• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Allah,a Iman Bir Sömürge Vesilesi Miydi

Materyalistler bununla da hakikati gizleyemeyeceklerini, dünkü tarih ve bugünkü yaşamın kendilerini yalanladığını görünce, söz değiştirerek sanki biraz önce dini, sefalet içindeki fakir insanların doğurduğunu söyleyen kendileri değillermiş gibi, bu sefer de tam tersine dini, fakirleri daha kolay sömürebilmek için zenginlerin yarattığını ortaya atıyorlar.

Lenin, komünist gençliğin üçüncü ittihat kongresinde yaptığı konuşmada şöyle diyor.: Burjuvalar, bizim bir ahlakımız olmadığını iddia ederler, oysa ki, bizim de ahlakımız vardır. Biz burjuvaların kabul ettiği anlamdaki ahlakı inkar ediyoruz. Onların ahlakı, tanrının emirlerinden gelir, biz ise hiç kuşkusuz tanrıya inanmıyoruz. Ve biz çok iyi biliyoruz ki, tanrı altında konuşan başkalarının emeklerini kendi çıkarları için sömüren rahipler, mülk sahipleri ve burjuvalardır. Ya da onlar bu ahlakı tanrı emirlerinden alacakları yerde, nihayet tanrı emirlerine pek benzeyen ülkücü, ya da ülkücü gibi görünenlerin kullandığı cümlelerle anlatmaktadırlar. Bizim inkar ettiğimiz ahlak, sınıfların hatta insanlığın dışından alınmış olan bütün bu emirlerdir. Bunlar, mülk sahipleriyle kapitalistlerin büyük çıkarları için işçilerle köylülerin kafasını şişirmek ve onları aldatmak için ortaya atmış oldukları sözlerdir. İşçilerin çıkarları sınıf savaşlarının gerçeklerine bağlıdır. İşçiler arasında bugün gerçekleştirmeye çalıştığımız birliği hiç bir felsefi ve dinsel ahlak yaratamazdı. Toplum dışından gelen her ahlak kuralı yalandır

alıntı
 
Nasıl bir ahlak?
Hiçbir toplumsal,dinsel,geleneksel değeri olmayan ve bir sınıf savaşının var ettiği ideolojik bir ahlak.
Ahlakın dayandığı temelleri ve evrensel ahlak anlayışını imha eden bir ahlak!
Öyle mi?
 
Sürekli kendine yontan bir ahlak! Kendi sınıfına özgü bir ahlak!

Ne diyelim? Allah Muhammedi ahlaktan nasiplenenlerden eylesin bizleri...
 
Ne irfandır veren ahlaka yükseklik, ne vicdandır.
Fazilet hissi insanlarda Allah c.c korkusundandır.
Yüreklerden çekilmiş, farz edilsin havfı Yezdan ın
Ne irfanın kalır tesiri katiyen ne vicdanın.

merhum mehmet akif ne güzelde anlatmış ahlakı..
ALLAH c.c tüm insanları islam ahlakıyla ahlaklandırsın.....

iyi forumlar
 
Üst