankara Radyosunda çalıştıktan sonra 1974 yılında vefat etmiştir. Lazutlar salkım saçak adlı türküsüyle tanın-mıştır.

· Bahattin Çamurali: 1928 yılında Sürmenenin Cida köyünde doğmuştur. 1991 yılında Istanbulda vefat eden Çamurali gerek derlediği ve bestelediği türküler gerekse kemençe tekniği açısından tüm zamanların en iyi kemençecilerindendir.

· Ali Rıza Temelli: 1930 yılında Sürmenenin Gölansa mahallesinde doğmuştur.

· Koryanalı Hüseyin (Köse): 1938 yılında Akçaabatın Koryana köyünde doğmuş 1996 yılında vefat etmiştir.

· Fahrettin Dilaver: 1931 yılında Sürmenenin Aso köyünde doğmuş olup Hüseyin Dilaverin oğludur. Hayatının bir bölümünü Almanyada geçiren ünlü kemençeci 2004 yılında vefat etmiştir.

· Sami Mataracı: 1931 yılında Maçkanın Mataracı köyünde doğdu asıl mesleği yorgancılıktır.

· Ahmet Yanık: Şalpazarının Yanık köyünde 1935 yılında doğmuş 1996 yılında vefat etmiştir.

· Sinan Kaya: 1937 yılında Maçkanın Mağura köyünde doğmuş 1957-60 yılları arasında Istanbul Radyosunda kemençe programları yapmıştır.

· Katip Şadi: 1938 yılında Görelenin Derekuşçulu köyünde doğmuştur. Görele stilinin yaşıyan tek büyük üstadıdır.

· Mehmet Sırrı Öztürk: 1938 yılında Görelenin Kemikli mahallesinde doğmuş olup Piçoğlunun talebesidir.

· Saffet Genç: 1941 yılında Maçkanın Soldoy köyünde doğmuştur.

· Şevket Köroğlu: 1947 yılında Akçaabatın Sıdıksa köyünde doğmuştur.

· Hacı Kahvecioğlu: 1952 yılında Ak-çaabat Eriklide doğmuştur.

· Ali Çinkaya: 1953 yılında Şalpazarının Doğancı köyünde doğmuş 1994 yı-lında vefat etmiştir.

· Yusuf Cemal Keskin: 1954 yılında Dernekpazarı Zezonaza köyünde doğmuştur. Gençliğinde Görele tarzından ardından Çamuralinin stilinden etkilenmiş zamanla sürat ve ritm açısından benzersiz kendi stilini bulmuştur. Çok sayıda kaset dolduran Keskin gerek derlediği ve bestelediği türküler açısından gerekse bir dönem 4 telli kemençe kullanması gibi deneysel olandan kaçınmamış bir müzisyen olup Trabzon tarzı kemençenin yaşayan üstadlardan birisidir.

· Hayri Yaşar Karagülle: 1954 yılında Akçaabatta doğmuştur.

· Sait Uçar: 1957 yılında Tonya Ağasarda doğmuştur.

· Dursun Dereli: 1960 yılında Ofta doğmuştur.

· Hüseyin Bıçak: 1965 yılında Giresunun Dereli kazasının Çalca köyünde doğmuştur.

Karadenizli mübadil kemençeciler:

· Stavris Petridis (Trabzon Maçka)

Basit ve geleneksel çalma tekniğiyle öne çıkmasa da Karadenizlinin duygu dünyasını belki de en iyi yansıtan tüm zamanların en iyi kemeçecilerinden birisidir.

Ekagien ke to Tsambasin" ve "Afino gia" adlı bestelerin de sahibidir.

· Gogos Petridis (Bk. Gogo)
Yunanistanda Kalamriadaki evinin önüne heykeli dikilen ve mükemmel çalma sitilinden dolayı kemençenin Patriği olarak nitelendirilen tek kemençeci olan Gogos 10 yaşındayken eevlenmiş ve Kostaki Sava ve Stavri adında üç çocuk sahibi olmuş tüm yaşamı boyunca kemençe çalmış 1983 yı-lında vefat etmiştir.

· Michalis Kaliontzidis
Veriada oturan genç neslin parlak yıldızı aynı zamanda keman da çalmakta ve bir müzik okulu işletmektedir.

· Kostas Theodosiadis

Yeni nesil kemençecilerden birisi olup adını geleneksel türküleri yorumladığı "Trapezoundetka" adlı CD serisi ile duyurmuştur.

· Nikos Papavramidis

Türkçe türkülerde okuyan Gümüşhaneli kemençeci mübadele öncesi Trabzonda sevilen bir kemençecidir.

Trabzonlu yazar Ömer Asanın "Nikonun kemençesi" adlı hikayesinin esin kaynağıdır.

· Giorgoulis Kougioumtzidis

Yorgulis Kuyumcidis Gogonun öğrencilerinden birisi olup "Papou" lakabıyla tanın-maktadır.

· Kostakis Petridis
Gogonun oğlu olup inanılmaz yay tekniğiyle tanınmaktadır.

· Andreas Kiougioumzidis
Yorgulisin oğlu olup genç kuşağın iyilerindendir.

· Kostas Siamidis
Yeni kuşak kemençecilerin parlayan yıldızı 1983 yılında şarkıcı Chrisantho ile 2000 yılında Fuat Saka ile de çalışmıştır (Lazutlar II III)

· Giannis Vlastimiadis
Bol alkol ve sigaranın yıprattığı boğuk sesiyle bol küfürlü türküler söyleyen tüm zamanların en çok sevilen ve aynı oranda sevilmeyen kemençecilerinden birisi olup 2001 yılında Selanik Kalamariada vefat etmiştir. Lakabı Çanakalidir.

· Dimitris Kougioumtzidis
· Pella yakınlarındaki Nea Zoi köyünde yaşayan kemençecinin sadece Chrisanthoya eşlik eden kayıtları mevcuttur.

· Panagiotis Alsanidis
Kemençeyi tulum gibi akort ederek çalmasıyla tanınan Kalamrialı bir kemençecidir.

Georgos Amarantidis

Makedonyada bulunan Alonakia köyünde doğmuş Atinaya yerleşmiş geleneksel türküleri çalıp söyleyen bir kemençecidir.

· Aristidis Mihailidis
Makedonyada Pellada Skidra köyünde yaşayan yeni kuşak kemençecilerden birisi olup eşi de kemençecidir.

· Theodoros Pavlidis
Daha çok karşılama ve çiftetelli tarzı türküler söylemekte ve çalmaktadır.


Kaynak: Öztürk Özhan (2005). Karadeniz: Ansiklopedik Sözlük. 2 Cilt. Heyamola Yayıncılık. Istanbul.
 
"Karadenizli Kemençe Ustaları" deyip geçmeyeceksiniz.

Şimdi emekli olmuş durumda bulunan bir Kemençeci Mehmet Maksudoğlu vardı ki bir gün Ankara Çankaya'dan bir halkdansları topluluğunun gösterisi TRT ekranlarından verilirken bir ara Giresun Karşılamasını çalmak iktiza etti ve bu iktiza etme hadisesinden sonra ise bahsini geçirdiğim halkdansları topluluğunun sus pus kesildiği keyfiyeti dost-düşman herkes tarafından gözlemlenebilecek bir hale geldi.

Düşünebiliyor musunuz Türkiye'nin en çağdaş ilçelerinin başnda gelen Çankaya'da kurulmuş bir halkdansları topluluğu Giresun Karşılamasını çalıp oynamasını bilmiyordu. Bereket Mehmet Maksudoğlu oradaydı da hemen kemençesi ile birlikte ortaya atladı ve Giresun Karşılamasını hem çaldı hem de söyledi.

İşte onun için deklarasyon ameliyesinin gerçekleştirilmesi cihetine gittim, yukarıda, "'Karadenizli kemençe ustaları' deyip de geçmeyecekseniz" şekliyle yer alan repliğin.
 

Ziyaretciilhan

evet ama şimdi çoook haksızlık yabiyosunuz nerde ilyas parlak hani yahya birinci tahsin terzi neye göre bu yazılar yazılıyo sonra yeni nesil kemençeçiler daha başarılı bençe daha üstad eski camlar bartak oldu siz isimleri bile yanlış yazmişsiniz bikere iyiçe bir araştırin öyle yazin bak sana kaş daha kemençeçi sayarim enaz 50 tane iyi üstad ki oooo brakın bu işlerii
 
Üst