• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

İç Cephe Onarımı nasıl yapılır?

Onarımların üstesinden gelebilmeniz için sorunun çözümünü ve kullanacağınız aletleri bilmeniz yeterli. Önerilerimiz size yol gösterecektir. Binanızdaki küçük onarım ve tadilatlar için mala, çekiç, tornavida gibi aletlere ihtiyacınız olacaktır.

Önemli olan hangi onarımı, nasıl ve hangi aletleri kullanarak yapacağınızı bilmeniz. Eski bir doğramayı onarırken yapacağınız kazıma işleminde veya kiremitleri onarırken gereken aletler; giriş kapısını cilalarken kullanacağınız verniğin taşıması gereken özellikler gibi, detayda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri sizler için derledik. Böylece aslında hiç de işinize yaramayacak içi alet dolu bir çanta yerine, yapacağınız onarım için gerekli aletleri ve ürünleri yanınızda bulunduracak, işinizin kolaylaştığını göreceksiniz.

Ağaç kanadın tekrar boyanması
Eski ağaç doğramayı bir spatula yardımıyla kazıdıktan sonra herhangi bir yağlı boya fırçasıyla ufak mesamatlı bir boya sürün (pliolit cinsinden). Ağaç yüzeyinde yağmur suyu geçirmez bir zar oluşturduğu halde ağacın hava almasına imkan bırakır ve aynı zamanda esnek kalır. Kabuk soyulma tehlikesi de yoktur.

Eski doğramayı onarma
Çürük ağaç parçalarını marangoz kalemiyle çıkardıktan sonra iki bileşkenli sertleştirici bir macunu spatula ile tatbik edin. Macun katılaşır, sertleşir ve eksik alanların yerini doldurur. Kapı, pencere, kanat altını eski hale döndürmek için testereyle kesilir, ponzalanır ve rendelenir.

Pencere eşiğini tekrar oluşturma
Duvar kısmını bir duvar fırçasıyla hafifçe fırçalayıp, ıslattıktan sonra spatula ile, yapışma gücü yüksek, hızlı donan bir onarıcı harç uygulayın. Bu harcın reçine içeriği bol olduğundan (kofraj) sandıklama gerektirmez ve pencere eşiği, basamak kenarı ve menteşe kenetlemeleri gibi küçük onarımları basitleştirir.

Madeni panjurları cilalama
Fırçalanmış, yağından arındırılmış madeni yüzeyler pasa karşı laklı bir koruma maddesiyle işleme tabi tutulur. Bu işlem için ihtiyacınız olan alet, bir antipas fırçasıdır. Bu koruma maddesi, tek bir uygulamada aşınmayı durdurarak uzun süreli parlak ve satine bir cilalı görünüm sağlar.

Giriş kapısını cilalama
Ponzalama ve tozdan arındırma işleminden sonra fırça yardımıyla laklı bir vernik sürün. Verniği inceltmek için tiner kullanın. Bu sıvı alt tabaka, düzgün olmayan ve silmeli yüzeylerde düzgün bir cilalı görünüm sağlar.

Zemin hazırlama
Tozlu doğrama süslerini herhangi bir fırçayla fırçalayıp bir zemin tespit maddesi ile badana vurun. Bu madde renksiz ve nüfuz edici bir ürün olup cephe örtüsü ya da “unlaşan” ve mesamatlı eski boyaları derinlemesine sertleştirir.

Tıkanık oluk açma[/U]
Yaprak ve yosunları elle temizleyin. Su iniş kanalını yüksek basınçlı temizleyiciyle açarak sıkışıklığı giderin. Toz halindeki lavabo açıcı üzerine kaynamış su dökerek de tıkanıklığı giderebilirsiniz.

Delik oluk onarımı
Temizledikten sonra oluğun dibine kendinden yapışkanlı bir su geçirmez yalıtım bandını, soğuk halde yapıştırın.

Taş kaplamalar
Yıkanmış ve kumlanmış malzemeye, rutubetten koruyucu, renksiz, pisliklerin kabuk bağlamasını önleyen ve orijinal görünümü bozmayacak renksiz bir sıvı uygulayın. Bu işlemi 3 – 4 yılda bir tekrarlayın.

Pencere ziftleme
Doğrama ile duvar arasındaki aralıkları fırçalayın ve tozunu alın. Boyadan sonra tabanca (pistole) ile esnek akrilik bir macun vurun. Tüm malzemelerle uyum sağlayan bu macun uzun ömürlüdür ve yarıkları da kapatmaya yarar.

Eski bir örtü üzerine boyama
Doğrama süsleri bulunan tozlu bir kaplama sıvanmadan önce fırçalanmalı ve üstüne bir zemin tespit maddesi sürülmeli. Bu ürün renksis bir badana olup unlaşan yüzeyleri sertleştirir. Akrilik bir boya ile çalışılırsa tüm delikli, pürüzlü zeminlere yapışkanlığını güçlendiren özel bir katkı maddesini kullanarak bu hazırlama işleminden kurtulursunuz.

Demir eşyayı koruma
Kazıma işi gerekirse, rutubetten koruyan sıvı bir maddenin kullanılmasından önce yağlıboya fırçasıyla antipas uygulanmalıdır. Bu işlemden sonra yağlıboya sürülür. İstendiği zaman bu rutubetten koruyucu sıvı, seçilen boyaya katılabilir. Böylece aşınmaya karşı özellikle dirençli bir engel oluşturur.

Temel rutubetine karşı
Önce yosunlara karşı bir ürün sürün., etkisini gösterdikten sonra yüksek basınçlı temizleyiciyle yıkayın. Ardından temellerde geçirmezliği sağlayacak tek kat özel bir boyayı, rulo yardımıyla sürün. Temelden rutubet sızıntılarının önünü alan bu uygulama, sıva boyalarını korur.

Kiremitleri onarma
Yarık kiremit bir yalıtım bandıyla yapıştırılır. Kırık kiremit veya arduvazın yerine, yenisi ya da çıkma kiremit arduvaz konur. Yerinden sökülmüş mahya kiremiti ya da kanat kiremit çimento harcıyla tekrar konumlandırılır ya da poliüretan macunla yerine tespir edilir.

Kapı ve pencerelerin kazınması
Jel halinde kazıma maddeleri eski boyaların üstüne doğrudan uygulanır. Bu işlem için yağlıboya fırçası kullanılabilir. Zehirli değildir, yanma tehlikesi olmadan, birkaç tabakayı ortadan kaldırır.

Çatının yeniden su sızdırmaz hale getirilmesi
Çatı (çimento karışımları) sırtında ve bacada, tuğlaların arasına koyulan harç zamanla dış etkenler yüzünden genişler. Eğer delikli bir görünüme sahipse polyester bant donanımlı bir yarı hamur malzemeyle onarın. Bu malzeme fırçaya kolayca yayılabilir. Diğer ihtimal ise, bu harcın çatlamış olmasıdır.

Böyle durumlardaysa su geçirmeyi önleyen kendinden yapışkanlı alüminyum bantları kullanın. Eğer çatlak derinse önce fırçayla tozlarından arındırın ardından da çatlağın üzerine geçirmezlik sağlayıcı bir macun uygulayın. Bu ürün satıh ıslak da olsa kullanılabilir. Bu yüzden şiddetli bir yağmur sonrasında fark ettiğiniz hasarı onarmak için beklemenize gerek yok.

alıntıdır
 
Üst