"Şortla Gezdiğiniz İçin Sizi Yakacağız"

Sakarya'da kürekçilerin uğradığı saldırının yankıları devam ediyor.

Kürek Federasyonu Başkanı Çetin Öztürk, Sakarya'nın Sapanca ilçesinde Türkiye Büyükler Kürek Birinciliği sırasında Ankara Üniversitesi Kürek Takımı sporcularına yönelik saldırı olayını kınadıklarını söylerken, tartışmanın ileri sürüldüğü gibi otopark ücreti istenmesi nedeniyle çıkmadığını kaydetti.

25 kişilik gruba saldırılmıştı haberi

Yaşanan tartışmanın, oto park ücreti nedeniyle başladığı yönünde yansıyan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Çetin Öztürk, şunları söyledi:

''Bu iddia gerçek dışıdır. Ben, Ankara Üniversitesi Kürek Takımı Sorumlusu Prof.Dr. Yılmaz Akça'yla görüştüm. Yarış yerinde tesisimiz olmadığı için, sporcularımızın kıyafetlerini değiştirme şansları yok. Antrenman sonrası da sporcular otele gitmeden önce üzerlerindeki formalarıyla yemeğe gidiyorlar. Yıllardır yaptıkları gibi. Bizim taytlarımız da güreşçi taytlarına benzer. Yemek öncesi bazı kişilerin sözlü tacizi olmuş. 'Burada şortla gezemezsiniz. Allahsızlar. Sizi yakacağız' gibi ifadeler kullanılmış. Karşılık verilince de olay büyümüş. İki-üç kişinin sataşması, atışma ve ardından yemek sonrası kalabalık bir grubun saldırısı söz konusu. Bizim sporcular ise 5-6 kişi. Tamamen kılık kıyafetle ilgili gelişen bir olay. Öğretmenevi güvenlik kamerasından tespit edilen 25 kişi gözaltına alındı. Ardından 20'si geri bırakıldı. Sporcularımız davalarından vazgeçmeyecekler ve sonuna kadar gidecekler.''

"SİZİ YAKACAĞIZ"

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, üniversitenin kürek sporcularının Sapanca’da uğradığı saldırıyla ilgili olarak, saldırgan grubun “burada şortla gezemezsiniz”, “Allahsızlar sizi yakacağız” ifadeleri kullandığını, menfur saldırının üniversite camiasını derinden yaraladığını belirtti.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Sapanca'da Büyükler Türkiye Şampiyonası'na katılan sporcuların uğradığı saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yaşananların otopark kavgası olmadığı, sporcuları yaralayanların “burada şortla gezemezsiniz”, “Allahsızlar sizi yakacağız” diyerek saldırıda bulundukları vurgulandı.

Yemek yemek üzere öğretmenevine giden sporculara, bazı kişilerin "burada şortla gezemezsiniz" diyerek sataştıkları belirtilen açıklamada, bunu ciddiye almayan sporcuların otomobillerinin tekerlerleklerinin patlatıldığı kaydedildi. Açıklamada şöyle devam edildi:
“Yemek çıkışı arabanın yanına geldiklerinde dört tekerin de patlatıldığını gören sporcularımız arabanın yanında kalmışlar, takım sorumlusu Prof. Dr. Yılmaz Akça ise tutanak tutturmak için karakola gitmiştir. Bu sırada daha önce laf atan kişilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik bir grup, taş ve sopalarla ‘Allahsızlar, sizi yakacağız’ gibi tehditler savurarak sporcularımıza saldırmışlar ve bir sporcumuzu hastanelik etmişler, iki sporcumuzun da tüm vücudunda morluklara neden olmuşlardır. Aynı zamanda Milli Sporcu da olan Sait Alican Çiftçi’nin kafasına dikiş atılmış ve üç saat müşahade altında kalmıştır.”
Açıklamada, takım sorumlusu Prof. Dr. Akça'nın saldırıyla ilgili ifadeleri de yer aldı. Akça, olayın bazı yayın organlarında "park parası" nedeniyle çıktığı yönünde açıklamalar yer aldığını belirterek bunu üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti. Akça, "Arabamızı park ettiğimiz yer, bütün halkın arabasını park ettiği bir yerdir. Burada herhangi bir park parası alma mercii yoktur, ücretsiz bir yerdir. Kavga sırasında, park parasıyla ilgili bir konu da geçmemiştir" dedi.

kaynak
 
Üst