İlişkide Neşe Yaratmanın 5 Yolu

Genellikle ilişkilere bizi mutlu etmelerini umarak başlarız. O insanın doğru kişi; geçmişteki hataları tekrarlamadığımız, en sonunda aradığımız aşkı, desteği, arkadaşlığı ve hayranlığı bize verebilecek kişi; olduğunu umarız. Her insanın umut ve beklentiler listesi vardır ve bunlar yerine getirilirken herkes mutludur.İlişkilere bu tarz yaklaşım her ne kadar normalse de genellikle hayal kırıklığı getirir; çünkü mutluluk kısa sürelidir. Gelir ve gider. Öyle olmak zorudadır çünkü mutluluk koşullara bağlıdır. İşler iyi gittiğinde mutluyuzdur. İstediğimizi elde ettiğimizde, güneş parıldarken, diğerleri bize değer verir, patronumuz bizi onaylar, erkek arkadaşımız nihayet soruyu sorar, bunlar mutluluk anlarıdır.Eğlence farklıdır. Geçici değildir. Gerçekleşmesi dış etkenlere dayanmaz. İşler zordayken, beklentilerimiz gerçekleşmezken de neşeli olunabilir. Neşe zaten hazırdır, kendimiz hakkında çoktan karar verdiğimiz olumlu bir yargı ve içinde bulunduğumuz dünyadır. İlişkilerimizin ve yaşamlarımızın sorumluluğunu almamızı sağlar.Aşk hayatınızda ne kadar eğleniyorsunuz?

Eğer eğlenceyi artırmak ve ilişkinizi her zamankinden güçlü yapmak istiyorsanız

işte ilişkinizdeki eğlenceyi arttırmanın 5 yolu

Hayal kırıklıklarınız için erkek arkadaşınızı suçlamayın

Şunlardan hiçbiri tanıdık geliyor mu? "Eğer bana sadece hafta sonları çiçek getirseydi mutlu olurdum. " "Ben söylemeden sadece çöpleri çıkarsa bile ne kadar mutlu olacağımı bilmiyor mu?" "Eve geç geldiğinde ne kadar kızdığımı biliyor ama neden buna devam ediyor?" Bir ilişkideyseniz, duygularınızı partnerinizin gözleri önüne sermeniz kolaydır. Ancak bu kendi akıl sağlığımızı ve neşemizi bozmanın da en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda karşımızdaki insanı küçümsemenin de en büyük yollarından biridir.İlişkinizde daha fazla eğlence bulmak istiyorsanız, partnerinizin size karşı davranışları, size verdiği cevaplar sizi mutsuz mu ediyor bakın bu sizin cevabınızdır.Genellikle bu onun bir sorunu olduğu anl***** gelmez. Neşeyi bulmak ve suçlamayı açığa çıkarmak bir ilişkide sizi üzenin kendi beklentileriniz olduğunu nalmaktan geçer ve sıklıkla bunu anlamamız zordur. Sevgilinizden çok ağır istekleriniz olmazsa ama onu anlamaya ve kim olduğunu keşfetmeye daha çok zaman ayırırsanız, suçlama daha çabuk kaybolacaktır. Diğer insanların kendileri gibi olmaya ve kendileri böyle ifade etmeye hakları var. Tabii ki sizin için bu önmeliyse, sizin de bu isteklerinizi dile getirmeye ve nazikçe beklemeye hakkınız var.

Gerçek verme sanatını keşfedin

Birine gerçekten bir şey vermekle vermek ve karşılığında bir şey beklemek arasında dağlar kadar fark var. Gizliden gizliye karşılıklılık beklerken, bu yönelndirmeden başka bir şey değildir. Öte yandan, neşe gerçekten verme ile ilgilidir. Ciddi olarak vermeyi öğrendiğimizde, üzgün ya da kızgın olmamız mümkün değildir. Vermek kendisi başlı başına geri dönmesidir.Gerçek verme iplerle bağlanmamış cömertliktir. Eşinize oun hoşuna gidebilecek şeyler vermektir, sizin hoşunuza gidecek değil. Bu karşınızdakini tanımaya zaman harcamak ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya istekli olmak demektir. Bazı insanlar vermekten, güçsüzlüklerini hissetmekten ve aciz bırakılmış olmaktan korkarlar. Ancak tersi doğrudur. Ne kadar çok verirsek, o kadar çok sahip oluruz. Vermek bir tatmin veincelik duygusu uyandırır ve bu da neşenin gelişimini sağlar.Fiziksel şeylerin dışında verilebilecek çok şey var. Eşiniz zaman ve dikkatten tanınma ve bir konuda haklı olduğunu hissetmeye kadar bir çok şeye ihyitaç duyar. Bu planı uygulamaya mı geçirmek istiyorsunuz? Eşinize verebileceğiniz her şeyin bir listesini yapın. Sonra sizin vermekten hoşlandığınız şeylerin listesini yapın. İki listeyi yan yana koyduğunuzda , vererek kendi ihtiyaçlarınızı tatmin edeceklerinizle eşinizi gerçekten mutlu edecekler arasında çok fark olduğunu göreceksiniz.

Karşınızdakini değiştirmeye çalışmaktan vazgeçin

Gereksiz karşısındakini değiştirme ya da daha iyileştirme isteği nesenin düşmanıdır. Üstelik, bir kontrol konusu olduğunda ilişkide mücadeleyi de tetikler. Kadın erkek değişmediği sürece onu sevemeyeceğini hisseder. Erkek incinmiş, uygunsuz ve daha da kötüsü kendisinde bir şeyleri yanlış olduğunu hisseder. Değiştirmek isteyen karşısındakinin değişmesinin istedikçe onun geri çekilmesine ve reddetmesine neden olur, bu da değiştirmek isteyen için gitgide daha fazla sinir bozucudur. İşte “Beni yeterince sevseydin değişirdin.” lafı burdan gelir.Bir ilişkide neşeyi bulmak karşısındakini olduğu gibi sevebilme kabiliyetinden gelir. Partnerlermiz dünyaya bize hoş görünmek ve bizi mutlu etmek için gelmemiştir. Büyümeli, gelişmeli ve keşfetmelidirler. Bu uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Tabii ki partnerleirmizin kötü taraflarını sergileyecekleri zamanlar da olacak. Ancak değişimle ilgili en ilginç şey karşımızdakini ne kadar az zorlar ve onaylamamazlık edersek, karşımızdaki o kadar çabuk değişecektir çünkü bize direnmez.

Gerçekten dinlemeyi öğrenin

Cömertçe vermekten söz ederken, birine bir şey vermenin dinlemeden güzel yolu yoktur. Çoğu zaman partnerlerimizn ne söylediğini duyarız ama nasıl dinleyeceğimiz konusunda bir fikrimiz yoktu. Dinlemek aklınızın içinden tamamen çıkarak orada karşınızdaki insanla beraber var olmanızdır. Bu kafanızın içindeki küçük sesi (şu sürekli yorum yapan ve bundan sonra ne söylemeniz gerekitiğini söyleyen) dinlemeyi bırakmanızı gerektirir. İçten konuşmayı bırakıp daha sessiz ve kullanılır olun. Diğerini dinlediğinizde, o an için, onlardan ne söylemeleri ya da nasıl olmaları gerektiğine dair bütün beklentilerinizi bırakır ve onlar için orda bulunursunuz. Bu verdiğiniz kocaman bir hediyedir. Aslında dinlendiğini hisseden kişi sevildiğini de hisseder.

Sabırlı olun

Sabır günümüzün son teknoloji ve hızlının daha iyi olduğu dünyasında demode bir sözcüktür. Ancak, ilişkilerde gelişimi ya da neşenin oluşmasını acele ettirmenin bir yolu yok. Eğer doğru kısıma gelmeye çok hevesli iseniz, başlamak için iki yol var. Nasıl daha verici olacağınızı öğrenin ve daha iyi bir dinleyici olmak için çaba harcayın. Ancak bu her iki kısımda da ustalaşmak zaman ve sabır istiyor. O yüzden kendimizi şimdi olduğumuz gibi kabul etmek gerekli, sevilebilr ve kabul edilebiliriz. Eğer neşenizi artırmaya hazırsanız, eşinize ve onun hareketlerine verdiğiniz gücü salın ve hayatınızda neşeyi bulmak için olan sorumluluğunuzu geri alın. Souçlar şaşırtıcı olabilir.
mynet.com
 
Üst