Engelliler Haftası...

Bu hafta (10-16 mayıs) Engelliler Haftası...Aslında engelli demek bile doğru değil...

Bir engelli kardeşimizin yazısını paylaşmak istiyorum...
Önceleri özgürce akan bir ırmağın, önünü kapatan bir barajla karşılaşınca akamaması, ancak barajın kapakları açılıp akması olanaklı hale geldiğinde...akabildiği kadar akması fakat kapaklar kapatılınca yine durması... belki bulduğu veya yarattığı gediklerden sızması, ama yine de dizginlenmesi, gibi bir şey....

Irmak aynı ırmaktır kendisini var eden dereler yine aynı derelerdir içinde yine aynı canlıları barındırır, aynı kaynaktan çıkıp aynı yollardan akarak gelmektedir ama bir farkla artık akması kontrolü dışında engellenmiştir. Var olduğundan beri yaptığı üzere yine akar önüne her engel çıktığında yaptığı gibi yine ona bütün gücüyle çarpar yine engeli yıkmaya ya da üstünden aşmaya yeltenir; ama artık başaramaz....

İşte ırmağın barajla yaşadığı bu mücadele gibidir zihnin bedenle yaşadığı gerilim. Irmak akmak ve var olduğundan beri yaptığı olduğu gibi aşmak ister ama aşamaz... barajın yanından dolanmayı dener olmaz...daha çok akıp-dolup bentlerin üstünden geçmeye yeltenir, başaramaz. Çünkü baraj hem çok geniştir hem de çok yüksek... Fakat ırmak bu, dinlemez bentlere var gücüyle çarpar çarpar çarpar. Yaptığı her hamle kendi haşmetini büyütür ama aynı anda o köpüklü asiliğini de azaltır. Zaman geçer... Artık barajın bentlerine bütün gücüyle çarpamaz olur; akıp o barajı doldurmaktan, var olan koşullara uyum sağlamaktan, yeni koşullar yaratmaktan, oraya can vermekten başka bir şey de gelmez elinden.

Barajı dolduran hacmi bir yandan kendiliğinin yok oluşunun kederli habercisidir artık bir yandan da yeniden doğan benliğinin muştulayıcısı. Akamaz olmaya önce şaşıran, sonra kızan sonra küsen ırmak, bir süre sonra akmanın mutlak şart olmadığını ve akmayarak yaşamanın mümkün olabildiğini görüp, durulur; durulur ve yeniden doğar...

Daha da tepelere çıkmayı düşündüm bir ara göstermek üzere marifetlerimi ama bence daha da tepe diye bir şey yoktu anladım ben çıkmak istedikçe tüm tepelere egemen olduğunu sanan ve marifetlerimle alay eden yalancı tepeler vardı ve tek başına sonsuzluğa doğru alabildiğine yükselmenin acıklı ve aşağılayıcı anlamıyla karşılaştım orada, çünkü gökyüzü de yeryüzü de ayaklarımızın altındaydı.....

Önceleri SAKATLANMAK nasıl bir şey? diye sorduklarında alışıyor insan diyordum... Ama sonra bu alışıyor insan sözünün aslında söylemek istemediğim şeyleri de içinde barındırdığını; daha doğrusu, sakatlık konusunda varolan (yenilgiyi çaresizce kabulleniş tam olamamanın verdiği eksiklik duygusu, hüzün, kompleks, kırılganlık, bu duyguları kanıksamanın yol açtığı uyuşmuşluk hali vb.) ön-kabuller malumke alışıyor insan demenin sorunlu olduğunu düşünmeye başladım... Çünkü insan alışıyor tabi alışıyor ama alışmakla bir yenilmişlik, bir eksiklik, bir uyuşmuşluk halinin o kâbus gibi üzerine çöküşü arasında kaçınılmaz bir bağ olması da gerekmiyor. Yani alışıyorsun sandalyede oturmaya, tek gözünle görmeye, tek kolunla iş yapmaya, tek bacağınla yürümeye, ama bu sende bir yenilmişlik hissi yaratmıyor. Anlıyorsun ki yaşam bir yarış ya da bir müsabaka tamlık olduğun halden bir gıdım fazlası ve toplumsal kurgular da mutlak doğrular değil.... Herkes gibi şu anda olduğun halinle, yapmak istediklerinle, duygularınla varsın. Gökyüzü de yeryüzü de ayaklarının altında ve yaşıyorsun...Rabbime şükürler olsun...

alıntı
çileweb
 
Bu hafta (10-16 mayıs) Engelliler Haftası...Aslında engelli demek bile doğru değil...

Bir engelli kardeşimizin yazısını paylaşmak istiyorum...

Çok duyarlısın RABİA böyle bir konuyu açtığın için sana öncelikle teşekkürler,bende engelli olduklarını düşünmüyorum biz nasılsak onlarda hepimiz gibi çünkü inanın yaşama dört elle tutunuyolar ben buna bi çok kez şahid oldum benden tam destek tüm inançlı ve güçlü olan arkadaşlarımıza:Entusiasmado:
 
Çok duyarlısın RABİA böyle bir konuyu açtığın için sana öncelikle teşekkürler,bende engelli olduklarını düşünmüyorum biz nasılsak onlarda hepimiz gibi çünkü inanın yaşama dört elle tutunuyolar ben buna bi çok kez şahid oldum benden tam destek tüm inançlı ve güçlü olan arkadaşlarımıza:Entusiasmado:

Teşekkür ederim Gülüm, onlardaki azim ve sebat kimselerde yok...
 
"Körlük, günahların mağfiret edilmesini sağlar;

sağırlık da günahların affedilmesine sebeptir.

Cesedden eksik olan her aza, kendi ölçüsünde,

günahların affına netice verir."

(Ramuzul-Ehadîs)

---

Hadis-i şerifte de belirtildiği gibi, insanın sakat ve azaca noksan olması, günahların affı ve bağışlanması için, en kuvvetli sebeptir.

Rabbimiz, sakat kullara rahmet nazarıyla bakar, lütfu ve keremiyle tecelli eder. Onların günahlarını affedip cehennemden azad buyurduğu gibi, cennette nice nimetler bahşeder.

Bu hadiste, sakat müminler için, büyük müjde ve teselli vardır..
 
Bir Engelli Hayata Nasıl Bakar...?

Gömlek iliklemenin zorluğunu hiç yaşadınız mı? Ya da kaşığınızdakileri dökmeden ağzınıza götürmeyi? Tuvalete gitmenin, konuşabilmenin, dik oturabilmenin, ayakkabı giyebilmenin ne kadar zor olduğunu yaşayanlar bilir. Evden çıkabilmek için birilerinin arabanızı itmesini beklersiniz. Sizin için hayat eviniz değil evin bir odasından ibarettir.

Doğarken hayata sadece bakabilmek imkanınız verilmiştir. Yürümeyi, koşmayı, canınız sıkıldığında başınızı alıp gitmeyi bilemezsiniz. Eliniz, ayağınız, felçlidir. Ne yürüyebilir, ne koşabilirsiniz. Hayal kuramazsınız, çünkü hayale giden yollarda heyelan vardır ve hayat sizin için bir çığın altında kalmak gibidir. Sakat insan oksijen gibi moral solumak ister. Onun oturabilmesi için ümide, morale ihtiyacı vardır. Dönüp çevrenize baktığınızda özürlü insanların maddi ve manevi yönden kötü bir durumda olduklarını görürsünüz. Siz bunların içinde ümidi de morali de unutup gitmek durumunda kalırsınız. Bir özürlü için ne olduğuna karar vermek gerçekten zordur. Nasıl yaşayacağına karar vermeli? Uslu bir sakat gibi mi? Sağlamların tüm dediklerini yapıp, sen çok akıllı ve mantıklısın övgülerine sahip olmak mı?

Yoksa her geçen gün bittiğini bilerek gözyaşlarını içine akıtarak orada boğulmak mı? Bir üçüncü şık var ki sakatlığını yok farz edip asi biri olarak yaşamak mı? Kurduğunuz hayallerin hiçbirisinin olma ihtimali yok! Çünkü siz olmakla olmamak arasındasınız. Birçok özürlünün bu girdapta yitip gittiğini, hayata sırf zevk olsun diye bağlanıp ölüme adım attığını görmeli artık. Ölmek isteğinin gelip gittiği, Neden?, Neden? sorularının zihninizde kafanızı yumrukladığı gecenin bir yarısında ne yapabilirsiniz? Eğer böyle düşünmeye devam edeceksem bu yolun beni ölüme götüreceği muhakkak.

Bir özürlü hayata nasıl bakmalı? Kafasındaki soruları çözmek için hangi formülleri uygulamalı? Dahası her an özürlü olmaya namzet sağlam insanlar bir gün bizim gibi olabilme ihtimalleri varsa bu durumdan ne ders çıkarmalı? Hayata gözlerimi açtığımda Ben niye geldim bu diyara? diye sorma hakkını kendimde bulamıyorum. Bana el, ayak vermişsin; ama çalışmıyor? Neden? diye sebebini de sorma cüretine sahip değilim. Ama muhtacım, ilgiye, alakaya, yaşamak için her şeye... Allah ın (cc) yaratmasına hesap sorulamayacağını bilmek bu işin ilk basamağı olmalı.

İnanıyorum ki Allah (cc) beni böyle aciz yaratarak beni de çevremi de imtihan ediyor. Maraton koşan bir koşucunun imtihanı 30-40 kilometreyse benim imtihanım da bir metre ileri gidebilmektir herhalde. İlk basamak asi olmamaksa ikinci basamak üzerimize düşen kulluk vazifesini bir özürlü gibi yapabilmektir. Evet, ben okullara gidip okuyamadım. Evlenip çoluk-çocuk sahibi de olamadım. Bir eşim, bir işim olmadı. Hayatım bir odada, televiyon ve akvaryumdan ibaret. Galatasaray, bir de yeni insanlarla görüşebileceğim ümidiyle gittiğim kahve ve sakatlar derneği. Herşeyin bir gün bugünkü gibi olmayacağını biliyorum.

Ama şunu da biliyorum ki, sağlam insanların imtihanı benim imtihanımın on katı daha zor. Allah ın (cc) verdiği nimetlere şükretmek için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalıyım. Görüyorum, demek ki kör de olabilirdim. Düşünüyorum, demek ki zihinsel özürlü de olabilirdim. Yürümesem de, hayat benim için sadece ise de ben o bitirmekle sorumlu olduğum bir metre için çabalayıp duracağım. Sağlam insanlara son bir sözüm; bedeninizin kıymetini bilin. Bu nimetlerin şükrünü de sakın ihmal etmeyin.

- ALINTI...
 
Üst