Namaz kılan subayı gammazlayan vekili, Atatürk trenden indirmiş

Mustafa Kemal Atatürk'ün, namaz kılan yüksek rütbeli bir subayı ihbar eden milletvekilinin trenden indirilmesini istediği ortaya çıktı.
Atatürk, aynı milletvekilinin tekrar seçilmesini de engellemiş. Bu olayı aktaran Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk'ün, gammazcı vekil hakkında, "Bu adam namaz kılmayı kendi aklınca suç görüyor." dediğini söylüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı aylık Diyanet dergisinin nisan sayısında 'Atatürk, Din ve Din Adamları' konusu işlendi. Atatürk'ün din konusundaki düşünceleri ve uygulamaları, resmî dairelerde namaz kılanları ve bu kurumlarda mescit bulunduğunu gammazlayanlara en güzel cevabı veriyor. Dosyayı hazırlayan Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk'ün din ve lâiklik hakkındaki görüşlerinin 'en az bilinen ve en çok istismar edilen' yönü olduğunu söylüyor. Sarıkoyuncu, "Özellikle 'lâiklik' konusunda pek çok çalışma vardır. Fakat bunların çoğu incelendiğinde görülecektir ki, ya Atatürk'ün din ile ilgili sözlerini aktarmakla yetinilmiş ya da onun lâiklik anlayışında din ve din adamlarına yer verilmemiştir." değerlendirmesini yapıyor.

Atatürk'ün dini tomlumsal hayattan çıkarmak ya da dinin özüne dokunmak gibi bir amacının olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu, Mustafa Kemal'in hurafelere ve din istismarına karşı olduğunu şu sözlerle anlatıyor: "Bu da din düşmanlığı değildir; gerçek dindarlıktır. Bu sebeple lâiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, Atatürk de dinsiz değildir."

Yazıda Atatürk'ün din adamlarına ve dinî vecibelerini yerine getirenlere karşı son derece saygılı olduğu yaşanmış bir örnekle anlatılıyor. Prof. Dr. Sarıkoyuncu'nun anlattığına göre olay şöyle gerçekleşiyor: Atatürk, 1930 yılında Fevzi Çakmak'la birlikte trenle yurt gezisine çıkar. Kompartımanında ülke sorunlarını konuşurlarken bir milletvekili içeri girip, Atatürk'ün kulağına bir şeyler söyler. Atatürk'ün kaşları çatılır, Fevzi Paşa'ya dönerek, "Paşam, lütfen beni takip ediniz, arkadaşlar bir haber getirdi, inceleyelim." der. Hep birlikte diğer vagona geçtiklerinde yüksek rütbeli bir subayın kanepe üzerinde namaz kıldığını görürler. Atatürk, mareşale dönerek şöyle der: "Paşam, bu adamın (gammazcıyı işaret ediyor) biraz evvel kulağıma gizli bir şeyler söylediğini gördünüz. Bu adam muhafız kıtasına mensup yüksek rütbeli bir subayın namaz kıldığını gammazladı. Bu adam namaz kılmayı kendi aklınca suç görüyor. Durumu size göstermek için buraya kadar zahmet ettim." Atatürk ilk istasyonda milletvekilini trenden indirir ve gelecek dönem milletvekili seçilmesini de engeller.
Mükremin Albayrak
07 Mayıs 2008, Çarşamba
Genç Beyinler
 
Rabia Hanım bu yazınız için size tşk etmek istiyorum,örnek alınması gereken bir siyasi lider,asker olarak gördüğüm ATATÜRK'ün bilinmeyen güzel yönlerini aktardığınız için.
Onu sevmekte ve örnek almaktan bir kere daha onur duydum.
 
atatürk ün pek çok anısını , yasadıgı olaylardaki fikirlerini tarihi iyi bildigimden bilirdim
ama bu olayını duymamıstım. paylasımın çok güzel emegine saglık
 
Bu tarihi gerçekleri bizla paylaştığınız için teşekkürler rabia kardeşim.
Merakımı mazur görünüz,
Acaba Meclisin Açılış Günü Atatürk TBMM de olsaydı,
Cumhurbaşkanına saygısızlık eden Genç'i Meclise alır mıydı?
 
Atatürk olsaydı bence meclise o saygısızlığı kimse yapma teşebbüsünde bile bulunamazdı,bulunmazdı.
 
Devlet kurumlarında dini mekanların bulunması laiklik karşıtı bir durumdur. Devlet kurumlarında dini mekenlar olduğu zaman orda çalışanların orada işleri olanların dini ortaya çıkar buda orda çalışan veya işi olanların arasında ayrımcılık olmasına sebep olur. Günümüzde bile toplum içerisinde bi takım tarikatların kendi müritlerini kollamasına kayırmasına, dini işlerine geldikleri gibi yorumlayıp kullanmalarına karşın bide devlet mekanlarına dini dini mekanlar bulunursa devlet içinde tarikatların örgütlenmesi kolaylaşır istedikleri adamlara istedikleri gibi davranırlar oysa dinin ve devletin temel görevlerinden biride herkeze eşit davranmaktır. Şimdilik sadece tarikatları söyledim daha bir sürü dini kullanan gruplar kişiler çıkabilir. İşte günümüzdeki devlet kurumlarına mescit kurulsun dayatmasıda yukardaki düşüncenin bi eseridir. Daha öncede söylediğim gibi dinin temel görevlerinden biride eşit davranmaktır fakat bu eşitlikten bihaber olan düşünce herzaman mescit der hiç duydunuzmu mescit kurulsun aleviler içinde cem evi kurulsun,hristiyanlara kilise kurulsun ,zerdüştlere tapınak kurulsun dediklerini duymadınız bunları yukarda bahsettiğim dayatmayı yapanların dinin temel bilgilerinden eksik olduğunu göstermek amaçlı yazdım. Eksik olmasalar bile bu bilgiyi bilseler bile söylemezler çünkü onlar dini işlerine geldikleri gibi kullanırlar. Bunlar hiç bir zaman gerçek müslüman olamazlar.
 
Arkadaşlar dini kullanmak isteyenler bazen o kadar cüretkar olabilirlerki Atatürkü bile kullanmak isterler. Atatürkün trende geçen olayında Atatürk kötü niyetli bi vekili cezalandırmış.
OLAYIN OLUŞ YERİ: TREN(DEVLET KURUMU DEĞİL YANİ)
Bunu bile sanki Atatürk devlet kurumlarında dini mekanların bulunmasını onaylıyormuş gibi gösteren kişiler var. devlet kurumlarında dini mekanların bulunmasının laiklik karşıtı olduğunu söylemiştim.(Laiklik en basit tanımıyla:Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demektir.) Peki soruyorum şimdi size Atatürk hem laiklik diyor hemde karşıtlığınımı yapıyor yani. Bu yazacaklarımı bi aşağılama gibi görmeyin ama bazı arkadaşlar cehaletlerinden yukarda anlattığım şekilde lanse ettirilmek istenen olaya olumlu yorumlar yapmışlar bu gibi konularda biraz dikkatli olalım arkadaşlar.
 
Son düzenleme:
din baskadir delet islerinden ayri tutulmalidir. Nolur her konuda dini öne cikararak
siyasi emellerinizi kullanmayin yarar"dan fazla zarar görüyör ülkemiz.
 
Selam...

Ataturkun dusunceleri Turkiye cumhuriyetinin yaraticilik felsefesinin temelidir.

Ataturk dini butun bir Turk musluman dir.

Sahte din bezirganlar simdiye kadar Ataturke yaptiklarini birakmadilar.

Ataturkun dusunce felsefesinde her ibadete ozgurluk vardir.

Ataturku anlamak icin once Turklugu benimsemek lazim.

Saygilar...
 
Üst