Ölmeden önce yapmanız gereken 101 şey

İstanbul’da yapılacak ne kadar çok şey var ve yaşarken aslında ne kadar çok şey atlıyoruz, ıskalıyoruz; henüz vakit varken keşfetmeye başlayın.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında Akdoğan Özkan tarafından kaleme alınan bir kitap ‘İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey’. 2010 yılı için neler hazırlanıyor ve nasıl projeler çıkacak ortaya merakla beklemekteyim. Endişem şudur, düşünülen ve yapımına başlanan projeler acaba bizim için mi olacak yoksa Avrupa için mi? Akdoğan Özkan’ın kitabının bu anlamda İngilizce olarak da hazırlanacağını ümid ediyorum yurt dışında da satacağına eminim. Lokal düşünmemek lazım, kitap ‘iyi bir kitap’.

Üstelik İstanbul’da yaşansın veya yaşanmasın nefis bir başucu kitabı. Kitabın önsözünde Aydın Boysan’ın ‘büyük şehirler insanı mahşere alıştırma provasıdır’ cümlesine yer veren Akdoğan Özkan; kitabı sadece okumak için değil kullanmak üzere yazdığını da belirtmiş. Herkesin yapmak istediklerinin bir listesi vardır, kendi listenizi ve ufkunuzu ‘İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey’ ile genişletin bana kalırsa.

Hepsini değil ama kendi listeme en uygun düşenleri alıyorum kitaptan… Belirli bir sıralama olmadan, rastgele seçtiklerim bunlar, kitapta her biri için ayrıntılı açıklamalar ve dipnotlar var.

1-Şehrin en eski apartmanını gör Neden: İstanbul’un bilinen ilk sakinleri bundan 400 bin yıl önce Küçükçekmece yakınlarındaki Yarımburgaz Mağaraları’nı mesken tutmuşlardı. Paleolitik çağlardaki İstanbullulara yuva olmuş bu mağaraların uzunluğu 1 kilometreyi geçebiliyor.

2- Dünyanın başlangıç noktasına git Neden: Bir zamanlar dünyanın merkezi ‘Yeni Roma’ onun da merkezi Milion Taşı idi. Dünyanın kilometresi burada sıfırlanır, uzaklıklar burası referans alınarak ölçülürdü. Tarihçilerin dünyanın başlangıç noktası dedikleri bu taş Sultanahmet’te.

3-Körfezdeki dalgın suya bir bak Neden: Kanlıca Körfezi’ne bakan Mihrabad Tepesi bugün gibi dün de mehtabın Boğaziçi’nde en güzel görüldüğü yerdi. Burada güftesi Yahya Kemal’e, bestesi Osman Nihat Akın’a ait nihavent şarkıdaki gibi sevgilinin sudaki aksiyle konuşulurdu.

4-Ölmeden önce öl Neden: İnsanoğlunun bir tesadüf sonucu yeryüzünde belirdiğini ve cehenneme çevirdiği dünyadan bir gün hiç anımsanmamak üzere gideceğini varsayın. Varsayın ki, İstanbul’daki her etik veya estetik varoluş şaşırtıcı bir armağan olsun. Küçük Ayasofya Medresesi…

5-İskele meyhanelerinde rakı-balık yap Neden: Liman kültürünün bir parçası olarak yüzyıllardır bizimle yaşıyor İstanbul’da iskele meyhaneleri. Karadeniz’den akıntıyla inen bir zenginliğe üzüm suyunun iksiriyle kapılarını aralayan bu iskelelerde, hayatın yükü hem toplanıp hem de dağıtılıyor.

6-Hıdrellez’de Aya Yorgi’ye tırman Neden: Büyükada’nın görkemli bir manzaraya sahip zirvesindeki Ayios Yeorgios Manastırı inancından ötürü öldürülmüş Romalı bir askere ithafen yapılmış olsa da her 6 Mayıs’ta her dinden ve mezhepten ziyaretçinin akınına uğruyor.

7-Kayıp demiryolunun izini sür Neden: 1. Dünya Savaşı’nda İstanbul’un elektriksiz, donanmanın ve fabrikaların kömürsüz kalmasını önlemek için 62 kilometrelik bir demiryolu hattı kurduk. 1951’den sonra terk edilen hattın izlerine şehrin kuzeyinde rastlayabilirsiniz. Kemerburgaz’da.

8-Onu bir saltanat kayığında saraya götür Neden: Gönüllerinizin sultanını, sultan kayığında saraya götürmek için artık hanedan soyundan olmanıza gerek yok. Osmanlı’nın güç sembolü olan 30 metre uzunluğundaki saltanat kayıkları isteyen herkesi Osmanlı Sarayları’na götürüyor.

9-Vefa Bozacısı’nda mola ver Neden: Yoğun vitamin içeriğinden ötürü, yeniçeriler tarafından bile takviye amaçlı içilirdi boza. 1876’da Kosova’dan İstanbul’a gelen hacı Sadık’ın yeni imalat tekniğiyle popülaritesini artırdığı boza, bölgenizdeki bir kültür gezinize takviye olmayı bekliyor.

10-Boğaz’da dilenci sefasına çık Neden: Dünyanın en güzel su yolunda iskeleden iskeleye ağır aksak dolaştığı için halk arasında dilenci vapuru denen sefer artık yok. Ama sabah 10.35’ten akşam 16.40’a kadar doya doya Boğaz’ın tadını çıkarabileceğiniz gezi vapurumuz var.

Elif Aktuğ-Akşam
 
bi olsak bi olabilsek orda daha neleri yapacagizda yasamak mi ? en kralindan yapmayana...:p bi gelesim geldiki yine.....simdi istanbulda olmak vardi anasini satayim degilmi basladi plak geri sarmaya ......
 
Üst