'Kuran Her On Yılda Bir Yeniden Yorumlanmalı'

Diyanet İşleri Başkanı'ndan çarpıcı açıklama
Kuran-ı Kerim'in yorumlanmasıyla ilgili en radikal açıklama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'ndan geldi: ''Her 10 yılda 1 Kur'an-ı Kerim yorumu yapmalıyız.''

CNNTÜRK'te Tarafsız Bölge progr***** konuk olan Bardakoğlu, sadece Kur'an-ı Kerim yorumu değil, kamuoyunun gündemindeki evlilik, flört, cemevleri gibi birçok dini konuya açıklık getirdi.

Kuran'ın yorumu
Bardakoğlu, Kur'an'ın yorumlanmasıyla ilgili, "Her 10 yılda 1 Kur'an yorumu yapacak güçte olduğumuzu ve ilahiyatçı arkadaşlarımızın her 8-10 yılda bir hadislere, Kur'an'a bir yorum yazmasının gerekli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ali Bardakoğlu, Diyanet tarafından hazırlanan tefsir çalışmalarının da İslam dünyasına yeni bir bakış açısı getireceğini söyledi.

Şerif Mardin'e yanıt
Bardakoğlu, mahalle baskısıyla ilgili konuşan Şerif Mardin'in "Cumhuriyet'in aydınlanmacı öğretmeni, mahallenin gelenekçi im***** yenildi" sözlerine de farklı bir yorum getirdi:

"İmam dinin, öğretmen Cumhuriyet'in temsilcisi değildir. Böyle düşünürsek çatışma ortamını körüklemiş oluruz. Gönül ister ki toplumun bütün ileri gitmesi için dönüşmesi, gelişmesi için her adımı her modern çağdaş ileri adımı atsın ve onun öncüsü olsun. Öğretmen de toplumun bütün manevi kültürel ögelerine duyarlılıklarına yabancı kalmasın. Her ikisi de ayrı kanallarda giderse o zaman ayrışma başlar."

Alevilik
Bardakoğlu Alevilerle ilgili soruları da cevapladı. "Diyanet mezhepler üstüdür, Sünni bir kurum değildir" diyen Bardakoğlu Alevilere kucak açtı:

"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında yapılacak bütün iyileştirmeleri Alevileri de kuşatan bir bakış açısıyla kaleme alınmasını hep destekledik ve doğru bulduk.

Bir yerin ibadet yeri olup olmaması takdir edersiniz ki yasamanın konusu olmaması gerekir yapılan bir davranışın ibadet olup olmadığını kanunla belirlemeye kalkarsak bu sefer yine o laiklik çizgisinde ciddi bir sarsıntıya yol açmış olabilirsiniz."
Vatan
 
Kuranın bütün zamanlara vechi icazı olduğu için elbette müsellematı diniyenin dışında kalan % de 10 luk kısmına elbette yorum yapılabilir.....
ANCAK: Yorumcu ların ehil olması ŞARTI ile......

iyi çalışmalar..
 
Kur'an öyle her 10 yılda bir yorumlanacak ve saptırılacak bir araç değildir dostlar. Neden 10 yılda bir tekrardan yorumlamamız gereksin ki. Allah(c.c.) Kur'an'ı yollarken (haşa) çağımızı bilmiyor muydu ki? Allah(c.c.) mekandan ve zamandan münezzehtir. O yüzden Allah kelamı her çağı kapsar ve yoruma açık değildir. Emirler kesin ve nettir.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Ne söylediğinin farkında değil sanırım. Dinin hükümlerini işimize geldiği şekilde yorumlayamayız. Her 10 yılda bir kafamıza göe hüküm veremeyiz.

Hakaret yok ,Diyanet İşleri Başkanlığı mak***** gelmiş biri kişi herhalde senden benden daha iyi biliyor bu işi:((
 
Üst