• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Muhrip

Donanma terminolojisinde, muhrip veya destroyer, hızlı, yüksek manevra kabiliyeti olan , zırhlı kadar dayanıklı, filolara veya saldırı takımlarına, daha küçük araçlardan (torpido botu, denizaltı ve uçaklar) gelen saldırılara karşı koruma ve eskortluk yapan bir savaş gemisidir. I. Dünya Savaşı öncesinde muhripler okyanus ötesi görevler için yapılmamış, hafif savaşçılardı, bu yüzden bir muhrip takımı ve bir muhrip botu şeklinde kullanılırken, II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında bağımsız, ve özellikle 1950 ve 60larda kruvazörler kadar tonaja ve öneme sahip oldular.

21. yüzyılın başlarında, sadece dört devlet ( ABD, Rusya, Fransa ve Peru) kruvazör kullanıp zırhlı kullanmıyorken, muhripler yüzey gemileri içerisinde genel kullanım olarak en ağır gemi halini aldı.

Modern muhripler tonaj olarak II. Dünya Savaşı zamanının kruvazörlerine denk olsalar da silah yönünden bakılırsa küçük bir yaylım ateşiyle kentleri bile yok edebilecek şekilde ve nükleer füzelere sahip olarak üstündürler.
alıntıdır
 
Üst