Doğru olmayan tedavi iz bırakır!

Yanık tedavilerinin tercihen uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması doğrudur.

Eğer uygun tedavi yapılmazsa çok kötü izler ve kasılmalar meydana gelebilir.

Yanıklar geniş ve derin olduğu zaman hayati tehlike vardır. Tam teşekküllü bir yanık merkezinde, eğer yoksa tam teşekküllü bir hastanenin acil servisinde hastanın tedavi görmesi gerekir. Yanıkların tedavisi tercihen uzman bir plastik cerrah tarafından tedavi edilmelidir. Eğer uygun tedavi yapılmazsa çok kötü izler ve kasılmalarla sonuçlanabilir. Bu nedenle uzman kişilerce tedavi edilmelidir. Yanıklar sıcak sıvılarla (çay, sıcak su), alevle, sıcak metallere temasla, kimyasal maddelerle veya elektrikle meydana gelir.

Neler yapılmalı?

* Yanan kişiyi hemen yanık etkeninden uzaklaştırın (alevden, sıcak sıvılardan, sıcak metallerden, elektrikten ve kimyasal maddelerden).
* Eğer alev yanığı ise hastanın koşmasını ve hareket etmesini engelleyerek, yere yatırın ve üzerini battaniye gibi bir örtü ile örterek hava ile temasını kesin.
* Üzerindeki giysileri çıkarın.
* Yanık bölgeleri soğuk su ile 5-10 dakika yıkayın veya soğuk su içine sokun.
* Yanık bölgelere yoğurt gibi şeyler sürmeyin.
* Yanık yarası üzerindeki baloncukları (bülleri) patlatmayın, yanık deriyi soymayın.
* Yanık bölgeyi veya kişiyi temiz bir çarşaf ile sararak acilen bir hastaneye götürün.

Uzman karar vermeli

Yanığın derinliğine, etkenine, genişliğine ve bulunduğu bölgeye göre açık veya kapalı tedavi yapılabilir. Bu duruma uzman karar verecektir. Geniş ve derin yanıklar, elektrik yanıkları, asit yanıkları, el ve yüz yanıkları yanık merkezinde yatarak tedavi edilmelidir. Ufak ve yüzeyel yanıklar evde tedavi edilebilir. Üç haftada iyileşmeyen yanıklar 3. derecedir ve deri grefti ile tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde çok kötü izler ve kontraktürler (kasılmalar) bırakarak kapanır. Elde, kollarda, ayaklarda, göz kenarında, ağız kenarında ve kulaklarda sakatlıklar bırakabilir. Bu nedenle de mutlaka bir yanık merkezinde uzman bir plastik cerrah tarafından tedavisi gerekir.
Takvim
 
Üst