• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Batılıların Batıl inançları

Avrupalı toplumlar arasındaki ilginç batıl inanışlar, duyanları şaşırtıyor. 1 ileriDoğu kültüründeki batıl inanışların yanı sıra Avrupalılar da birçok ilginç inanca sahip.

Avrupa'da yaşayan toplumların en büyük batıl inancını 13 rakamı oluşturuyor. Avrupa'da uğursuzluk olarak kabul edilen 13 rakamı, kötülüklerin habercisi ve kötü bir olaya işaret eden sembol olarak görülüyor. Avrupa'nın neredeyse tamamında sofraya 13 kişi oturmak, bir araca 13 kişi binmek, masada 13 sandalye bulunması uğursuzluk kabul ediliyor.

Avrupalılar'da uğursuzluk getirdiğine inanılan bir sembol de 17 rakamı. Akdeniz ülkelerinde ve özellikle İtalya'da 17 numaralı hane veya kapı numarası bulunmaz. Uçaklarda, otobüslerde 17 nolu koltuk bulunmaz. 17 rakamının uğursuzluğu Romalılar zamanından kalma. Roma rakamlarının yer değiştirmesiyle ''VIVI'' yani ''Yaşadım o halde öldüm'' anl***** gelir.

Avrupalı toplumlardaki bazı batıl inançlar şöyle sıralanıyor:
İtalyanlar'da ve İngilizler'de sabah saatlerinde örümcek görmek, tüm günün kötü geçeceğinin habercisidir.

Bazı Avrupalı ülkelerde, refahı ve mutluluğu simgeleyen pirinç yeni evlilerin üzerine atılır. Eşeğin, özellikle Güney İtalya'da mafyaya karşı bir koruyucu olduğuna inanılıyor.

At nalı dünyanın en tanınmış uğurdur. İngiliz atasözüne göre fırtınaya, şimşek çakmasına, yangına, a, büyüye karşı ilaç gibidir. At nalının uğur getirmesi için satın alınmaması, bir yerde bulunması gerektiğine inanılır.

Orta Çağ Avrupası'nda tavşan ayağı taşımanın şans getirdiğine inanılırdı. Ancak daha sonraları sevimlilikleriyle bilinen bu hayvanlara kıyılmasının şanssızlık getirebileceği görüşü ortaya çıktı.

Sabahları yanlış ayağa yanlış ayakkabıyı giymek, bütün gününün ters geçeceğine işarettir.

Gece baykuş sesi duymak, kötüye işarettir. Ses sol taraftan geliyorsa, daha kötü bir şey olacağının habercisidir. Baykuşun çatıda dolaşarak ötmesi, o evden cenaze çıkacağı anl***** geliyor. (Allahtan Bizim Buralarda Baykuş Yog)

4 yapraklı yonca zor bulunduğu için tüm toplumlarda uğurlu sayılır.

Hıristiyan aleminde kutsal bir yaprak olarak anılır. Kurutup defter arasında saklamak ömür boyu şans getirir. İrlandalılar'a göre vatanı kem gözlerden korur.

Gökkuşağına bakmak Avrupalılar'a göre insanın içini rahatlattığı gibi kötülüklerden de korur. Ancak gökkuşağını elle işaret etmek uğursuzluk sayılır.

Cadı ve şeytanı simgeleyen kara kedi Ortaçağ'ın en uğursuz batıl inancı sayılırdı. Kara kedi önünüzden geçerse tam 7 yıl bir uğursuzluk süreci başlar. İtalyanlar tüm uğursuzlukların kara kediden geldiğine inanır.

İngilizler köpek balığı dişinin şans getirdiğine inanır. Diş boyuna takılırsa, en büyük şans çekicidir. Avrupalı birçok toplumda şampanya patlatılırken, mantar tıpanın isabet ettiği bekar kişinin kısa zamanda evleneceğine inanılır. ( Bundan Banada Lazım

Şapkayı yatağın üzerine koymak ölümü simgeler. Bunun nedeni Ortaçağ'da ölen askerlerin miğferlerinin mezar üzerine konması ve doktorların şapkalarını hasta yatağının üzerine bırakmasından kaynaklanmaktadır.

Bazı Avrupalı toplumlarda yüzüğün genç kızlara armağan edilmesi sakıncalıdır. Genç kızın evde kalması tehlikesini yaşatır. Evlilik ve nişanlılık dışında hiçbir şekilde hediye edilmez.

Ortaçağ'da gece yarasanın çarptığı kişinin 7 zamanda vampirin tecavüzüne uğrayacağına inanılırdı. Bu inanış hala bazı Avrupa toplumlarında geçerli.

Evde 7 adet biblo fil bulundurmak refaha ve şansa kapıyı açmaktır.

Anglosaksonların inancına göre gelinin arkasını dönerek attığı buketi kapan kız en kısa zamanda koca bulur."

Alıntı..
 
Asıl şaşırtıcı olan,batıl inançlarının müslümanlardan tarafından da kabul görmesidir...
 
sofuluk sadece bizde degil, icki icmeyen et yemeyen hristiyanlar var, yalniz arada su fark var ki burda epey azinlik bunu yapanlar. siyasetlerinin icinde ickiyi cezalandirmak, veyahut haram olan seyleri cezalandirmak egiliminde degiller. papazlar da sakal birakir ama istisnadir ,3-5 tane goz cikarmaz 1000 kiside bir

nazar boncugu Turklerin uydurmasidir ve hristiyan toplumuna turklerden girmistir. nasil ki telli baba ortodokslardan bize gecmis rum ortodokslarindan, nazar boncugu da turklerden onlara gecmis. ancak bizim kendi kendimizle inanc savasimiz yuzunden nazar boncugu satamayacak hale geldik. haram mi helal mi derken Koskoca cin nazar boncugu pazarlar hale geldi. oysa nazar boncugu inanisi mikronezyadan- endonezya malezya adalarindan gecme hatta daha uzaklardan. 200 sene avrupadan para kazanmisiz. simdi cin hem bize boncuk satiyor hemde avrupaya.

eskiden karanlikta islik calmak gelenekti korkudan, lambalar ciktiktan beri kimse islik calmiyor,

bizdeki yagmur duasina da onlara cok ters kaliyor, Turklerin de enteresan inanislari vardir. mesela Meyve vermeyen agac korkutmkak, hic agac korkutuldugunu duydunuz mu
var bunlar. icerilere girsek cok sey cikacak. :Seguridad:

sadece bizde degil

buyrun size bir kizin kismeti 1 yil once MART ayinda birakilmis bir dilek bu

fotoyu dun cektim

bu kiza faydasi olmustur eminim onemli olan gonlunun rahatlamasi


ben bircok inanisi gordum ama bir kismi eskidenmis.
 
Hayır hayır ..... onların batıl ve mülvves ıcadları kendi dezgahlarında revaç bulmadıklarında ...... bize sunuyorlar. Bizde hani yenilikleri severizya... sunduklarına hemen müşteri oluyoruz.... Artık şansımıza elimize ne gelirse ( ne hikmetse hep hevesatı nefsanıyeye yönelik icatlar elimize geliyor..... ) alıp koynumuzda saklıyoruz........ taaaki kuvvei şamiyemiz iflaz edene kadar.............
 
kendini cok iyi bilen varsa bu fotografi yorumlayabilir mi,
cok enteresan bir inanis. ama bu hristiyanligin icinde yok.

en alttaki siseye bakin ???
 

blueice

kendini cok iyi bilen varsa bu fotografi yorumlayabilir mi,
cok enteresan bir inanis. ama bu hristiyanligin icinde yok.
en alttaki siseye bakin ???

saçma sapan inanışları var filmlerde hepsini basit şekillerde görüyoruz ruhların gelip onları ziyaret ettiklerine inandıkları açık lambalar içki şişeleri karanlıkta yolunu bulsun viskiyi çok severdi gelince bir yudum alsın falan filan yozlaşan ve saptırılan dini kurallar aslını kaybeden insanlar bunlar ama korkuyorum ki bizim insanımız da milli ve dini açıdan ondan pek farklı değil en azından gidişat onu gösteriyor
hırsızlık dolandırıcılık hortumlayanlar ahlaksızlığı normal gören ve moda gibi yaşayanlar daha neler söylenir ama ben utanıyorum böyle bir düzende ve boş inançların içinde yaşadığımız için iyi forumlar
 
Evet kardeşim '' lezzetleri azılaştıran ölümü çok zikir ediniz ( hatırlayınız ) '' diye ziyaret etmemiz gereken kabristanlarımızın bu şekilde de ziyaretçileri de var malesef............
RABİA' nın sesini duyar gibiyim galiba ... Kardeşim : tahribatın.... sefahatın DİN'i olmaz........... ne çabuk unuttunuz . ..... diyor. doğru söyledin.
TERÖRİZM' i de unutna olurmu kardeşim.
Onuda söyliyecekti ben acele ettim galiba.
 
hicbir dinde insan oldurme terorizm yoktur , hicbir kitapta yazmaz.

Mezardaki sise Olen adamin en sevdigi ickisi idi, karisi geldi 1 hafta icinde olan biteni kocasina anlatti.

kocasinin en sevdigi Raki bardagini cikardi cantasindan kadin 66 yasinda idi
1 bardak ta kendisine koydu kadehini tookusturdu, Ne gunlerdi be vladimir , ne eglenmistik nede sevmistik birbirimizi. bak gene yalniz kadik. cocuklar gitti. bu hafta oglan geldi ziyarete. zamani yoktu o da gelecekti ,olsun
ama gene kadeh tokusturduk. sonra kitabini aldi dua etti. sisesini birakti ve gitti

baska bir mezarlikta muslumanlar mezarliginda kimsenin girmek istemedigi yere cesaretle yanasti. biri cantayla mezari cocuklari bile bakmamisti. otlari orakla temizledi.

musluman mezarliginda bir hristiyan ??? cikardi cantasindan kendi eliyle yaptigi rakiyi bir bardak , be komsu hasan muhabbetimizi ozledim. yalniz kaldim bende karim oldu. herkes burada. biz daha onceleri de ne bahcelerde yemek yemistik seninle.
cok bakimsiz kalmissin be arkadasim. agladi.

fotograf cekmek istedim ama cekemedim. cok az hristiyan vardir muslumanin arkasindan dua edecek.

Insanlarin inanislarina saygi duymamiz gerekir. cunku bir hristiyanken hristiyan daha durust olabilir. dindar insan kindar olamaz, butun inanclara saygilidir.
 
Üst