kaç duygumuz var kaçını yaşıyoruz?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Bir psikolog 100den fazla duygu olduğunu söylemişti, oysa ilk aklımıza gelenler 8- 10 taneyi geçmiyor. Bir ara yazmıştım aklıma gelenleri 20 tane falan yazabilmiştim. Şimdi yine aklıma takıldı, nedir bu yüzden fazla duygu?

İlginç olan bir şey var ki; erkekler, bildikleri duyguları saymaları istendiğinde kadınlardan daha az sıralayabiliyorlarmış. Yaşamadıklarından mı yoksa fark edemediklerinden mi. (Tıpkı renklerde olduğu gibi; erkekler pek tonları ayıramaz; fuşyaya da kırmızı, bordoya da kırmızı dedikleri olur.)

Sayalım bakalım neler var:

sevgi, sevinç, nefret, pişmanlık, hüzün, özlem, mutluluk, üzüntü, keder, kıskançlık, telaş,

kaygı, sıkıntı, heyecan, huzur, güven, arzu, ihtiras, tutku, bezginlik, şehvet, hırs, aşk,

sabırsızlık, tahammül, saygı, bağlılık, acıma, hayranlık, tereddüt, merak, şüphe, gurur, kibir,

şevkat, hoşgörü, önyargı, sabır, annelik, sadizm, mazoşizm, biyofiliya, nekrofiliya,

şaşkınlık, arayış, utanç,haksızlık, aptallık, egosantriklik, enayilik, döneklik, feministlik,

harislik, cömertlik, lâubalilik, kayıtsızlık, bencillik, ukalalık, çaresizlik, boşluk hissi, yalnızlık hissi,

bağışlama, küçümseme, yüceltme, özenmek, benzetmek, emin olmak, cesaret, küsmek,

hayalkırıklığı, umut, kötümserlik, iyimserlik, küstahlık, cüretkârlık, teşhircilik,

fedakârlık, kendini beğenmişlik, adam sen de'cilik, pervasızlık

başka başka?
alıntı..
arama yaptım..

Venhar

ewet iyi ve kötü duygumuz var ama bunlarda kendi içinde çoğalıyor
ve birey bu duyguları kendi yönlendiriyor ..

İnsanda binlerce duygunun varlığından bahs edilir.
Hatta hisleri adedince olduğunu söylerler işin ehilleri....
Tabiki bende aynı fikirdeyim............

Emeğine sağlık Selinam Hanım......... Çok tatlı bır çalışma olmuş.

Venhar

İnsan oğluna bunların yanı sıra birde nefis denen başa çıkılması çok zor bir duygu verilmişki önemli olan onun her dediğne boyun eğmemek ama maalesef bu zaman zaman başarılı olmadığımız bişey
(RABBİM göz açıp kapatıncaya kadar bile olsa bizi nefsimizle başbaşa bırakmasın)

İlginç olan bir şey var ki; erkekler, bildikleri duyguları saymaları istendiğinde kadınlardan daha az sıralayabiliyorlarmış. Yaşamadıklarından mı yoksa fark edemediklerinden mi. (Tıpkı renklerde olduğu gibi; erkekler pek tonları ayıramaz; fuşyaya da kırmızı, bordoya da kırmızı dedikleri olur.)
..

ewet iyi ve kötü duygumuz var ama bunlarda kendi içinde çoğalıyor
ve birey bu duyguları kendi yönlendiriyor ..

yani duygularını yönetmek insanın elinde olan bir durum öylemi

bu yönlendirmenin açılımını biraz yapabilirmisin

insan bir yandan sevmediği bir şeyi (mesela sigara diyelim)
bir yandanda kullanmaktan keyif alabiliyor

yönlendirme için biraz çelişki değilmi sizce

bence duyguların esareti diyelim .... hani erkekler daha az duygu sayabiliyorlarmış ya
yani bayanlar daha çok duygunun esiri oluyorlar sanırım .
iyi forumlar

Venhar

Evet kendi elimizde neden şaşırdınki sanırım irade diye bişey var
ve duygularımızı kendimiz yönlendiriyoruz
yaradan bunu böyle emretmiştir adaletinin yerine gelmesi için
sigaranın zararlarını biliyoruz ama hala içmeye devam ediyorsak buda biizm irademiz dahilinde olan birşey..

artı yağan yağmur altında dolaşmayı çoğumuz çok severiz bazen öyle abartırız ki soğuk algınlığından yatarız ama umurumuzda olmaz kimse illa çık yağmur altında dolaş iliklerine kadar ıslan demez bize

veya birinden hoşlanmışızdır ama sonra yanıldığımızı anlayıp vazgeçeriz
ben kadın erkek diye ayırım yapmadım yazı hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim

iyi forumlar

İnsan oğluna bunların yanı sıra birde nefis denen başa çıkılması çok zor bir duygu verilmişki önemli olan onun her dediğne boyun eğmemek ama maalesef bu zaman zaman başarılı olmadığımız bişey
(RABBİM göz açıp kapatıncaya kadar bile olsa bizi nefsimizle başbaşa bırakmasın)

Bazan günahlarımın ağır yüklerinden hitap düşüyor....
Adım atacak mecal'im kalmıyor.....
Tek kelime etmeye kalmıyor takatim......

Yarab !!!! Kusurlarımızı af et,...
Bizi Kendine Kul kabul et...
Emanetini Kabz etmek zamanına kadar, bizleri emanete emin kıl..

Kadim

Ömrünce bunların hepsini yaşamış birisi varmıdır?
Bence yoktur..