Yüksek gerilim hatlarına konan kuşları niçin elektrik çarpmıyor?

SAHARAY

Yüksek gerilim hatlarına konan kuşları niçin elektrik çarpmıyor?

Elektrik çarpması canlının üzerinden geçen akımla ilgilidir. Akımın oluşması için enerjinin bir yerden(yüksek potansiyelden) diğer bir yere akması (düşük potansiyel) gerekir. Şebeke gerilimi için faz-nötr, doğru akım için +,- gibi. Dolayısı ile sadece faza veya artıya dokunmak canlıya elektrik
çarpması için yetmez. Diğer taraftan toprağa, nötre veya başka bir faza da dokunması veya yaklaşması (voltaja göre değişir) gerekir.
Enerji iletim hatlarına konan kuşlar sadece enerjinin geçtiği kabloya konuyorlar. Eğer bacakları uzun bir kuş olan leylek bir bacağını kabloya diğer bacağını direğe dokunsa kesinlikle çarpılır. Yani üzerinden yüksek akım geçer.
Ancak bunu hiçbir şekilde bizim denemememiz gerekir.
 
mesuliyet kabul etmiyorum ama Tahta bir kasanin ustune cikip ayaginiz hicbir yere degmez ise ve bir metal ile alakaniz yoksa, ayrica tahta kasa islak degilse, (bu esnada duvara da elinizle dokunmayin)

evdeki 220 volt elektrigi elinizle tutabilirsiniz. ben bunu yaparim , elektrikcilerin bir kismi bunu bilir ve tahta merdiven kulananlar vardir .

eger 220voltun canli ucunu tutarsaniz , arkadasiniz size dokunmamak sarti ile vucudunuz kontrol kalemi degdirirse.
kafaniza kontrol kalemi degdirirse yanar. ve carpilmazssiniz

elektrik akimi AKAN ELEKTRONLARDIR eger elektronlar akmaz ise carpilmazssiniz , yani eliniz buyuk bir metale veyahut ayaginiz topraga degmesin
 
Üst