Dinlerde öteki dünya

Gerçekten huriler, gılmanlar var mı? Cennette cinsel yaşam mümkün mü? Cehennem sıcak mı, soğuk mu? İşte yanıtları..

Yeşillikler içinde kurulmuş bir tahtta oturuyorsunuz. Bal akan bir ırmak önünüzde... Billur kadehinizi bu balla dolduruyorsunuz. Türlü meyveler yiyor, kuş etlerini afiyetle mideye indiriyor, ama def-i hacette bulunmuyorsunuz. Derken bir ‘hur’ diliyorsunuz. Hur, siz ne isterseniz, ama ne isterseniz onu yapıyor...
Ya da büyük bir ateşin ortasında yanıyorsunuz, deriniz her yandığında yeniden çıkıyor; siz yanmaya devam ediyorsunuz. Susadığınızda ise irin ve kaynar su içiyorsunuz. Acıkırsanız, ağzınız zakkumla tıka basa dolduruluyor.

Coğrafyaya göre değişiyor

Peki gerçekte cennet ve cehennem nasıl bir yer? Gerçekten huriler, gılmanlar var mı? Başka dinlerin cennetlerinde de neler oluyor? İslam cenneti ile Hıristiyan veya Yahudi cenneti veya cehennemleri arasındaki farklar neler? Çok tanrılı dinlerde bu inançların yeri ne? Tempo okurları için araştırdık. Neticede gördük ki, hemen her inanışta, ölümden sonra öyle veya böyle bir ceza/ödül mekanizması bulunuyor.

Ayrıca cennet veya cehennem, o inanışa sahip topluluğun yaşadığı coğrafyaya göre de bazı değişiklikler ihtiva edebiliyor. Örneğin, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’nın kuzeyinde yaşayan Lap halkı, ‘cehennemi buzlarla kaplı’, cenneti güneşle ısınan ‘sıcak bir yer’ olarak algılıyor. İslamiyet’te ise cennette nehirler akıyor, yemyeşil araziler cennetlilerin mekânı olarak kabul ediliyor. Örneğin, İslam cehennemi de Lap’ların aksine sıcak, yanılan bir mekân olarak dikkat çekiyor.

İslamiyet’tin tasvirleri çok zengin

Cennetin Arapçadaki anlamlarından biri, bahçe. Kuran'a göre, genişliği gökler ve yer kadar olan cennet, 61 surede konu ediliyor. Cennete gitmek isteyenler, iman edip, makbul işler yapmak zorunda. Yargılamadan sonra, iyi amel bakımından tartıları ağır gelenler cennete, hafif gelenler cehenneme gönderilecek. İslam’daki genel inanışa göre, cennet de cehennem de ebedi. Ayrıca Kuran’a göre, cennet, yalnızca nimet ve huzur yeri de değil. Yasin suresi 55’inci ayete göre cennette iş ve meşgale var. Ancak bu iş eğlendirici.

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Coşkun’a göre cennette, karı koca olma hayatı bile var. Ancak bu, tenasül için değil. Öte yandan bazı İslam düşünürleri, cennette cinsel yaşamın bulunduğunu söylüyor.

Cehennem, kavurucu bir ateşle sembolize ediliyor. Yedi kapısı bulunuyor. Ateş, insanın derisini kavuruyor, içine işliyor, sürekli acı ve ıstırap veriyor; fakat öldürmüyor. Yiyecek ve içecek olarak da kaynar su ve irin veriliyor.

Diğer dinlerde durum ne?

Hıristiyanlık
İncil’de cennet sözcüğü (paradeisos) üç kez geçiyor. İsa Mesih’in bu sözcüğü, insanların ruhlarının ölümden hemen sonra gittiği yeri tanımlamak için kullandığı belirtiliyor. Kıyametin kpmasından sonra başlayacak olan ahiret hayatında, insanları İsa'nın yargılayacağına inanılıyor. Cenettekilerin, orada hiçbir zahmete ve çalışmaya girmeyeceği varsayılıyor. Ayrıca cennete gidenlerin vücutlarının genç ve dinç olacağı, ihtiyarlık ve güçsüzlük olmayacağı da ileri sürülüyor

Yahudilik
Tevrat’ta açık seçik bir cennet kavramı yer almıyor. Yahudiliğin ilk dönemlerinde, iyi ya da kötü, bütün insanların öldükten sonra ‘Şeol’ adı verilen yere gideceklerine inanılıyordu.

Brahman
Cehennemde ateş, başlıca işkence vasıtası. Dondurucu soğuk, tekerlek, kılıçlar üzerine saplanma, yanar fıçılar gibi işkenceler de var. Ceza bitince yer değiştiriyor.

Budacılık
Cehennem sıcak veya soğuk olur. Lanetliler buraya gönderilir. Ruhları azap çeker. Ceza sonsuz değil. Cennete, yani mutluluk ülkesinde dünyevi hayattan farklı bir hayat var. Acı, keder, üzüntü gibi olumsuzluklar yok. Anne, baba, oğul gibi kavramların anlamı bulunmuyor.

Zerdüştlük
Ruh kâfir ise, Çinvat Köprüsü’nün ortası, bir kılıcın ağzı gibi incelir ve kâfir ruh, köprünün altındaki cehenneme düşer. Mümin ruh geçerken köprünün bu kısmı genişler ve mümin, ebedi ışık cennetine ulaşır. Tanrı Ahuramazda’nın cennetine girenlerse, orada Ahuramazda ile birlikte yaşar. İnsanlar çalışmak zahmetine katlanmıyor. İhtiyarlamıyor. Herkes kırk yaşında gibi görünüyor.

Şintoizm
Cennete Jodo deniyor. İki cehennem var. Ya bir çirkef kuyusu veya yeryüzündekinden daha mutsuz bir hayat sürecekleri yer.

Asur-Babil
Cehennem yedi kat duvarla çevrili, karanlık, toz ve çamur yeniyor.

Eski Mısır
Cennetin adı Ashlu’dur. Kutsal yeraltı bölgesinde gölgeler halinde dolaşan ölüler, ne ödül ne ceza bekler.

Şaman Türkler
Cennete ‘Uçmak’, cehenneme ‘Tamu’ denir. Belli bir tasviri yok. Öteki dünyadaki hayat, bu dünyadakinin devamı.

Antik Yunan
Cennete Elysion adı verilir. Cehennemin adı Tartaros. Yeraltında ve en kötü ruhların bulunduğu en kötü kısım.

Enis TAYMAN - TEMPO
 
guzel bi konu bende bi kac biseyler eklemek istedim...simdi ben,diger dinlerden ziyade daha cok cennet cehennem kismina bakmak istedim...bi yerde sayin hocamiz, hayrettin karaman'in bi yazisini okumustum Kur'an'da, cennetliklere verilecek nimetler, dünyada bildiğimiz nimetlerin (bunların içinde huriler de vardır) isimleriyle anılmış, "bağ, bahçe, çiçek, köşk, huri, gılman ve çeşitli meyveler" zikredilmiştir, ama bunlar yalnızca isim bakımından benzerler, mahiyetleri tamamen farklıdır. Dünyada çeşitli zaafları, arzuları, zevkleri olan insanları güzel davranışlara teşvik için cennet nimetlerinden bahseden Kur'an, cennetteki nimetlerin onlara ait özel isimlerini dünya hayatında bilmek mümkün olmadığı için, dünyada bildiğimiz ve hoşlandığımız nimetleri zikretmiş, insanlar bunlarla teşvik eylemiştir. Sevgili Peygamberimiz de (s.a.) "Bana şu atımı, kılıcımı... verecekler mi?" diye soranlara "Evet" demiş, ama arkasından da "Orada canlarınızın istediği şeyler sizindir, size verilecektir" mealindeki âyetleri okumuştur. Evet oradaki canlarımız (nefislerimiz) farklıdır ve bu nefisler orada neyi isterse Allah da onu verecektir; ama o şeyler burada gördüğümüz, duyduğumuz, hayal ettiğimiz şeyler değildir.sonuc olarak,guzellikleri gormek,zevkleri yasamak varken,ati ,kilici,kadini,erkegi kim ister demis...isteyene ver sen onu,bana seni gerek seni.... simdi bu cennet cehennem konusu okadar genis ve uzerinde okadar cok tartisilasi konusulasi seyler vardirki ben bukadar yazmakla yetiniyorum ...anladigim ve savundugum kadariylada,cennet cehennem ne sekilde gormek istedigimize ve bu dunyada ona gore yasamak da kendi elimizde diye dusunuyorum...yine aklima cok sevdigim omer hayyam dan nagmeler geldiki bunlari da yazmak isterim,ben sarabi herkese haram etmis degilim ki der..hammalara haramdir,dogru ama olgunlar icer....yine derki , ne sarhos ne ayik bir hal varya en guzeli oyle yasamaktir der...gercekten sevdin mi bu dunyada,cennetin cehennemin ustundesin ....der...son olarak ben su an aklima simdi gelen bi fikra ile noktalamak isterim...
yanlis bisey yazdimsa affola...
temel olmus,oteki dunyada kalabalikta beklerken melekler iclerinden birine cennet mi cehennem mi demis ...haliyle cennetti secmis ,bakmislar ki aldiklari kisi icerde bagirmaya baslamis,sormuslar noluyo melek :bisey yok sadece omuzlarina delik actik kanat takicaz demis... baska birini daha almislar oda cennet demis..almislar iceri yine oda baslamis bagirmaya..disardan gene seslenmisler noluyo,melek:bisey yok sadece kafasina delik actik hare icin demis...sira gelmis temele.sormuslar cennetmi cehennem mi tabi bizim temel hemen cehennem demis..orasi cehennem zikeceklerdotunden demisler..temelde olsun en azindan orda delik var demis... :p gulmek icin bi bahane bulmadan yasanmaz diye dusunuyorum...
 

SAHARAY

Öteki dünya yani rüyadan uyanıp yeniden merhaba diyeceğimiz hayat...İlginç bir konu emeğinize sağlık...
 
Üst