Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değildir :)

Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değildir

Aylardır iş bulamayan delikanlı artık önüne gelen her yere başvuruyordu. Hayvanat bahçesinin önünden geçerken durdu ve 'neden olmasın' deyip, oraya da başvurdu.
Olacak ya; bahçenin gözdesi goril önceki gece ölmüştü ve bunu müşterilerden bu günlük gizlemeyi başarmışlardı.

'Yeni gorilimiz gelene kadar, onun postunu giyip goril taklidi yapabilir misin?' diye sordular. Delikanlı önce şaka herhalde diye düşündü, ama hayır, adamlar gerçekten ümitsiz görünüyorlardı.
'Parada anlaşırsak yaparım' dedi. Anlaşmaları uzun sürmedi.

Ertesi sabah geldi, hazırlanmış postu giydi, gorilin kafesine girdi ve o güne kadar seyrettiği belgesellerden aklında kaldığı kadarıyla goril gibi davranmaya başladı:
Ara sıra homurdanıyor, göğsünü yumrukluyor, dört ayak üzerinde yürüyor, bir dala sıçrıyor, sallanıyor, seyircilerin attığı meyveleri yiyordu. Birkaç gün sonra işine öyle adapte olmuştu ki, daha yüksek dallara bile tırmanıyor, daldan dala atlayabiliyordu. Ama son atladığı dalı tutamadı, kafesini yan kafesten ayıran fensin üzerine düştü, yıpranmış fens teli yırtıldı ve kendini yan kafesin içinde buldu.
Bu aslanın kafesiydi. Delikanlı yutkundu, kelime-i şahadet getirdi. 'İmdat!' diye bağırdı ama kendi sesini kendi bile duymadı. Korkudan sesi kısılmıştı.
Tekrar bağırdı. Eh! hiç olmazsa kendi duymuştu.
Önce neler olduğunu anlayamayan aslan yavaşça yattığı yerden kalktı, delikanlıya doğru ağır adımlarla yaklaştı.
Seyirciler çığlık çığlığa idi. Bir çocuk sanki goril anlayacakmış gibi (!) 'tırman, yukarı tırman' diye bağırdı.Ama korkudan gorilin sadece sesi kısılmamış, eli kolu da felç olmuştu. Aslan affetmedi, geldi, önce pençesini gorilin göğsüne dayadı, sonra başını başına yaklaştırdı ve fısıldadı: Kapa çeneni aptal! Beni de işimden edeceksin...Unutmayın...Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değildir

alıntı
 
hic bisey gorundugu gibi degildir...mevlana ne guzel demis ya oldugun gibi gorun yada gorundugun gibi ol....bi insanin sekilden sekile girmesi yada uzerine cekecegi bi kiliga burunmesinden cok onemli olan sey bi insana bakmak ve bakmak tir...her insan bi ise yada bi yardima ihtiyac duydugunda o isin yada eylemin kilik dan ziyade kendine getirecegi o an ki ihtiyaci olan seyi elde edebilmesidir onemli olan..ve bu insanin guzelligide burundugu kimligin disindan cok icindeki yuregidir..temisligidir..ve sartlar ne olursa olsun onuru ile yaptigi isin karsiliginda kendine duydugu saygidir...bugun bi aslan kiligina girebiliriz ama o aslanin ormanlarin krali gibi tum hayvanlari koruyan bi aslan olarak degilde ,saclari bozulmasin diye kipirdamadan durmasi ve sadece yelini sallayan bi aslan yaparsak iste ozaman meseledir..:)sonuc olarak hicbisrsey gorundugu gibi olmasada her insanin kalbindekini bi baskasi bakarak gorebilir...onemli olan sanirim hangi acidan baktigimizdir...diye dusundum..
 
Üst