Rahat doğum yapmanın yolu egzersizden geçiyor

Gazi Üniversitesi (GÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erdal Zorba, egzersiz yapan kadınların daha kısa zamanda ve daha rahat doğum yaptıklarını söyledi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erdal Zorba, bilinçli ve düzenli yapılması halinde egzersizin hamile kadınlar için çok yararlı olduğunu belirtti.Doğru egzersizin, kişinin isteyerek ve severek benimsediği ve yaptığı, yaparken mutlu olduğu hareketler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erdal Zorba, “Ama her şeyin olduğu gibi egzersizin de azının faydasız, çoğunun da zararlı olduğu unutulmamalı” dedi.

Prof. Dr. Zorba, kimi anne adaylarının egzersizin düşüğe yol açacağına inandığını ifade ederek, bilinçli ve düzenli yapılması halinde böyle bir durumun söz konusu olmayacağını belirtti. Prof. Dr. Zorba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hamileliğin ilk 3 ayında düşük yapma riski bazılarına göre yüzde 10 dolayındadır. İstatistikler düşüklerin yüzde 80-85’inden genetik veya hormonal sebeplerin sorumlu olduğunu göstermiştir. Aksine araştırmalar ortaya koyuyor, hamilelik döneminde egzersiz yapan kadınlar daha kısa zamanda ve daha rahat doğum yapıyor. Egzersiz yapan hamileler daha yüksek oranda normal doğum yapıyor, bu hamilelere sezaryen uygulanması gerekmiyor.”

Egzersizin anne adayının kendini zihinsel, psikolojik ve bedensel olarak daha iyi hissetmesini sağladığını ifade eden Prof. Dr. Zorba, anne adayları için en ideal aktivitenin, hijyene dikkat etmek koşuluyla, yüzme olduğunu söyledi.

Egzersiz yapan kadınlar için hamileliğin rahat geçtiğini belirten Zorba, “Egzersiz yapanlarda düşük, erken doğum daha az görülür. Egzersiz yapan hamilelerin kramp, ödem, varis gibi sorunlarla karşılaşma olasılıkları daha düşüktür. Egzersiz yapan hamilelerin günlük işlerinde daha verimlidirler, kendilerini daha iyi hissederler ve daha mutludurlar” diye konuştu.
AA
 
Üst