Bunları yiyin mutlu olun

Bunları yiyin mutlu olun

Amerikan televizyonu ABC News’ün internet sitesinde yayınlanan bir araştırmada, insanın ruh halini iyileştiren besinler ele alındı.

Depresyon ve obezite gibi sorunlarla mücadelede beslenme tarzının değiştirilmesinin etkili olduğunu, ancak her gıdanın farklı bireylerde farklı etkiler yaratabileceğini vurgulayan uzmanların önerdiği 10 besin şöyle:

Somon BalIĞI: İçeriğindeki Omega 3 yağ asidi sayesinde, beyin, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin üretiyor. Somon dışında, uskumru ve sardalye gibi diğer yağlı balıklar da benzer etkiye sahip.

Süt: Kalsiyum ve triptofan açısından zengin. Kemik gelişimine katkıda bulunmasının yanısıra, sinirleri gevşetiyor, stres ve anksiyeteyi azaltıyor.

Kahve: Kafein ile uyarıcı etki yapıyor, mutluluk ve "öfori" duyguları yaratıyor. Ancak aşırı miktarda tüketildiğinde depresyon ve yorgunluk nedeni oluyor.

Çİkolata: Özellikle "bitter" çikolata insanı mutlu ediyor. Polifenol sayesinde bilişsel faaliyet gelişiyor, feniletilamin ise konsantrasyon artırıp beynin keyif merkezini uyarıyor. Seksle benzer bir etkiye sahip.

Alkol: Az miktarda alındığında yatıştırıcı etkisi var. Ancak bol tüketildiğinde tam tersine depresif etki yapıyor.

Brezİlya fIndIĞI: Güney Afrika’ya özgü bu fındık türünde bol miktarda selenyum var. Bu mineral insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor ve depresyonu önlüyor. Ayrıca sinirleri gevşetirken dikkati toparlayan B vitamini, magnezyum ve çinko da bolca var.

PeynİraltI suyu: Peynirin yan ürünü olan kesilmiş süt suyunda bolca triptofan bulunuyor. Bu amino asit de serotonin üretiminde kilit önemde.

Ispanak: Anksiyete ve depresyona karşı etkili birçok mineral barındırıyor.
Hürriyet
 
Üst