var olan beyine yazik

bugunku haber,
Yunusa görülmemiş işkence 16 Haziran 2008
MUĞLA'nın Datça İlçesi'ne bağlı Kızlan Köyü sahiline, karnı yarılmış, kuyruğuna kalın naylon sicimle parke taşı bağlanmış ve ağzından kan gelen ölü bir yunus vurdu. Denizlerin sevimli canlısı yunusa yapılan bu işkence, akıllara durgunluk verdi, jandarma soruşturma başlattı.
-----0--------
2 ay onceki haberde
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde, ayaklarına ve kanatlarına yapıştırıcı sürülüp asfalta bırakılan karga kurtarıldı. Şampuanla yıkanan karga, doğaya salındı.
Kavaklı Mahallesi sahil kesiminde asfalt yol üzerinde uçamayan kargaya yardım etmek isteyen vatandaşlar, karganın ayaklarına ve kanatlarına çok miktarda yapıştırıcı sürüldüğünü fark etti.
------0-------
Hayvanlara yapilan tecavuzler , Bulgaristanda , hali ticareti icin gelen birileri cingeneler tarafindan fena kovalanmis, adamlarin kecilerini siradan gecirirken yakalanmislar.Bulgaristan tarihinde gecmisler.(halk agzindan ogrendim)

ne kadar Yaratici bir milletiz ? Akili kotuluge ceviren insanlariz ,

Kendimize eziyet ettigimiz gibi hayvanlara iskence metodlari gelistiriyoruz,


eger bu sucluyu yakalarsaniz kendine cok guzel bir yakistirma bulacaktir Sarhos idim, hayvani oldurmek icin bir bahane bulur.
bir bakarsiniz ummadiginiz akilli diye bildiginiz biri yapmis. nasil yapar ya kabullenmezssiniz. o yapmaz ya , olmaz oyle sey.
katiller baska toplumdan degil ki bizden ,bir hata var , bizim insanimiz kotu diyemiyoruz
kisileri cezalandiriyoruz. Kotuler de bu ulkede yetisti. biz yaptik diyemiyoruz
kotuluk yapansa bizden degil, ama guresci kazansa akrabamdir, futbolcu kazansa bizimdir,
boksor kazansa evladimizdir.


Bu haberler olucak illa ki, Avrupa topluluguna kargayi nasil yola yapistirdigimizi, nasil yunusun kuyruguna tas bagladigimizi anlatsak gulerler. sadece 2 aylik haberler.

Ciddi bir ulke olmadigimiz gibi, mum isigi ile kaybettigimiz akili ariyoruz,
Alir mi boyle bir ulkeyi Avrupa birligi,,
Bizi almadiklari icin en kotu siyonist pis heriflerdir avrupalilar.

bizim haberler de kizina tecavuz eden ingiliz babayla dolu, biz yapiyoruz onlarda yapiyor hesabi , Bu mu ? verilmek istenen fikir. Bu mu haber anlayisi . Bunun ana fikri nedir.

ben hayvanlara verilen terbiyesizligin daha aci oldugunu dusunuyorum. cunku onlar bizden daha saflar. Zevk icin bir canliyi oldurmek,sapitmak insanlara mahsus.

ne desek bilmiyorum ki ...
 
Hayvanlara Şefkatte Bir Örnek Bediüzzaman Hazretleri

Hayvanlara kötü muamele dendiğinde, aklıma iki hatıram gelir. Bunlardan ilki, arabaya koştuğu atları büyük bir öfke ve hınçla kamçılayan Hasan Dayı’dır. Araba yokuşa sarmaya görsün, atların sırtında ardı ardına şaklayan kamçıların haddi hesabı yoktu. Ağır yükün altındaki zavallı hayvanlar kamçılandıkça, çocuk yüreğim parçalanırdı. İkincisi de, bir bahar günü, beş yaşlarındaki çocuklarının karınca yoluna oturup karıncaları taşla ezmesine ses çıkarmayan ebeveyndir.

İlâhî bir emanet olarak hizmetimize verilmiş hayvanlara muamelemiz onları incitecek tarzda olmamalıdır. Hayvanların da, insan ve bitkiler gibi tabiatta önemli bir yeri vardır. Üzerinde Esma-i İlâhî’nin bin bir tecellisi müşahede edilen her hayvan ve bitki türü, ekolojik dengede mühim vazifeler yapmaktadır. Bu halkalardan biri koparıldığında tabiatta tamiri zor hasarlar meydana gelebilmektedir.

Bazı hayvanlar bizlere yardımcı, bazıları da rızık olarak yaratılmıştır. İnsana, bitki ve hayvanlar üzerinde tasarrufta bulunma yetkisi verilmiş olmakla beraber, onlara zulmetme hakkı tanınmamıştır. Hayvanlara şefkat gösterme ve onların haklarını gözetme, ancak bozulmamış bir vicdan ile mümkündür.

Bütün varlığı İlâhî bir sanat eseri olarak gören Bediüzzaman Hazretleri, hayvanlara da son derece şefkat ve merhametle muamele etmiştir. Van’daki talebelerinden Molla Hamid’in bir kertenkeleyi öldürmesi üzerine söylediği aşağıdaki sözler, onun bu husustaki hassasiyetini net olarak ortaya koyar:

- O hayvan sana taarruz etti mi?
- Hayır.
- O hayvanın rızkını sen mi veriyorsun?
- Hayır.
- Sen mi yarattın?
- Hayır.
- Bu hayvanların niçin yaratıldıklarını, yani fıtrî vazifelerini biliyor musun?
- ….
- Bu hayvanı yaratan Hâlık senin öldürmen için mi yaratmış? Sana kim dedi öldür? Bu hayvanların yaratılışında binlerle hikmet var. Bu hikmetler saymakla bitmez.1
Bediüzzaman Hazretleri yine bir gün talebeleriyle Erek Dağı’nda gezerken, yaban elmalarıyla karşılaşırlar; talebeler, yaban elmalarını yemek istediklerinde, onlara mâni olur:
- Bizim hissemiz bağ ve bahçelerdedir. Bizim rızkımızı Cenab-ı Hak oralarda tayin etmiştir. Bu yabanî meyveler, yabanî hayvanların rızkıdır. Onların kısmetine dokunmamamız lâzımdır.

Bu zihniyete nekadar ihtiyacımız var ... Değilmi ????? Sevgili Orkuorkun.
 
Üst