Fethullah Gülen okulları ve dershaneleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fethullah Gülen cemaatinin okulları ve dershaneleri hakkında ne düşünüyorsunuz?


  • Kullanılan toplam oy
    100
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SAHARAY

Fethullah Gülen cemaatinin okulları ve dershaneleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

SAHARAY

Öncelikle kendi fikrimi yazayım.Kardeşim oğlunu Fatih Kolejine yolluyordu.Bir sene okudu yeğenim
ikinci sene gitmek istemedi.Diğer yeğenim fen dersanesine gidip üniversiteye hazırlandı.Meslek yüksek
okulunu kazandı ve balıkesire gitti. Bazı olaylar yüzünden kaydını dondurmak zorunda kaldı.
Bir sene kaybetti ve bir sene geç başladı okula.Ben başkalarını bilmem sadece en yakınımdakileri
örnek verdim.
 
Bu cemaate mensup değilim.
Ama iyi ve faydalı işlerin altına imza attıklarını da görüyoruz.
Hatalar yok mudur ?
Vardır ve olacaktır.
Ülkesini seven insanların soluna sağına bakmadan "Hizmet" noktasında yoğunlaşmalarını ve bu dorultuda değerlendirmelerini arzu ederiz.
Ama bu "kafa" olduktan sonra, na mümkün görünüyor.
 

SAHARAY

DGM 10 yıl ağır hapis istemiyle dava açtı ve uyardı: Devlete sızdılar

Ankara DGM Savcısı Yüksel, bir yıllık hazırlığını bitirdi ve Fethullah Gülen hakkında, ‘‘Laik devleti yıkmak için kurduğu terör örgütünün başı’’ olduğu iddiasıyla dava açtı. 13 klasör, 79 sayfa tutan iddianamede, Fethullahçıların önlerinde tek engel olarak TSK'yı gördükleri öne sürüldü.

NUR cemaati liderlerinden, halen ABD'de bulunan Fethullah Gülen hakkında Ankara DGM'de 10 yıl ağır hapis istemiyle dava açıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, 30 Ağustos resepsiyonundaki, ‘‘Devleti yıkmak isteyen binlerce memur var. Devletin altını oyuyorlar’’ sözlerinin kanıtları da, dün Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in Fethullah Gülen'e açtığı davanın iddianamesinde yer aldı. İddianamede Yüksel, Fethullahçıların, sinsice devlete sızdığını, önlerindeki tek engel olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) gördüklerini kanıtları ile ortaya koydu. Savcı Yüksel, Gülen'in, polisi askere karşı kullanma politikası izlediğini öne sürdü. Yüksel, Fethullah Gülen Grubu'nun hedefinin, ‘‘Devletin tüm sistemlerinde İslam hükümlerini egemen kılarak teokratik bir İslam diktatörlüğü kurmak olduğunu’’ belirtti.

TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ 79 sayfalık iddianamede Savcı Yüksel, halen ABD'de bulunan Gülen'in, Terörle Mücadele Yasası'nın 7. maddesindeki, ‘‘Terör örgütleri’’ başlıklı maddesinden cezalandırılmasını istedi. Gülen'in, ‘Laik devleti yıkmak için kurduğu terör örgütünün başı’ olduğu gerekçesiyle on yıla kadar ağır hapsi istendi. Gülen'in, emanette bulunan suç eşyalarının müsaderesi de istendi. Gülen, örgütünün legal ve ilgili yapılanmasına ilişkin dosya ise ayrıldı ve soruşturması sürüyor.

13 KLASÖRLÜK DAVA Bir yılı aşkın süredir soruşturma yürüten Yüksel, 13 klasör soruşturma evrakı hazırladı. Yüksel, Gülen ve cemaatinin devlete sızma metodlarını, Emniyet ve Genelkurmay'ın raporları ile tanık ve nur talebelerinin ifadelerine, ‘Cihat’ isteyen kitaplarına, mülkiye, adliye askeriye başta olmak üzere devlet kadrolarına teşkilatlanma talimatı verdiği ünlü konuşma kasetlerine dayanarak, tüm açıklığı ile anlattı. İddianamede, Fethullahçıların üniversitelerin alt kadrolarına hakim olma savaşı verdikleri ifade edildi.

POLİTİKACI TAVİZKAR İddianamede politikacılar eleştirilerek, şöyle denildi: ‘‘Gülen'in TSK'ya karşı uyguladığı politika, hoş görünme, TSK'ya karşı bazı politikacılardan alınmış tavizlerle polisi güçlendirme, böylece denge sağlama, etkinleştiği polis camiasını gerektiğinde TSK'ya karşı kullanma şeklindedir. TSK'yı ele geçirme amacıyla sızma politikasını sesiz ve derinden devam ettirmektedir.’’

ASKERE KIZ VERİYORLAR TSK'ya sızma planı ise şöyle anlatıldı: ‘‘Subay ve astsubay çocuklarını kendi okullarına ve dershanelerine kaydettirmeye, yetiştirilen bu çocukları askeri okullara sokmaya çalışmaktadırlar. Fethullah Gülen tarafından, silahlı kuvvetler içinde yapılanabilmek ve ileride etkinliğe kavuşabilmek amacıyla yeni projeler üretilmeye başlanmış, bu çerçevede askeri okullarda okuyan öğrenciler önce fiili hedef olarak belirlenmiş kültür düzeyi yüksek, kendine bağlı türban takmayan bayanların askeri öğrenciler ile tanışmaları ve evlenmelerinin sağlanabilmesi için gerekli vasatı sağlayacak bir yapılanmaya gitmiştir. Gülen, bu yöntem ile on yıl içinde TSK içinde söz sahibi olacağı bir konuma gelmeyi planlamaktadır.’’ İddianamade, şu şok tespitler yapıldı:

BEYİN YIKIYOR Fethullah Gülen, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan TC'ni sona erdirip, yerine şeri yasaların hakim olduğu İslam devletini kurmak için okullarında beyinlerini yıkadığı gençlik ile oluşturacağı toplumu kullanmayı planladığı tespit edilmiştir.

EN ETKİN İRTİCA Gülen, demokratik usuller ile ılımlı, İslam görüntüsüyle kamufle edilmiş yöntemi, yurtiçi ve yurtdışındaki okulları vasıta olarak kullanması, Papa ile görüşerek sadece Türkiye'de değil, dünyadaki müslümanları yönetmeyi amaçlayan ruhani liderliğe olan ilgisi, siyasi parti, kişi ve bazı devlet kadroları tarafından kabul görmesi nedeniyle hedefine ulaşmada devlet rejimini istismar etmesi, dini ve siyasi yapısını sürekli canlı tutan kaynağı belirsiz finans desteği ile ülkemizdeki en güçlü ve en etkin irticai yapılanma olarak değerlendirilmiştir.

Askeri lisede bile...

İddianamede 1999 yılında, Maltepe Askeri Lisesi öğrencilerinin zaman zaman üniformalarını çıkarıp sivil kıyfatlerle bazı evlere gidip irticai faaliyetlerde bulunduklarının belirlenmesi üzerine yapılan soruşturmanın dosyası ve Mustafa Soysal isimli askeri öğrencinin ifadesi de delil gösterildi. Soysal, askeri liseye, ‘‘Ömer’’ isimli ağabeyinin tavsiyesi ile girdiğini, cemaat tarafından sınava özel olarak, dershaneye gönderilip, geçmiş sınav soruları ezberletilerek, hazırlandığını anlattı. Okula girdikten sonra kendisine ‘‘Sahabi mertebesine ulaştığını, kurallara uymadığı takdirde Allah tarafından cezalandırılacağının’’ söylendiğini belirten Soysal, İzmir'de periyodik olarak 15 günde bir evde sivil kıyafetle buluştuklarını ifade etti. Soysal, bu faaliyetlerden çekilmek istediğini ancak kendisinin ve arkadaşlarının çeşitli şekillerde tehdit edilerek, çekilmelerinin engellendiğini kaydederek, ‘‘Bu faaliyetleri başkalarına anlatmamızı engellediler. Üçüncü sınıfta babamı kaybettim, maddi sıkıntıya düştüm. Bu şahıslar bana maddi imkanlar sağladılar, bu nedenle bu şahıslara bağlandım. Bu cemaat mensupları hiç çekinmeden Atatürk'ü kötülediler. Kızların şeytan olduklarını, onlardan uzak durmamız gerektiğini söylediler’’ dedi. İddianamede, bu olayın Gülen Grubu'nun askeri okullara sızma faaliyetlerine biri olduğu, askeri lise öğrencilerinin ışık evlerine çekilerek, beyinlerini yıkayabilmek için illegal bir şekilde ‘‘disiplinli’’ bir çalışma yapıldığı belirtildi.

Gülen'e sorular

İddianamede, Gülen'le ilgili şu çarpıcı sorular yöneltildi:

- Neden müritlerine ‘O kuvveti temsil edeceğiniz şeyleri elinize alacağınız ana kadar, Türkiye’deki devlet yapısı ölçüsüne göre bütün Anayasal müesselerdeki güç ve kuvveti cephenize çekeceğiniz ana kadar her adım erken sayılır' demektedir? Neden, Mülkiye, Adliye ve Askeriye başta olmak üzere devlet kadrolarında teşkilatlanma isterken, ayrıca, ‘Bu açıdan bizim ister bu dairede, ister diğer dairede arkadaşlarımızın korunması çok önemlidir. Bu koruma mevzuunda işte arz ettiğim gibi belki işin esnekliğinden istifade edilebilir. Yani sivrilmeden, mevcudiyetimizi hissettirmeden, çok ilerlere gitmek. Türkiye’de önünüzü kestiler. Yürüyemiyoruz, orada durgun sular gibi gölleşme imajı uyandıracaksınız. Zorlayacaksınız, yerinde yürüyor gibi yapacaksınız' talimatları vermektedir?

- Neden, Arapça eğitimin kaldırılmasını, devletin yanılgısı olarak kabul etmektedir? Neden kitaplarında islamcı silahlı çeteler gibi tebliğ ve cihat konuları üzerinde hassasiyetle durmaktadır? Neden oluşturduğu ışık evlerinin medrese, tekke ve zaviyelerin fonksiyonlarını ifa ettiklerini defalarca söylemekte, 30 Kasım 1925 tarihinde kapatılan bu kurumların özlemini çekerek, Atatürk devrimleri ile ters düşmektedir? Neden Cumhuriyet dönemini kötülemekte ve bu dönemi kendi tarihi olarak kabul etmemektedir?

- Neden, ‘Mahmut Efendi’nin görevi, sarığın, şalvarın, cüppenin propogandasını yapmaktır. Sen de Emniyet teşkilatına girecek vali ve kaymakam olacak insanları yetiştir' demektedir?

- Neden, Türkiye'de Atatürk düşmanlığının simgesi haline gelmiş bulunan ve büyük Atatürk'e, ‘Deccal’ demek küstahlığını gösteren Said-i Nursi'nin yolundan gitmektedir? Aynı zamanda Kürt Teali Cemiyeti'nin mensubu olan bu şahıstan Bediüzzaman diye bahsederek, bu şahsın ve risalelerinin yoğun bir şekilde prapogandasını yapmaktadır?

Savcı Yüksel Ecevit'e dokundurdu

Siyasiler yardım ediyor

SAVCI Nuh Mete Yüksel, iddianamesinin ‘‘Değerlendirme ve hukuki durum’’ bölümünde Fetullah Gülen'in tutuklama kararını ‘‘İçine sindiremediğini’’ söyleyen ve her fırsatta okullarını öven Başbakan Bülent Ecevit'e ve siyasilere sert eleştiri getirdi. Yüksel, Milli Eğitim ve Emniyet teşkilatı ile bütün devlet kadrolarına sızan Gülen'in gücünü, ‘‘Oluşturmuş olduğu büyük sermaye imparatorluğu’’ ile ‘‘Son yıllarda dozajını gittikçe artıran ve zaman zaman teşekküle yardım boyutlarına ulaşan siyasi destekten’’ aldığını savundu.

ATATÜRKÇÜ OLAMAZLAR

‘‘Tarikat okullarını övmek son zamanlarda moda haline gelmiştir’’ diyerek, Ecevit'e de göndermede bulunan Yüksel, ‘‘Bu okullarda yetişen kadrolarla siyasi islamın iktidar yapılması hedeflenmektedir. Bu itibarla tarikat okullarına destek verenler Atatürkçü olamazlar. Fethullah Gülen, laik cumhuriyete karşı değilse amacı, sadece Türk toplumunu eğitime tabi tutmaksa, ‘Neden kuvvet dengesi mevcut değilse kuvvete başvurmayın' talimatı vermektedir’’ dedi.

TBMM’DEKİ YANDAŞLARI

İddianamede, Gülen'in, ‘‘TBMM'de yandaşları’’ olduğu iddia edilerek, şu ilginç değerlendirme yapıldı: ‘‘Ilımlı ve modern imajı ile siyasi partiler ve hatta Atatürkçü laik kesim içinde desteğini artırmaya çalışmaktadır. Böylelikle TBMM'de yandaşlarının mutlak çoğunluğu elde etmelerini sağlarken, hedeflediği teokratik diktatörlüğe yumuşak geçişi sağlamak için başkanlık sistemini desteklemektedir. Gülen, hiçbir kuvvet tarafından geri adım atmaya zorlanamayacağı bir duruma ulaştığında Atatürk ilke ve inkılaplarını ortadan kaldırmayı, laik, demokratik, sosyal hukuk devletini ortadan kaldırarak, şeri devleti kurmayı hedeflemektedir.

SERMAYE KOLAYLAŞTIRDI

İddianamede, ‘‘Kısa bir sürede oluşan sermaye imparatorluğu örgüte bağlı bütün, okul, yurt, dershane ve sair kuruluşların finansmanını yaparken, siyasi destek sayesinde devlet kadrolarındaki örgütlenme sağlanmakta ve örgütün önüne çıkacak engeller bertaraf edilmek istenmektedir’’ denildi.
webarsiv.hurriyet.com.tr/
 

SAHARAY

HEDEF nasıl saptırılıyor?
Özellikle son bir yıldır Türkiye'de benzerine pek rastlanmamış bir kampanya yürütülüyor.

Ülke üzerinde oynanan ama hedefine bir türlü ulaşamayan oyunların hemen ardından bir şekilde Fethullah Gülen ismi gündeme getiriliyor. Gelişmeleri ön yargılardan uzak dikkatle izleyen gözler ise; bunun, gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek için geliştirilmiş bayağı bir taktik olduğunu ve bu kirli olayların arkasında derin bir elin varlığını kolaylıkla görebiliyorlar.

(Çok uzun bir yazı olduğu için buraya kopya yapmadım.İsteyen linke tıklayıp okuyabilir.)
amanyoluhaber.com
 

SAHARAY

“Nurcuların en büyük grubu olan Fethullah Gülen Tarikatı’nın, Emniyet Genel Müdürlüğü içinde nasıl örgütlendiği, bir rapor halinde devletin üst düzey yetkililerine sunuldu. İşçi Partisine ulaştırılan Raporda, polis içindeki Fethullahçı örgütlenme ayrıntılı bir biçimde ele alınıyor. Cemaatin, 28 Şubat sürecinden sonra aldığı önlemler de Raporda belirtiliyor. …Raporda, Fethullahçıların Emniyet içinde Genel Müdürlük bünyesindeki Daire Başkanlıkları, Polis Akademisi, Polis Koleji ve Polis Okulları ile özel statülü illerde önemli şube müdürlüklerinde faaliyet gösterdikleri ifade ediliyor. Fethullahçılar, amirler ve polis memurları olarak, iki ayrı grupta örgütleniyor. Örgütlenmenin başında bulunan kişi, ‘imam’ diye adlandırılıyor. ‘İmam’lar, en kıdemli ve yetenekli kişiler arasından seçiliyor. Raporda şunlar kaydediliyor:

‘Amirler ve memurlar, kesinlikle birbirini tanımamakta, herkes imamı bilmekte ve onun direktiflerini yerine getirmektedir. Bu imamlar, bölge imamlarına, onlar da merkezde kurulu bir sivil kurula bağlı olarak faaliyet göstermektedirler. İmamlardan gelen emirler, Hoca Efendi’den geldiği kabul edilerek mutlaka yerine getiriliyor. Kısacası Emniyet Teşkilatı’nın personel alımından atanmasına, branşlaştırılmasından eğitimine, kurs görmesinden yurt dışına gitmesine, istihbarattan teröre kadar, bir çok konuda fiili karar verme bu üst sivil grup tarafından gerçekleştirilmektedir’. Polis örgütü içindeki örgütlenmede, cemaatin tüm bireyleri, gizliliğe düzenli bir biçimde uyuyorlar. Üst grup tarafından gelen tedbirler ve kararlar, kademeli olarak alt gruplara iletiliyor. Kararların uygulanıp uygulanmadığı ‘imam’lar tarafından kontrol ediliyor.

(Çok uzun bir yazı olduğu için buraya kopya yapmadım.İsteyen linke tıklayıp okuyabilir.)

skyturkvngenc.wordpress.com
 

Y.E.K.

Altın Üye (Haziran 2008)
Iftiranın Değişmeyen Mantığı;çamur At Izi Kalsın
Türkiye'de eğitim sahasında alınan kararlarda,mantık ve bilimden çok,ideolojik ve politik eğilimlerin hakim olduğu söylenebilir.Bu sahada Türkiye,hiçbir zaman uluslararası alanda önemli bir ülke olamadı.Tersine,üst düzeyde bilimsel çalışma yapması gereken üniversiteler,politikanın odaklandığı bir yer haline geldi ve üç askeri müdahalede ön sırada yer aldı.Bütün bu karışık ve karmaşıklığın arasında özellikle son zamanlarda Fethullah Gülen ismi,yurt içinde ve yurt dışında gittikçe popüler hale geldi.Tavsiye ve teşvikleri neticesinde Türkiye içinde açılan eğitim müesseseleri,yalnız ülke içindeki başarılarıyla değil,ülke dışında,uluslararası bilim olimpiyatlarında gösterdikleri başarılar ve bütün bilim dallarında kazandıkları şampiyonluklarla ülkeyi,bilim gibi en önemli bir sahada temsil ediyorlar.
 
Fethullah Gülen ve Ekibi Devletin eline yüzüne bulaştırdıklarını yüz akıyla yaptılar,yapıyorlar.
Yaptıkları bundan sonrası için de iyi bir referans.Selim Aklı sahibi herkesin idrak ettiği bu gerçeği,maalesef hala farkedemeyenler var.
Bu bakımdan anketinizi seçenekler arasında olumlu şıklar olsa da,anketinizi yersiz buluyorum.
Ayrıca "Devlete Sızmak"gibi saçma ve alçak değerlendirmeleri de reddediyorum.
Ne demektir devlete sızmak!
Masonunun,ateistinin,dinsizinini köşe başlarını kaptığı ülkemizde,bir Cemaatin mensuplarını "Devlete Sızdılar"diye karalamaya çalışmak,o şahıslardan önce Türkiyedeki 70 Milyona hakarettir.
Adı kim,rütbesi ve makamı ne olursa olsun,bu tür değerlendirmei yapmaya kimsenin hakkı yok.
Ancak yalancı,müfteri gazetelerin haberlerinini savcıların delil merkezi olduğu ülkemizde,bunu da fazla anormal bulmuyorum.
 
Fethullah Gülen ve Ekibi Devletin eline yüzüne bulaştırdıklarını yüz akıyla yaptılar,yapıyorlar.
Yaptıkları bundan sonrası için de iyi bir referans.Selim Aklı sahibi herkesin idrak ettiği bu gerçeği,maalesef hala farkedemeyenler var.
Bu bakımdan anketinizi seçenekler arasında olumlu şıklar olsa da,anketinizi yersiz buluyorum.
Ayrıca "Devlete Sızmak"gibi saçma ve alçak değerlendirmeleri de reddediyorum.
Ne demektir devlete sızmak!
Masonunun,ateistinin,dinsizinini köşe başlarını kaptığı ülkemizde,bir Cemaatin mensuplarını "Devlete Sızdılar"diye karalamaya çalışmak,o şahıslardan önce Türkiyedeki 70 Milyona hakarettir.
Adı kim,rütbesi ve makamı ne olursa olsun,bu tür değerlendirmei yapmaya kimsenin hakkı yok.
Ancak yalancı,müfteri gazetelerin haberlerinini savcıların delil merkezi olduğu ülkemizde,bunu da fazla anormal bulmuyorum.

Al bendende o kadar.
Bu ülkenin ve Tüm insanlığın terakkisi için .... Huzuru için tek adım atana can feda.......
Gülen ve ekibinin yatıkları: Bu insanlık değerlerinin ta kendisi olduğunu düşünüyorum......
 
Bu cemaate mensup değilim.
Ama iyi ve faydalı işlerin altına imza attıklarını da görüyoruz.
Hatalar yok mudur ?
Vardır ve olacaktır.
Ülkesini seven insanların soluna sağına bakmadan "Hizmet" noktasında yoğunlaşmalarını ve bu dorultuda değerlendirmelerini arzu ederiz.
Ama bu "kafa" olduktan sonra, na mümkün görünüyor.

Hakan bey'in samimi duygularına katılıyorum.
bende aynı duyguları taşıdığımı imzalıyorum..........
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst