Tahir Ceylan kimdir?

Tahir Ceylan kimdir?​

Mehmet Emin Ceylan; psikiyatrist, farmakolog ve yazar.
Öte yandan fotoğraf, deneme ve edebiyatla ilgili çalışmalarının tümünü Tahir Musa Ceylan adıyla yürütüyor.

Tahir Musa Ceylan, 1985 yılında Atilla İlhan’ın yol göstericiliğinde şiirler yazmaya başladı. 1988’de de bütün şiirlerinin Depresyonun Şiiri adlı kitabında topladı.
Aynı zamanda İFSAK'ta fotoğraf estetiği üzerine dersler verdi ve şiir kitabının yayımlandığı yıl İFSAK yayınlarından Fotoğraf Estetik ve Görüntü Üzerine Denemeler ismiyle kitabı basıldı. Türk toplumunun psikososyal yapısını irdelemek maksadını da içerecek şekilde, on yılı aşkın bir süre Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik ekiyle, bir yıl Sabah Gazetesi İşte İnsan ekinde on beş günde bir psikofelsefi içerikli deneme yazıları yazdı.
Halen bu yazılarına Cumhuriyet gazetesinde devam ediyor.2005 yılına kadar olan yazılarının tümünün toplandığı Aylak Bilgi ve Aylak Yazılar isimli iki kitabı yayınlandı.

İşte tüm yönlerini romancılığı ile taçlandırdı Tahir Musa Ceylan. 2005 yılında Merkez Kitaplar'dan çıkan 'İçi Yoksul' adlı romanında adaşı, kasabalı, içi yoksul Tahir’in Hacettepe Üniversitesi’nin koridorlarında başlayan macerasını, ilk sayfasından itibaren samimiyetini bozmadan anlatıyor.
İkinci romanı ‘Kestane Kıranında Kadınlar’ Dharma Yayınları’ndan basıma hazırlanıyor..
 
Üst