• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Tartışma Adabı Nedir?

SAHARAY

Tartışma Adabı Nedir?​

TARTIŞMAK : Kelime manası “Doğruyu bulmak için fikir alışverişi yapmak” tır, ancak genellikle ve özellikle bizim toplumumuzda bu iş doğruyu bulmak yerine bir benlik ispatı şeklinde kabullenilmekte ve de öylece uygulanmaktadır, tartışmanın amacını “kazanmak” olarak düşünmekteyiz, kim kazanırsa, artık bu da ne demekse, üstünlüğünü göstermiş oluyor, çok yanlış. Tartışmanın amacı doğruyu bulmak, “Öğrenmek” olmalıdır. Aksine bizde tartışmaların sonunda elde edinilen şey , en iyi ihtimalle, kızarmış yüzler ve gergin bir atmosfer oluyor.

Gözlediğim kadarıyla batılı insanlarla aramızdaki en büyük farklılıklardan birisi işte bu tutumumuzdur.Tartışmanın en iyi metodu Sokrates’in sorgulama usulüdür, yani karşınızdakine sorular sorarak doğruyu o’na buldurmak ve söyletmektir, tabii kendisine aptalca gelebilecek bazı sorulara kızmadan, inatlaşmadan , tarafsızca düşünebilen ve içinde öğrenmek arzusu taşıyan muhataplar bulabilecek kadar şanslıysanız.
Alıntı

Bulursanız bana da haber verin.:)
Şaka bir yana internette tartışmaların çok önemli bir sorunu var yazıyla iletişim kurmak zorundasınız arada smiley falan gibi duygu belirten ifadeler kullanabilmekle beraber
yanlış anlaşılmaların önüne geçmek çok zordur. Ayrıca doğulu bir toplum olarak bizde tartışma bir sonuca varmak, uzlaşmak, fikir alışverişinde bulunmak gibi şeyler için
bir araç olmaktan ziyade amaç olarak yer alır.

Peki nasıl olmalıdır tartışma karşısındakine saygı duyarak (fikirlere saygı duymak şart değildir açıkçası insanlar arasında ayrım yapan (ırkçı, cinsiyetçi...vb) hiçbir fikre saygı duymam) ve küçümsemeden tartışmalıdır insanlar. Ve şunu sürekli aklında tutmalıdır.
"Ben de yanılıyor olabilirim" yanıldığında bunu kabullenmesini bilmek gerekir.
Yoksa olay sidik yarışına döner ve tartışmaya katılanların sinirlerini bozmaktan
başka bir işe yaramaz.

Evet, ana amaç kendi düşüncelerimizi karşımızdakilere empoze etmek olmamalıdır
ama doğamız gereği fikirlerimizi karşımızdakilere kabul ettirmek de isteriz,
bu kaçınılmaz bir durum, önemli olan bunu nasıl yaptığımız...

Bir tartışma sırasında karşımızdakine fikrinin yanlış olduğunu söylemenin yolları vardır sanırım, örneğin "hayır bu söylediklerin tamamen yanlış ve hatalı git doğrusunu
öğren de gel" demek yerine "evet değişik bir bakış açısı ama bakın bir de bunlar bunlar var, bir bakın isterseniz" demek daha mantıklı geliyor, böyle davranarak karşımızdakini doğrudan savunma yapmaya itmediğimiz için hem kendi fikirlerimizi kabul ettirebilmek daha olasıdır, hem de ortamın gerilmesini önlemek, aslında ortamın gerilmesini önlemek hepsinden daha önemli, istisnasız her tartışmada, taraflar birbirlerinin fikirlerini kabul
etsin ya da etmesin, iki taraf da bir şeyler kazanacaktır, doğru veya yanlış yeni bir
şeyler öğrenebilecektir ki tartışmanın asıl amacı budur bence, birikimi arttırmak.

Forumlar ise bence münazara kavramının en güzel şekilde yaşam bulduğu ortamlardır, her ne kadar hoşgörüsüzlük gibi toplumsal yaralarımızın en büyüklerinden birisini
görsek de sık sık. İnsanlar daima bir sabırsızlık içinde benim gördüğüm kadarıyla,
çok uğraşmadan, emek vermeden nasıl istediğimi elde ederim telaşında, forumları ya kendi amaçlarına hizmet edecek propaganda platformları olarak görüyorlar.
Bu tavır da hatalı bence, forumları insanları etkileyip militan kazanacakları yerler
olarak görmek ne kadar hatalıysa, oralarda sadece sorular sorup yanıtını alınca
ortadan kaybolmak da o kadar hatalı, zira insanlar ne kadar verirlerse ancak o kadar alıyorlar geriye.

Tartışırken karşımızdakilerin de bizler gibi insan olabileceğini unutmamalı, onların da duygu ve düşünceleri olabileceğini, en az bizim kadar onların da saygı beklediğini ve "birileri gelsin de yanlış ve saçma fikirlerimi değiştirsin" diye can atmadıklarını, fikirlerine en az bizim kadar sahip çıktıklarını unutmamalıyız. Ama bunun için insan öncelikle kendisine saygı duymalı, kendisine saygı duymayan bir insana başkaları
saygı duyabilir mi? Özellikle buradan bir örnek vermek istiyorum, sürekli birileriyle tartışan, sürekli iğneleme yapan,sürekli gerginlik yaratan,verdiği örneklerle bazı
üyelere alaycı bir tavırla yazıp,rencide eden insanlar bu forumda ne kadar tutunabilir ki?
Ya da ne kadar saygı görebilir?Sanıyorum örnekler ortada ve fazla lafa gerek yok....
SAHARAY

SAHARAY

Bu konuyu güncellliyorum.

Forumda tartışma adabını unutmadan tartışalım fikirlerimizi paylaşalım.

Hepimizin birbirimizden öğreneceği bir şeyler mutlaka vardır.

sayın süpermeydan üyesi..
bu kadar yorum yapıyorsunuz...........
daha sonrada hepimizin birbirimizden öğreneceği bir şeyler vardır diyorsunuz...........

bence siz daha çok buradaki herkese benden daha çok öğreneceğiniz şeyler var der gibi bir hava içerisindesiniz....!
kırmızı renkle belirtdiği kısımları biraz daha açarsanız sevinirim......
yazıyla iletişim kumak diyorsunuz bu güzel bir ifade....
forumlarda en çok zorlandığımız nokta olsa gerek tabiki....

mesela bir çümle kuruyorum (adam gölün kıyısında göle taş atıyordu)
bu yazılanla iletişim kurmak çok zordur.
karşınızdaki kişi bu cümleyi sanal alemde kolay kolay çözemez.
çözemediği içinde cahil sayılmamalı bence.

çünkü o kişi burada sadece kelimeleri görüyor .
insanlar vucut dilinden ve yüz ifadesinden habersiz sadece alfabe deki kelimelerle anlaşmaya çalışıyorlar..........
yazınızı yazarken bunu dikkate alarak yazsaydınız eminimki çok daha güzel bir yorum yapardınız ....
sanırımki bu açıklamalarınızı bir aynanın karşısında yaptıktan sonra kaleme almışsınızdır......

neyse fazla lafa gerek yok...

verdiğim göle taş atma hikayesini açıkliyimde ......anlam kazansın bari ....
göl kıyısında göle taş atan birinin ruh halini nasıl anlarız..

sinirli bir insan göle taş atarken elini yukarıdan aşağıya doğru savurur.....

duygu yüklü bir insan ise göle taş atarken elini aşağıdan yukarıya doğru savurur...

bizler tartışırken ve yahutda paylaşırken yazıyla iletişim kurma esnasında küçük detayları atlamaz isek hepimiz tartışma adabını unutmamış oluruz....

iyi forumlar

SAHARAY

sayın süpermeydan üyesi..
bu kadar yorum yapıyorsunuz...........
daha sonrada hepimizin birbirimizden öğreneceği bir şeyler vardır diyorsunuz...........

bence siz daha çok buradaki herkese benden daha çok öğreneceğiniz şeyler var der gibi bir hava içerisindesiniz....!
kırmızı renkle belirtdiği kısımları biraz daha açarsanız sevinirim......
yazıyla iletişim kumak diyorsunuz bu güzel bir ifade....
forumlarda en çok zorlandığımız nokta olsa gerek tabiki....

mesela bir çümle kuruyorum (adam gölün kıyısında göle taş atıyordu)
bu yazılanla iletişim kurmak çok zordur.
karşınızdaki kişi bu cümleyi sanal alemde kolay kolay çözemez.
çözemediği içinde cahil sayılmamalı bence.

çünkü o kişi burada sadece kelimeleri görüyor .
insanlar vucut dilinden ve yüz ifadesinden habersiz sadece alfabe deki kelimelerle anlaşmaya çalışıyorlar..........
yazınızı yazarken bunu dikkate alarak yazsaydınız eminimki çok daha güzel bir yorum yapardınız ....
sanırımki bu açıklamalarınızı bir aynanın karşısında yaptıktan sonra kaleme almışsınızdır......

neyse fazla lafa gerek yok...

verdiğim göle taş atma hikayesini açıkliyimde ......anlam kazansın bari ....
göl kıyısında göle taş atan birinin ruh halini nasıl anlarız..

sinirli bir insan göle taş atarken elini yukarıdan aşağıya doğru savurur.....

duygu yüklü bir insan ise göle taş atarken elini aşağıdan yukarıya doğru savurur...

bizler tartışırken ve yahutda paylaşırken yazıyla iletişim kurma esnasında küçük detayları atlamaz isek hepimiz tartışma adabını unutmamış oluruz....
iyi forumlar
Atmaca ben gayet anlaşılır bir konu yazdım.Sen anlamamakta ısrarlıysan benim ekleyecek bir şeyim yok.
Hem ben pek aynaya bakmam,aynalara küsüm çünkü.:)

Atmaca ben gayet anlaşılır bir konu yazdım.Sen anlamamakta ısrarlıysan benim ekleyecek bir şeyim yok.
Hem ben pek aynaya bakmam,aynalara küsüm çünkü.:)
senin tartışma adabına bayıldım doğrusu.............
çok bilgilendirici yazılarından dolayı sana teşekür eder ve bir cümle eklemek isterim
insanları yönlerdirmeye uğraşacağına kendi düşüncelerine yönvermeyi denersen
daha çabuk sonuca ulaşabilirsin derim......

aynalarla küs olan kişi kendisiyle küskün yaşarmış.....
kendisiyle dost olan kişi tüm engelleri aşarmış....
iyi forumlar

SAHARAY

senin tartışma adabına bayıldım doğrusu.............

çok bilgilendirici yazılarından dolayı sana teşekür eder ve bir cümle eklemek isterim
insanları yönlerdirmeye uğraşacağına kendi düşüncelerine yönvermeyi denersen
daha çabuk sonuca ulaşabilirsin derim......

aynalarla küs olan kişi kendisiyle küskün yaşarmış.....
kendisiyle dost olan kişi tüm engelleri aşarmış....

iyi forumlar
Ben de sana tşk ederim atmaca. Sana da iyi forumlar.

Tartışma Adabı​

İnsanız biz, hepimizin ayrı düşünceleri, ayrı dünya görüşleri, ayrı duyguları, ayrı istekleri var da var Hal böyle olunca tartışma kaçınılmaz oluyor. Tartışma gayet insani ve medeni bir haldir. Usulünce olunca da keyfine varılmaz. Tartışma yada eski dilde münazara, bir mevzu üzerinde değişik fikirlerin sunumuyla başlayan, tüm fikirlerin mantık süzgecinden geçirildiği, tezler ve antitezler ile tahkim edilerek ilerleyen yada gelişen düşünce buluşmasıdır. İşin belki de en keyifli yanı farklı farklı düşünce dünyalarında seyahat ediliyor olmasıdır kanımca. Tartışmayı yapan kişinin kesinlikle tahlil yeteneği gelişmelidir. Eğer bir kişiyi tenkit ediyor ve karşı fikir beyan ediyorsa ortada dönen mevzuu çok iyi algılaması lazım. Şimdilerde tartışma adabı çok hafife alınıyor, belki de çok gereksiz görülüyor yaygın bir şekilde Ama eskiden beri var olan “adabu'l-bahs ve'l-münazara” Osmanlının vazgeçilmez derslerinden biriydi. Belki de tartışma adabının öğretilmesine ders müfredatlarıyla başlamalı. Toplumumuzda sürekli çatışmaların, ufak tartışmalar yüzünden çıkan kanlı bıçaklı hallerin ne boyuta geldiğini hepimiz biliyor ve görüyoruz. Hatta net ortamında tartışıp bunu gerçek hayata taşıyan insanlar da mevcut. Demek ki ciddi bir sorunumuz var tartışmayla ilgili Konuları karşılıklı gözden geçirip incelersek, hoşgörülü olursak, biraz daha dikkatli incelersek yazılanları, zihnimizdeki duygusal duvarlardan bir nebze olup sıyrılarak var olanı görebilirsek o zaman tartışma adabını sağlamış olacağız.

Tartışmanın hedefi istişare yani fikir alışverişidir. Amaç doğruyu ortaya koymaktır. Her zaman ortaya bir sonuç çıkacak mı! Hayır tabi ki bazen ucu açık kalan tartışmalarda olacaktır. Tartışma adabını zedeleyen en büyük sıkıntılardan birisi de bel altı vuruşları yada aldatmaca, saptırma, düşünceye hile katmadır. Eğer karşı taraf bize böyle bir girişimde bulunuyorsa tartışma adabına göre buna izin verilir kesinlikle bu sorun edilmez. Eğer sorun edilir ise işte adabı münazara dediğimiz tanımın dışına çıkarız. Eskilerin bir sözü aklıma geliyor “bir saat münazara bir ay mütalaadan iyidir” yani bir saatlik fikir alışverişi bir aylık incelemeden, okumadan, düşünmeden üstündür.

Tartışmalar içinde çokça kullanılan yöntem ise cedeldir. Aslında cedel, ispatlama yada aksine çürütme yetisini geliştiren bir metottur. Bu yöntemin en büyük faydası karşı fikirden olan yada bizim tasvip etmediğimiz düşüncelerin şaibeli taraflarını belirleme ve düzeltme açısından çok pragmatik olmasıdır. Yine işin nihai bağlandığı ve tüm dayanağının yegane merkezi mantıktır. Mantık dahilinde olmayan tüm kanıtların, fikirlerin, tezlerin kabul edilmesi söz konusu olamaz.

Özetleyecek olursak münazara, cedel, tartışma fikirlerin arenaya çıkma olayıdır. Burada elbette ki fikrini galip getirme kastıyla beyan verilebilir. Ama bu beyin fırtınası ve zihin egzersizi olarak algılanmalı saygı çerçevesini asla aşmamalıdır. Hele hele küsmek, darılmak, duygusal olarak kabuğuna çekilmek, ölçüyü kaçırıp rencide etmek, gereksizce lafları uzatmak, hakaret etmek, inatlaşmak, ego tatmini haline getirmek vs. adaba aykırı durumlardır. Bunları başarırsak tüm tartışmalar emin olun keyif verecektir.
(alıntı)

Bunlarda benim dikkatimi çekenler:
“De ki: Eğer sahiden doğru söylüyorsanız delilinizi getirin” (Bakara / 111)
"Din nasihattir, din nasihattir, din nasihattir." Hadis-i Şerif

Allah razı olsun. Herkes okur inşallah. Bu forumdaki görüş çeşitliliğini başka bir yerde görmedim. Beni çeken de bu oldu. Tartışma adabından yoksunluk yüzünden bu özelliği kaybetmeyiz inşallah.