OpenOffice

OpenOffice.org açık kaynağın hem bir ürünü hemde bir projesi olarak göze çarpan ücretsiz biz ofis program paketi dağıtımı. İçerisinde bulundurduğu yazı işlemcisi, tablolama programı, tanıtım yöneticisi ve çizim yazılımı ile tam bir çözüm paketi olan OpenOffice basit arayüzü ve diğer profesyonel ofis yazılımlarına paralel gelişmiş özellikleriyle bilgisayar kullanıcıları için önemli bir değer olarak gelişimine devam ediyor.

OpenOffice 2.4.1 içerisinde bulunan programlar ve özellikleri ise şöyle;​

Writer: Uyumlu kelime işlemci
OpenOffice.org Writer, modern bir kelime işlemci yazılımından beklediğiniz tüm özelliklere sahiptir. İster hatırlamak istediğiniz olayları yazmak için kullanın, isterseniz içinde resim, şema, dizin olan bir kitap yazın, Writer sayesinde tüm bu işlemlerin kolayca, hızlı bir şekilde tamamlandığını göreceksiniz.

OpenOffice.org Writer sihirbazlarıyla mektup, faks ve ajandaları dakikalar içinde tasarlarken, bir yandan da birlikte gelen şablonlar ile kendi dökümanlarınızı tasarlayabilirsiniz. Sayfa ve yazı stillerinin alışık olduğunuz gibi kolayca tasarlanması sayesinde sadece işinize konsantre olabilir, üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

İşte Writer'ı özgün yapan bazı özellikler:​

Writer, Microsoft Word uyumludur. Size gönderilen Word belgelerini açabilir, Writer ile tekrar aynı biçimde kaydedebilirsiniz. Writer, sıfırdan hazırladığınız belgeleri Word biçiminde kaydedebilir.
Yazım sırasında Türkçe imla denetimi yaptırabilir, otomatik düzeltme sayesinde hataları en aza indirebilirsiniz.
Hazırladığınız belgeleri tek tıklama ile PDF ya da HTML'e çevirebilirsiniz.
Otomatik Tamamlama (AutoComplete) özelliği sayesinde, yazılması gereken uzun kelimelere gereksiz zaman harcamazsınız.
Karmaşık belgelere çalışırken İçindekiler (Table of Contents) ve İndis (Index) bölümlerini çıkartarak istediğiniz bilgiye daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz
Hazırladığınız belgeleri e-posta yardımıyla tek tıklama ile gönderebilirsiniz.

OpenOffice.org'un yeni döküman biçimi OpenDocument'tir. Bu standart, XML tabanlı ve açık döküman biçimi sayesinde sadece Writer'a bağımlı kalmaz, herhangi bir OpenDocument uyumlu yazılım sayesinde verilere erişim yapılabilir.

Türkiye'de Writer kullanan onbinlerce işletmede olduğu gibi, siz de bu açık yazılımı deneyin. OpenOffice.org sayesinde lisans ücreti ödemeden, serbestçe, özgürce bilişim teknolojilerinden faydalanmanın tadını çıkartın.

Calc: Yetenekli hesap tablosu
Calc, her zaman elinizin altında olabilecek bir hesap tablosudur. Eğer yeni başlıyorsanız, OpenOffice.org Calc'ın kolay kullanım ortamını ve sıcak arayüzünü çok seveceksiniz. Profesyonel bir veri işleyenseniz, Calc yardımıyla gelişmiş fonksiyonlara ulaşabilecek, verileri kolayca düzenleyebileceksiniz.

Calc'ın gelişmiş DataPilot teknolojisi, veritabanlarından ham veriyi alır, özetler ve anlamlı bilgiler haline getirebilir.
Doğal dil formülleri, kelimeler kullanarak kolayca formül hazırlamanıza imkan verir (örn. ciro - kar gibi).
Akıllı Toplama Düğmesi, içeriğe uygun olarak toplama fonksiyonu ya da alt toplam fonksiyonunu otomatik olarak yerleştirebilir.

Sihirbazlar, gelişmiş hesap tablosu fonksiyonları arasından kolayca seçim yapmanıza olanak sağlar. Senaryo yöneticisi (Scenario Manager), özellikle istatistik alanında çalışanlara yönelik olarak "what if..." analizi yapabilir.
OpenOffice.org Calc ile hazırladığınız hesap tablolarını,
XML uyumlu OpenDocument biçiminde kaydedebilir,

Microsoft Excel biçiminde kaydederek elinde Microsoft Excel olan arkadaşlarınıza gönderebilir,
Sadece sonuçları görmek için PDF biçiminde kaydedebilirsiniz.

Impress: Sunumlarınız göz kamaştırsın OpenOffice.org Impress, etkin çokluortam sunumları hazırlamak için çok kullanışlı bir yazılımdır. Sunumları tasarlarken 2 boyutlu ve 3 boyutlu resimlerden, simgelerden, özel efektlerden, canlandırmalardan ve çizim nesnelerinden faydalanabilirsiniz.

Sunumlarınızı hazırlarken, sunum yapacağınız kesimin ihtiyaçlarına göre çok farklı görünüm seçeneklerinden faydalanmak da mümkündür: Çizim, Taslak, Slayt, Notlar vb ..

OpenOffice.org Impress, sunumunuzu kolayca tasarlamak için çizim ve diyagram araçları içerir. Bu sayede bir kaç dakika içinde kolayca önceden kurguladığınız çizimleri ekrana aktarabilirsiniz.Impress yardımıyla sunumlarınızı Microsoft Powerpoint biçiminde kaydedebilir, bu dosyalarınızı Powerpoint bulunan makinelere taşıyıp sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz, yeni XML tabanlı OpenDocument açık standardını seçerek hep özgür kalırsınız.

OpenOffice.org Impress yardımıyla tek tıklama ile oluşturduğunuz slaytları Flash biçimine getirip Internetten yayınlamak da mümkündür. Bu özellik OpenOffice.org ile birlikte gelir ve herhangi bir üçüncü parti yazılım satın almayı gerektirmez.

Draw: İçinizdeki çizim yeteneğini keşfedin
Draw, küçük karalamalardan büyük grafikler ve şemalara kadar tüm çizim ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz bir çizim programıdır.

Tüm grafik stillerinizi tek tık ile yönetebilmek için Biçemler ve Biçimlendirme'yi kullanabilirsiniz. Nesneleri düzenleyebilir, iki veya üç boyutlu olarak döndürebilirsiniz. 3B (3D) kontrolcüsü sizin için küreler, küpler,halkalar, vb. nesneleri oluşturacaktır.

Draw ile nesneleri yönetebilirsiniz. Onları gruplayıp, gruptan ayırıp, tekrargruplayabilir ve gruplanmış hallerini dahi düzenleyebilirsiniz. Karmaşık gösterim (sophisticated rendering) özelliğisizin seçeceğiniz dokular, ışık efektleri, transparanlıklar ve perspektif özellikleri fotoğraf kalitesinde resimler yaratmanızı sağlayacaktır.

Akıllı birleştiriciler (smart connectors) sayesinde akış şemaları, organizasyon şemaları ve ağ şemaları hazırlamak çok kolaylaşıyor. Birleştiriciler tarafından kullanılacak kendi 'yapıştırıcı noktalarınızı' (glue points) tanımlayabilirsiniz. Boyut satırları (dimension lines) doğrusal boyutları çizim sırasında otomatik olarak hesaplar ve gösterir.
Küçük resimler (clipart) için resim Galeri'sini (Gallery) kullanabilir ve yeni resimler oluşturarak Galeri'ye ekleyebilirsiniz. Grafiklerinizi ofis belgeleri için yeni uluslararası standart olarak kabul edilen OpenDocument biçiminde kaydedebilirsiniz. Bu XML tabanlı biçim yalnızca OpenOffice.org'a bağımlı kalmazını değil, bu biçimi destekleyen tüm yazılımlar ile çalışabilmenizi sağlar.

Tüm yaygın kullanılan grafik biçimlerinden (BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF, WMF, vb.) herhangi birinden grafikleri aktarabilirsiniz. Draw'un Flash (.swf) dosyaları üretebilmesi yeteneğini kullanabilirsiniz!

Base: Veritabanı yönetmenin yeni adı
OpenOffice.org'un yeni 2. sürümü ile birlikte gelen Base, OpenOffice.org içindeki bilgilerin büyük bir hız, verim ve şeffaflıkla veritabanına aktarılmasına izin verir. Base yardımıyla tablo, form, sorgu ve raporlar oluşturup düzenleyebilirsiniz. Bu işlemleri ister kendi veritabanınızla, ister OpenOffice.org Base ile birlikte gelen HSQL veritabanı motoruyla yapmak mümkündür.

OpenOffice.org Base, başlangıç, orta ve ileri seviye veritabanı kullanıcıları için sunduğu sihirbaz, tasarım görünümü ve SQL görünümü gibi seçeneklerle oldukça esnek bir yapı sunmaktadır.

OpenOffice.org Base ile artık veritabanı yönetimi çok kolaylaştı. Gelin, OpenOffice.org Base ile neler yapabileceğimizi görelim.

Verilerinizi yönetin
OpenOffice.org Base yardımıyla,

Verilerinizi depolayabileceğiniz yeni tablolar yaratabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz,
Veri erişimini hızlandırmak için tablo indisini düzenleyebilirsiniz,
Tabloya yeni kayıt ekleyebilir, mevcut kayıtları düzenleyebilir ya da silebilirsiniz,
Verilerinizi göz alıcı raporlar halinde sunmak için Rapor Sihirbazından faydalanabilirsiniz,
Hızlı veritabanı uygulamaları oluşturmak için Form Sihirbazını kullanabilirsiniz.

Verilerinizi kullanın
OpenOffice.org Base yardımıyla, verilerinizi sadece görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda üzerinde işlemler de yapabilirsiniz.

Basit (tek sütunlu) ya da karmaşık (çok sütunlu) sıralama yapabilirsiniz,
Basit (tek tıklama) ya da karmaşık (mantıksal sorgulama) yardımıyla verilerin alt kümelerini görüntüleyebilirsiniz
Güçlü sorgulama yöntemleri ile verileri özet ya da çoklu tablo görünümü şeklinde sunabilirsiniz,
Rapor Sihirbazı yardımıyla raporları pek çok farklı biçimlerde üretebilirsiniz.

Diğer teknik bilgiler
OpenOffice.org Base veritabanı, HSQL veritabanı yöneticisinin tam sürümünü içerir. Bu veritabanı, verileri ve XML dosyaları tutmak için kullanılır. Aynı zamanda basit veritabanı işlemleri için dBASE dosyalarına erişebilir.

Daha gelişmiş talepler için, OpenOffice.org Base programı Adabas D, ADO, Microsoft Access, MySQL gibi veritabanlarını destekler ve bu veritabanlarıyla bağlantı kurabilir. İsterseniz, endüstri standardı ODBC ve JDBC sürücüleri üzerinden de bağlantı yapılabilir. Base, ayrıca, LDAP uyumlu adres defterleriyle çalışabilir ve Microsoft Outlook, Microsoft Windows ve Mozilla gibi temel yapıları destekler.

Math: Matematiksel formüller için yardımcınız
Math, matematiksel denklemlerle çalışanlar için tasarlanmış bir yazılımdır. İster Writer belgeleri içinde kullanılabilen formüller üretebilir, isterseniz ürettiğiniz formülleri diğer OpenOffice.org yazılımlarıyla birlikte (Calc, Impress vb) kullanabilirsiniz.

Bir formülü Math yardımıyla bir kaç şekilde girebilirsiniz.
Denklem düzenleyici içinde formülü tanımlayarak
Denklem editörü üzerine sağ tıklayıp içerik menüsünden karşılık gelen sembolü seçerek
Seçim araç çubuğundan (Selection toolbox) uygun bir sembolü seçerek

2.4.1 Sürüm Güncellemeleri:
GenelHTTPS ile WebDAV sunucularına bağlantı desteği
Araç çubuklarındaki simgelerin özelleştirebilir hale getirilmesi
Saklanan parolaların ana parola ile korunması
Daha yeni bir ODF belgesiyse uyarı gösterilmesi
PDF belgelerinde ilgili bağlantılar, belge başvuruları, PDF/A-1 (ISO 19005-1) ve çapraz belge bağlantı seçenekleri desteği
Yazdırma penceresinde kullanışlı seçeneklerin eklenmesi
WriterBelli bir bölgenin seçilmesi ve işaretlenmesi
Bul ve değiştir kısmında düzenli ifadelerde geriye dönük başvuru gösterimi
Kolay imla denetim dilini değiştirilme seçeneği
Ekle ve Nesne Ekle araç çubuğu tekrar tasarlandı
Belge özelliklerinde özel alanların kullanılması genişletildi
CalcMetinleri sütunlara dağıtma seçeneği eklendi
Çalışma sayfalarında ayrı ayrı yakınlaştırma özelliği eklendi
Formül başlangıçlarında + ve - kullanılması sağlandı

downloads
 
Üst