İnsanlar Düzelmeli...

Doç. Dr. Mete Gündoğan

Her zaman ifade ediyoruz. 21. yüzyılın başlarındayız ve dünya her anlamda yeniden şekilleniyor. Bir taraftan hakim güçler ya da gobal elitler dünyanın ekonomi-politiğini yeniden şekillendirmeye çalışırken diğer yandan da global ısınma ile birlikte oluşan iklim değişikliğinin sonuçlarını gözlemliyoruz.

Bu iki gelişme iki önemli risk olarak önümüzde durmaktadır. Bunlarla ilgili daha çok risk analizi yapılacaktır. Ancak bugün dikkat çekmek istediğim konu petrol ile ilgilidir.

Petrol fiyatlarının 200 doların çok çok üzerine çıkacağı artık herkes tarafından söylenmektedir. Talepte çok büyük bir patlama olmadığına göre, fiyatlar niçin bu kadar artıyor sorusuna herkes cevap arıyor. Tabi, aslında aranan “cevap” değil, petrol faturalarını ödeme yöntemi!

Ülkemizde yıllık petrol tüketimi yaklaşık 28.5 milyon ton. Bunun yüzde 15’ini kendimiz üretiyoruz. Kalan yüzde 85’i ise ithal ediliyor.

Türevleri ve her türlü maliyetleri de hesap ettiğinizde, petroldeki bir dolarlık artış bizim ödemeler dengesinde 500 milyon dolarlık bir kaynağa mal oluyor. Önümüzdeki petrol fiyatları ile ilgili öngörüleri de hesap ettiğinizde, bunun ciddi bir maliyet olarak karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz.

Sebepleri ne olursa olsun, petrol ve türevlerinin faturaları bundan sonra daha da çok el yakacaktır.

Ancak bazı uzmanlar şimdi daha başka bir tehlikeden bahsetmektedirler.

Son sıralarda yaşadığımız global ısınma ve tektonik hareketlerin etkilerini yeryüzü üzerinde görüyoruz. Depremler, seller, kasırgalar, kuraklıklar, aşırı yağışlar, suların çekilmesi... vb gibi etkiler hep yeryüzü etkileridir.

Bir de bunların yeraltı etkileri var. Yani yerin altında da görmediğimiz birçok şeyler oluyor. Bunları henüz bilemiyoruz. Örneğin şimdiye kadar petrol arzında herhangi bir tehlike olmadığı söyleniyor. Ancak, bu tektonik hareketler neticesinde petrol ve doğalgaz gibi enerji yataklarında da değişiklikler olma olasılığı çok yüksek. Bu yataklarda olası bir kayıp mevcut modern yapıyı inanılmaz bir şekilde değiştirebilir. Böyle bir değişiklik petrolü altından da değerli hale getirebilir! Çünkü modern dünyanın hidrokarbon bağımlılığı çok yüksektir.

Tabi yine sizlere bir başka felaket olasılığından bahsediyorum. Ancak bu olasılıklar biz bahsediyoruz diye ortaya çıkmıyor. Onlar ortaya çıktığı için biz bahsediyoruz.

Kısacası, bambaşka bir döneme giriyoruz. İnsanların kendi elleriyle yaptıkları kötülükler sebebiyle dünyadaki düzen bozuldu. Yine düzelme, insanın kendisine bağlıdır. Önce insan düzelecek. Başka çaresi yok.

Doç. Dr. Mete Gündoğan
çileweb
 
global isinma dolayisiyla Turkiye tropik iklime dogru giriyor. Tropik iklim de kim iklim paraya cevirmis nasil yapmis bu ulkelerin orneklerini incelememiz gerektigi bir zamandayiz. ARGE arastirmalarina kac kisi yer aliyor. secilenler Belli dusunceli kisiler mi?
siradan herhangi bir kisi olmasi ne farkeder?

kim simdi yatirim yapar gelecekte kazanir. biz ise politikayla inanci birbirine karistirip isin icinden cikamiyoruz.
gelecekte bu topraklar bu akilla corak kalir. bilimle akilla calismayi dusunmeyi tesvik etmeliyiz. Dogrunun yolu birdir.
Ruhanii hayatimiz var. bedenimiz ac kalirsa ruhumuz da aci ceker. once beynimizi ac kalmamak icin calismali sonra ruhani hayati dusunmeli. hem calisip hem ruhani hayati dusunursek olmuyor. etyopyadaki eritredeki ac insanin artik sadece ruhanii hayati var .ne dusunecek zamani var nede calisacak kuvveti,sadece inanci kalmis dua edebiliyor ,once isi yapin dua ederken sessiz olun ,ettiginizi herkes duymasin, bugunku politikacilar neredeyse namaz kilarken onden sagdan soldan fotograf cektirecek. Namaz pozu. bu boyle olmaz. hangi camii ye gittikleri belli. Sanki camilerde bir marka var. nereye falancaya(camii ismi)

radikallesme ile belediyeler de islamii dusunceye ,cemaatlere burunmus durumda Taseron firmalar da secilmis.tanidiklar gelmis(birbirlerine para kazandiriyorlar) deprem guclendirmede belediye kolonlarinin arasina musluman muslumana kazik atmis olabilir mi bunu dusunmek istemiyorum. Bu bir para cikar savasi
inanci asmis. , insanin kendi kendine zarar vermesi gunahtir. gercekleri deprem olduktan sonra gorecegiz. ruyadan uyandiktan sonra.
İnsanlar Düzelmeli C.C. Allah akil fikir versin . Akilin yolu birdir.
 
Üst